Stotine policajaca evakuisale su zbog toga ubrzano činovnike iz sedišta gradskih vlasti u Pragu, Pardubicama, Plzenu, Mladoj Boleslavi, Jičinu, jednu školu, a u podne su zatvorene i glavne železničke stanice u Pragu, Plzenu i Pardubicama.

Železničke stanice i zgrade na najmanje 10 mesta širom Češke pregledali su temeljno pirotehničari sa specijalno obučenim psima, ali nigde eksploziv nije nađen, i češke železnice mogle su popodne da obnove saobraćaj na tim deonicama.

"Nigde nije nađena nikakva bomba. U Hradecu Kralove uhapšen je 41-godišnji muškarac. Preti mu do pet godina zatvora", saopštila je portparolka policije Marketa Janovska. Za širenje takvih glasina, tom Čehu preti čak osam godina zatvora ako šteta zbog evakuacije pređe sumu od 185.000 evra u preračunu.

Lažne dojave da su negde podmetnute bombe poslednjih godina sve češće su u Češkoj i portparolka Janovska kazala je da je policija istraživala tokom prošle godine 214 slučajeva širenja takvih uznemirujućih glasina i lažnih uzbuna da su podmetnute bombe i u 120 slučajeva otkrila je krivce.

U susednoj Poljskoj lažne dojave poprimile su razmere epidemije gde poljske šaljivdžije najradije dojave da je bomba podmetnuta u ministarstvima ili na dva međunarodna aerodroma u Varšavi.

Nakon slučaja da je isti mlađi Poljak, pošto se napio, čak tri puta ovog proleća naterao aerodrome "Frederik Šopen" i Modlin u Varšavi da evakuišu terminale i obustave letove zbog navodne podmetnute bombe, Uprava poljskih aerodroma odlučila je da od njega u civilnoj parnici zahteva odštetu - stotine hiljada evra koliko je koštala policijska pretraga, obustavljanje saobraćaja na aerodomu, preusmeravanje letova a pozvala je i putnike da ga tuže i traže odštetu za neprijatnosti i kašnjenje.

Češke poreske obveznike svaka lažna dojava da je podmetnuta bomba košta nekoliko hiljada evra pošto na teren izlaze policija sa specijalno obučenim psima i vatrogasci.

Prema češkim zakonima za neslane šale anonimnih dojava da je negde podmetnuta bomba preti do osam godina zatvora.