• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bliži se "proba" male mature, učenici demotivisani

Izvor MONDO/Agencije

Probni završni ispit za učenike osmog razreda u svim školama u Srbiji održaće se 15. i 16 aprila a sama matura dva meseca kasnije, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Učenici će u petak, 15. aprila u podne rešavaće zadatke iz matematike, dok će dan kasnije u devet ujutro rešavati test iz srpskog , odnosno maternjeg jezika.

"Balkon" sve govori

Ministar Verbić smatra da učenici treba da se takmiče zbog sebe, a ne zbog bodova. S druge strane, Jelena Holcer, pedagog, kaže da je to isto kao da smo đacima poručili da uče zbog sebe, a ne zbog ocena. "Ovo je način da se učenici demorališu da i dalje rade jer ispada od toga nemaju nikakve koristi. Živimo u društvu koje, nažalost, nije nikada našlo mesta na balkonima za talentovanu i darovitu decu", kaže Holcer.

Kombinovani test sa pitanjima iz fizike, biologije hemije, istorije i geografije rešavaće se u istom danu kao i test iz srpskog u 11.30 sati.

Osim simulacije završnog ispita, cilj organizovanja probnog završnog ispita je da se nekoliko nedelja pred završni ispit vidi koliko su učenici u ovom trenutku spremni za završni ispit i na čemu treba raditi u narednom periodu.

Međutim, učenici za ovakvo " napredovanje" nisu motivisani, upozoravaju pedagozi, jer ovogodišnja matura donosi neke novine.

Dodatni bodovi koje su učenici osnovnih škola do sada dobijali na osnovu rezultata na takmičenjima od ove godine se ukidaju a uvodi se i prag znanja za upis u četvorogodišnje škole, piše "Alo".

Učenik koji ne osvoji ukupno 50 bodova neće moći da konkuriše za upis u četvorogodišnju školu.

U Ministarstvu prosvete za beogradski tabloid kažu da je još na početku školske godine pravilnikom o upisu u srednje škole regulisano i pitanje u vezi sa bodovima s takmičenja.

"Takmičenja i završni ispit mere potpuno različite stvari. Takmičenja će se računati samo pri upisu u specijalizovane škole, gde se polaže prijemni - matematičke, filološke i umetničke škole", kažu u resoru Srđana Verbića.

Mnogi se sa ovom odlukom Ministarstva ne slažu i smatraju da bi ti poeni s takmičenja trebalo da se računaju jer su deca uložila vreme i znanje, a ovako ispada da su bacila vreme u vodu.

"Deca na ovaj način gube motivaciju i želju za dodatnim radom i usavršavanjem, jer vide da se njihov trud ne vrednuje, a najviše štete trpe najbolji đaci", kaže za "Alo" Nevena Pektović, profesor srpskog jezika u OŠ "Dragan Lukić".

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zocc

I ovo je napravljeno da bi najpametnija i najvrednija deca pobegla iz ove zemlje glavom bez obzira ! Deca tajkuna i politicara su lenja ,nevaspitana i bahata na roditelje a ovakim nacinom ce "postati " i najbolji ucenici jer ce mnogo dobre dece ostati ispod crte. Min.prica nebuloze . Moje dete je jedan od onih koji osvaja prva mesta iz matematike i srpskog na takmicenjima ,sprema se uci i onda dodje pametnjakovic i ponisti njegov trud. Bravo min.

Dzonibravo

Demotivisani su oni ker gladaju bise u TV i Fejbuk nego u knjogu!Deca su nam postala kao deca na zapadu.

Djoka

A zašto bi bili motivisni da stiču nova znanja, da se trude i da uče kad diplomu fakulteta mogu da kupe za jeftine pare i da sa istom postanu predsednici države, ministri, guverneri, gradonačelnici, predsednici opština, direktori škola, itd, itd,

special image