Serijal su pokrenule naše kolege iz Banjaluke sa portala Mondo.ba.
Kroz video intervjue sa ljudima koje društvo tretira kao drugorazredne, vodi vas doktor pedagoških nauka Nebojša Macanović, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci i autor osam knjiga i više od 80 naučnih i stručnih radova iz oblasti socijalne pedagogije i penologije.
Deni je izdržao više zatvorskih kazni jer se odao kriminalu da bi došao do novca za drogu.
Marihuanu je probao sa 14 godina i svakodnevno je pušio narednih sedam godina, kada je probao analgetike, poput "trodona".
Posle godinu dana uživanja analgetika, prešao je na heroin i kokain.Gotovo svi njegovi drugovi iz detinjstva, osmorica od desetorice, završili su kao heroinski zavisnici.
Novac je u početku uzimao od roditelja, pozajmljivao od rođaka, ali mu je kasnije, zbog pogoršanja zavisnosti, bilo neophodno sve više novca, pa se upustio u kriminal. Sumu koja je zadovoljavala njegove potrebe nije bilo moguće steći radom za platu.
"Prvo je bilo dovoljno 20 maraka (10 evra) dnevno, ali mi je kasnije bilo potrebno pet grama heroina dnevno, a to je u jednom momentu koštalo 400 maraka (200 evra)", kaže Deni.
Kriminal ga je odveo u zatvor, gde mu je takođe bila dostupna droga.
Posle izlaska iz zatvora jedno vreme se nije drogirao, ali se bavio "jednom vrstom kriminala" i ubrzo je počeo ponovo da se drogira kokainom i heroinom.
"Pravio sam pauze u drogiranju. Drogiram se pola godine, pa pauziram tri, četiri meseca, mislio sam 'mogu ja to sam', i tako godinama. Odbijao sam stručnu pomoć, odbijao sam savete mojih najbližih, ja sam bio najpametniji, nisam hteo ni da razgovaram o lečenju", kaže Deni.
Na kraju je, ipak, odlučio da traži stručnu pomoć u Banjaluci jer je shvatio da nema snage da se sam izbori sa zavisnošću.
Proveo je dve godine u terapijskoj zajednici, gde je imao dnevne zadatke i redovne razgovore sa psihologom, a zatim je šest meseci jednom nedeljno išao na razgovor, takođe sa psihologom.
Deni kaže da se ne drogira nekoliko godina.
"Najbolje godine u životu proveo sam u mraku, tunelu", kaže Deni.
On navodi da je tokom dve godine lečenja ponovo "naučio da se ponaša kao normalan čovek", a promena okruženja i načina života su osnovni uslovi za izlečenje.
Deni ističe da mu je najvažnija bila podrška porodice.
Ovaj bivši zavisnik pozvao je mlade da se ne odaju ni cigaretama, a kamoli marihuani, a onima koji upadnu u zavisnost od teških droga da potraže stručnu pomoć i da razgovaraju sa roditeljima i članovima porodice.
Partizan pao u Turskoj, prosuo sve u poslednjoj četvrtini: Osmani presudio crno-belima
Lesor se javio odmah iz bolnice: Čeka ga operacija, a njegova objava gađa pravo u srce
"Plašili smo se, molila sam doktore da ga ne puste sa lečenja": Strašna ispovest majke napadača (19) u školi u Zagrebu
Zvezda protiv Makabija vida rane posle Efesa: Težak meč pred crveno-belima i sve to pred derbi
"Kako mogu Srbi s manje novca, a mi ne?": U Hrvatskoj drama zbog uspeha TSC-a, Borca...