• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Promašena investicija: Zašto nam deca krive kičmu?

Autor Jelena Stokić

Ormarići, predviđeni za čuvanje knjiga beogradskih osnovaca, posle četiri godine od ugradnje skoro da nemaju nikakvu namenu.

Mnogi su odavno razvaljeni, pa su ih škole i otpisale, a oni koji i dalje stoje na hodnicima više smetaju nego što koriste.

Čini se da već od samog uvođenja “kaseta” nije sve funkcionisalo kako je zamišljeno. Samo nekoliko meseci nakon postavljanja 120.000 ormarića po beogradskim osnovnim školama, veliki broj je oštećen (uglavnom zbog dečijeg nemara), jedan ključić je otvarao više ormarića, pa u pojedinim školama nije bilo baš preporučljivo ostavljati knjige i pribor u školi. O popravci se nije razmišljalo jer su cene remonta paprene.

Danas, budući da učenici nemaju dva kompleta udžbenika, što je bio slučaj do pre godinu dana, kasete su uglavnom prazne. Tek poneko ostavi blok za likovno ili nešto od opreme za fizičko (ali samo ono manje vredno).

Bojana Tanasković, majka prvačića Nine i 11-godišnjeg Luke iz osnovne škole “Nikola Tesla” kaže da njena deca sve knjige nose kući, kao i opremu za fizičko, pribor za likovno.

”Nisu deca to koristila ni kada su ormarići postavljeni. Postojali su problemi sa ključićima jer je jedan otvarao više vrata, deca su ih gubila. Sada, pošto nemaju dva kompleta udžbenika, sve knjige nose kući...moraju da urade domaći. A teški su im ti rančevi, pogotovo ovoj mlađoj deci. Bilo bi lepo da je prvobitna ideja mogla da zaživi.”

KOŠTALI 210 MILIONA DINARA

Skupština grada je 2012. donela odluku o postavljanju ormarića u osnovnim školama. Pošto su beogradski osnovci dobijali po dva kompleta udžbenika, kako ne bi nosili teške torbe i krivili leđa, nadležni su odlučili da jedan komplet knjiga ostavljaju u školi, zbog čega su i ugrađeni ormarići. U 200 beogradskih osnovnih škola ugrađeno je oko 120.000 ormarića. Za te namene iz gradske kase je izdvojeno skoro 210 miliona dinara.


I Jelena Jovanović, majka devojčice koja pohađa prvi razred u jednoj od osnovnih škola na Banovom brdu ističe da mališanima nije lako da "vukljaju onolike torbe” i da bi bilo lepo da se nađe neko rešenje za to.

”Moja ćerka sve knjige, koje nosi u školu, vrati kući. Mora da donese radne sveske kako bi uradila domaći. Možda bi neki udžbenik i mogla da ostavi u kaseti, ali pitanje je da li bi ga sutra zatekla tamo”, objašnjava ova mama.

Direktori škola kažu da ormariće još donekle koriste deca nižih razreda, dok u višim oni apsolutno nemaju nikakvu funkciju.

”Znate šta...deca više ne dobijaju besplatne komplete udžbenika, tako da ni ti ormarići nemaju svrhu kako je prvobitno zamišljeno. Tačno je da su posle kratkog vremena oštećeni, ali naša škola je pre dve godine dobila povoljnu ponudu od izvođača...bila je to neka vrsta akcije, pa smo sve ormariće poporavili. Oni uglavnom stoje u učionicama, a budući da u našoj školi ima samo jedna smena, deca mogu i da ostave knjige u njima. Stariji razredi ih slabo koriste”, rekla je za MONDO direktorka Osnovne škole “Bora Stanković” Zdravka Marjanović.


Za razliku od ove u školi “Josif Pančić” učenici, i to mali broj, odlažu tek ponešto.

”Ideja nije bila loša, ali definitivno nije ostvariva. U našoj školi se zaista retko koriste. Neki ormarići su već na početku oštećeni, ali mi se trudimo da ta vratanca ispravljamo, decu učimo da ih čuvaju. Mogu reći da je većina preživela, ali slabo se koriste. Poneko dete ostavi pribor za likovno, knjige uglavnom nose kući jer moraju da urade domaći. Još ćemo videti šta ćemo sa njima”, kaže direktor ove škole Milan Bajić.

”Ormarići definitivno nemaju prvobitnu namenu. Iako su u našoj školi dosta očuvani deca ih ne koriste. Oni i dalje duže ključiče, ali retko šta ostave u njima, eventualno nešto od opreme za fizičko. I to samo deca nižih razreda. Mogu vam reći da sada i smetaju jer zauzimaju mesto u hodnicima. Čula sam da su ih neke škole otpisale, a nastala je i zabuna oko toga u čijem su oni sada vlasništvu – da li sekretarijata ili škole, pa su nam baš pre neki dan poslali dopis iz nadležnog sekretarijata da je odluka o rashodovanju, popravci i svemu ostalom vezano za ormariće na školama”, kaže za MONDO direktorka Osnovne škole “Banović Strahinja” Tanja Novosel.

Podsetite se kako je najavljivano uvođenje ormarića u beogradske škole:

ormarići
Izvor: YouTube



U Sekretarijatu za dečiju zaštitu i obrazovanje su i nama potvrdili da su Оrmаrići pо zаvršеtku rаdоvа i primоprеdајi prеšli u vlаsništvо škоlа.

”Оrmarići su оd tаdа dео škоlskоg invеntаrа kојim škоlа rаspоlаžе prеmа vаžеćim prоpisimа kао i sа bilо kојim drugim. Shоdnо nаvеdеnоm, učеnici u dоgоvоru sа škоlоm mоgu kоristiti оrmarićе zа nаmеnе zа kоје smаtrајu dа su аdеkvаtnе. Nаkоn istеkа gаrаntnоg rоkа оd 2 gоdinе оdržаvаnjе оrmаrićа prеšlо је u nаdlеžnоst škоlа”, precizirali su u sekretarijatu.

Praksa korišćenja "školskih kaseta" i ostavljanja udžbenika u školama koja je zaživela u evropskim i američkim školama, u Srbiji očigledno ne funkcioniše.

A da li će u skorijoj budućnosti sve škole otpisati, odnosno rashodovati ormariće, ili će ih pojedine pak ostaviti da se šarene po hodnicima...videćemo.





Komentari 83

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sasa

Svuda ovo funkcionise samo u Srbiji ne. Isto je sa mnogim drugim stvarima. Nismo mi nista posebni, vec bre nesposobni i nedisciplinovani da nesto sprovedemo. Sram nas bilo!

Душан

Тако то иде кад се слепо поводимо за другима.

lela

Knjige koje deca nose i dodatna oprema-domaca,skolska, notna sveska , pernice, flasica vode, uzina... Teske su toliko da je MENI KAO ODRASLOJ OSOBI I MAJCI MUCENJE KAD TO NOSIM I MUCENJE KAD ZNAM DA MOJE DETE TO NOSI SAMO JER ZBOG POSLA NE MOGU DA GA CEKAM UVEK POSLE SKOLE! Uzas kolike kilograme nose deca do cetvrtog razreda.

special image