• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rasulo u Knez Mihailovoj ulici"

Izvor MONDO/Beta

Situacija u Knez Mihailovoj, najpoznatijoj ulici Beograda, zbog pojedinaca koji svoj profit stavljaju iznad javnog interesa, apsolutno je neprihvatljiva i ta ulica je "u rasulu", ocenio je glavni gradski urbanista Milutin Folić.


Oštećene su ne samo kamene ploče kojima je popločana ta ulica, nego je oštećena i podloga ispod njih, jer su ugostitelji ukopavali električne kablove za svoje bašte i rashladne vitrine, rekao je Folić i naveo da se građani stalno žale gradskim službama da ne mogu da prođu od polomljenih ploča, kao i od tezgi, kioska za kokice, bašti lokala koji su na nekim mestima zauzeli gotovo celu ulicu.

"Knez Mihailova je u rasulu i grad je odlučan da se hitno uvedu dodatne mere u toj zoni. Javni interes, interes svih građana uvek mora da bude iznad interesa pojedinaca koji na ovaj način uvećavaju svoj profit", rekao je Folić.

Glavni urbanista je podsetio da je u skladu sa Odlukom o postavljanju bašta ugostiteljskih objekata u Beogradu iz 2014. godine, Grad doneo preporuke za postavljanje bašta u kulturno-istorijskoj celini Knez Mihailove, kao kulturnog dobra od izuzetnog značaja.

U skladu sa Studijom utvrđivanja optimalne širine pešačkog koridora, usvojena je preporuka da se bašte ne postavljaju u Knez Mihailovoj, već u bočnim ulicama čime se glavni pešački tok ne ugrožava, "kao što je to danas slučaj i glavni razlog konstantne kritike građana i posetilaca", dodao je Folić.

Bašte ugostiteljskih objekata u Knez Mihailovoj, za koje su izdate dozvole, moći će da ostanu do isteka dozvola, ali će morati da se vrate u propisane okvire, i da se bojom i tipom suncobrana ili tendi prilagode odluci što sada nije slučaj kod gotovo svih lokala. Svi suncobrani ili tende moraju biti "od bež platna, bez karnera i reklama".

"Nije moguće postavljanje podnih platformi, ograda, svih vrsta električnih uređaja, uključujući sve vrste rashladnih vitrina, pultova, šankova, ormarića", jedno je od pravila za postavljanje bašti koje moraju imati jedinstven dizajn, ne smeju prelaziti propisanu površinu i ne smeju biti jedna uz drugu.

Folić je dodao da je uporedo sa rešavanjem problema bašti i drugih pokretnih objekata, do kraja godine planirano zatvaranje pešačke zone za ulaz vozila jer uništavaju pločnike, te će Grad nabaviti posebna, električna vozila za snabdevanje u toj zoni, za komunalne aktivnosti i za prevoz starih.

Folić je potvrdio plan širenja pešačke zone, te je Direkcija za građevinsko zemljište danas raspisala tender za popločavanje i pretvaranje u pešačku zonu ulice Obilićev venac, gde više neće biti automobila, a posadiće se 50 stabala drveća.

I gradski menadžer Goran Vesić rekao je danas da je grad Beograd doneo preporuku da se uklone bašte iz Knez Mihajlove ulice kako bi se proširila pešačka zona.

Vesić je precizirao da će nelegalno postavljene bašte biti uklonjene odmah, dok će oni koji imaju dozvole ostati do njihovog isteka.

"Međutim, oni koji imaju dozvolu za postavljanje bašte moraće da budu u gabaritima za koje su dobili dozvolu. Ako su dobili dozvolu za 50 metara kvadratnih, ne mogu da budu na 200 metara kvadratnih", rekao je gradski menadžer Tanjugu.

On je dodao da je politika Skupštine grada uvođenje reda i to ne samo na ulicama, već i u stambenim zgradama, kako bi Beograd počeo da liči na svetske metropole.

"Mi smo pre donošenja ove odluke angažovali Saobraćajni fakultet koji je obavio analizu Knez Mihajlove ulice i zaključak je bio da bašte ometaju pešački tok i da moraju biti uklonjene u okolne ulice koje izlaze na Knez Mihajlovu ulicu. Tako će i biti", naglasio je Vesić.

Govoreći o uređenju grada, Vesić je podsetio da su pre dve godine određene boje u kojima mogu da budu tende, zatim su frižideri uklonjeni sa ulica, doneta je odluka kako mogu da izgledaju kiosci.

Gradski menadžer je ukazao da je Knez Mihajlova ulica ogledalo Beograda, jer kroz nju prolaze svi turisti koji posećuju prestonicu, a uređenje se, kako kaže, ne odnosi samo na bašte već i na reklame koje se nalaze u Knez Mihajlovoj i to je sledeći korak u uređenju.

"Neće moći da bude svaka vrsta reklame na zgradama u Knez Mihajlovoj ulici, zatim se uređenje odnosi na prodavnice suvenira koje moraju da budu na posebnim tezgama, zatim na uređenje fasade", rekao je Vesić.

On je podsetio da je grad usvojio program koji se odnosi na urbani mobilijer gde je precizno utvrđeno za svaku zonu kako može da izgleda bašta, kanta, svetiljka, jer ukoliko se želi da grad izgleda lepo, onda se moraju poštovati pravila.

"Mi smo vlast koja insistira na tome da se grad uredi. Sigurni smo da većina građana podržava uređene grada, želimo da i ugostitelji rade, ali po pravilima koji su jasni za sve", naglasio je Vesić.

Tagovi

Komentari 53

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Владимир

Sve je ovo prazna prica Sta je sa parkicem na uglu Cvijiceve i Starine Novaka - pola parka su poplocali iz dva kafica i postavili stolove i nikom nista A preko puta, u Cvijicevoj, dva kafica imaju baste po 40 kvadrata na parkingu, a mi nemamo mesta da se parkiramo Sve su to sviraci ...

Serbia forever

Ostavite prodavce suvenira.

Gro Bot

Sps započeo, demokrate nastavile još naprednije a sada naprednjaci hoće da koče bahaćenje. Kamo lepe sreće daje to tačno i da stanu na rep bahatim i drskim pojedincima koji misle da su nedodirljivi. Bojim se međutim da je sve samo deklarativno. Moj predlog je da se svi splavovi upute rekom nizvodno do Smedereva i da se tamo prenose u nešto korisnije. Klijente u koja ih posećuje uputiti u beogradske lagume da tamo nikom ne smetaju. Kej naravno posle toga urediti da liči na nešto pošto je još zapušteniji od Kneza.

special image