(Autor: Katarina Subašić)

Trčite svoj prvi (polu)maraton? Mesecima se pripremate, iza vas su sati treninga i stotine kilometara. Do trke je ostalo još nedelju dana, ni premalo ni previše da izađete na startnu liniju potpuno spremni. Šta može da krene po zlu? Ništa ako uoči i na dan trke sledite pet osnovnih pravila:

1. Držite se samo proverenih rituala, hrane i opreme

Ovo je alfa i omega svake trke, a pogotovo na duge staze: Ništa novo od opreme ne stavljajte na sebe. Trčite u patikama i garderobi u kojima ste već istrčali bar nekoliko dugih treninga i osećali se udobno. Naočare za sunce, kačket, znojnica... idu sa vama 16. aprila samo ako su i do sada bili deo vaše opreme.

Isto važi i za hranu. Dan i svakako jutro pre trke ne jedite ništa što već niste ranije probali na treningu. Koliko ste jeli i pili ranije pred trening, toliko hrane i pića uzmite i sad, ali ništa drugačije ni ranije/kasnije nego što ste to ranije činili. Ne želite da pola svoje trke provedete jureći za toaletom.


Na kraju, ali ne najmanje važno, ne menjajte svoje rituale, kako veče pre trke tako i na sam dan. Ukoliko ste navikli da partijate i da ujutru trčite (koliko već) kilometara ­ pravac žurka u petak. Ukoliko ste, pak, tokom priprema redovno išli rano u krevet, nemojte sad da zaglavite do 2 ujutru, nego planirajte mirno veče u pidžami.

Ujutru ustanite u isto vreme i onoliko ranije koliko ste i inače navikli, nema potrebe da ustajete ranije. Ukoliko vam pre treninga treba kafa, svakako je popijte i na dan trke.

Rituali su važni između ostalog i jer drže nervozu pre trke pod kontrolom i ostavljaju nam osećaj da znamo šta radimo. Iako zapravo ne znamo jer... (polu)maraton!!!

2. Spremite stvari za trku dan ranije

Najbolje je da sve što ćete obući i obuti na dan trke pripremite dan ranije, da ne biste ujutru jurili stvari po kući ili nešto zaboravili. Zakačite startni broj za majicu, nađite omiljene čarape, napunite bateriju sata/telefona, ako trčite sa muzikom proverite svoju plej listu. Preslišajte se još jednom.

Ukoliko se očekuje sunčano vreme (a sva je prilika da će biti i prilično toplo) ne zaboravite kremu za sunčanje.

3. Fokusirajte se na psihičku pripremu

Ukoliko to već niste uradili a u prilici ste, obiđite stazu kojom se trči. Upoznavanje staze značajno umiruje tremu i omogućava vam da se tokom trke osećate bolje jer znate šta vas čeka. Naročito obratite pažnju na završetak staze. U Beogradu je to Brankov most i Brankova ulica, prilično teška uzbrdica na samom kraju trke i ­ kao šlag na tortu ­ ona kratka ali užasna uzbrdica u Kneza Miloša između Odeona i Londona.

Čak i da nemate vremena da obiđete stazu i ako je jako dobro poznajete, nije naodmet da provedete neko vreme nad mapom (polu)maratonske staze koju organizator daje u startnom paketu. Prođite u mislima celu stazu, vizualizujte trku, razmislite gde uzimate koju vrstu okrepe.

Psihička priprema će vam bitno olakšati trku.

Trčanje - saveti iskusne atletičarke, maratonke
Mondo/ Stefan Stojanović 



4. Napravite plan trke

Tokom priprema ste istrčali brže i sporije treninge, ali sad je bitno da napravite plan kojim ćete tempom trčati svoju prvu trku na duge staze. Ukoliko ste prethodno istrčali neku kraću trku, unesite to vreme ili vreme za koje istrčite određenu distancu u jedan od brojnih online kalkulatora
(http://www.runnersworld.com/pace­calculators/running­pace­calculator ili https://www.mcmillanrunning.com/ su neki od poznatijih) i vidite šta možete da očekujete. Na osnovu očekivanog vremena odredite svoj tempo i pridržavajte ga se od početka.

Lično sam zagovornik sporijeg starta za račun snažnog finiša, radije nego da krenete svom snagom i da na pola trke hodate jer ne možete više da trčite. Ne jednom mi se desilo da budem među poslednjima na samom početku trke a da na kraju ipak stignem pre mnogih koji su me preticali prvih 5 kilometara.

Uostalom, nije važno ko je ispred ili iza vas, ovo je vaša trka i u njoj treba da pobedite sebe tj. svoje 'ne mogu' JA.

Ukoliko ste se pripremali da u određenom vremenu istrčite svoju trku, Beogradski maraton, BELhospice i Garmin i ove godine zajedno obezbeđuju takozvane pejsere - ­ iskusne trkače koji će trčati strogo određenim tempom i stići u zadatom vremenskom periodu. Možete trčati sa njima i bez razmišljanja o tempu stići na cilj u tom vremenskom periodu. Samo pratite zelenu zastavicu sa vremenom koje vas zanima.

5. Rasporedite podršku

Porodica i prijatelji su se podsmevali ili divili vašim pripremama, neki su odmahivali glavom u neverici, drugi vas podržavali sve vreme, no kad dođe vreme za trku oni se svi ujedine i ponude
pomoć na stazi. Prihvatite je. Ako je ne nude, zatražite je.

Nema ništa draže nego da uz stazu na 10. ili 25. kilometru vidite poznatu facu kako vam maše, šalje poljupce ili dodaje vodu. Pomozite svojoj podršci da se pravilno rasporedi i stvarno vam bude od pomoći, jer baš njihov pozdrav kad vam je teško može biti ono što će vam dati snagu da istrajete do kraja. Mene je tokom prvog maratona draga osoba sačekala na 37. kilometru i čak 500 metara istrčao sa mnom, upravo ono što mi je trebalo da izguram poslednjih pet kilometara.

Neprocenjivo!

Maratonac trči u društvu psa
MN Press/arhiva Maratonac trči u društvu psa


BONUS SAVET:

Kako god trka krenula i kojim god tokom išla nikako ne zaboravite najvažniju stvar: da u njoj uživate. To je ono zbog čega sve ovo radite, što će vam zauvek ostati u sećanju i posle nekog vremena izbrisati sve muke kroz koje ste prošli a ostaviti samo lepe uspomene. Verujte svom treningu, opustite se i nabacite osmeh. Posle tolikih dana, nedelja i meseci priprema, trka je samo završni čin. Iskusni trkači kažu, svoju medalju za istrčanu trku ste zaradili na treningu. Sad samo idete po nju.

Autor će 16. maratona trčati svoj osmi polumaraton, četvrti put na Beogradskom maratonu kao član BELhospice tima, za koji prikuplja novac za izgradnju prvog centra za palijativnu negu terminalno obolelih pacijenata u Srbiji. Donacije u znak podrške možete uplatiti OVDE.