• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Blokada poglavlja: Uskoro sastanak Beograd-Zagreb

Izvor Tanjug

Tomislav Nikolić sa Kolindom Grabar-Kitarović razgovarao na temu problema koje je Zagreb napravio u otvaranju poglavlja Srbiji - dogovoren sastanak o daljim koracima.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izrazio je danas uverenje da će problemi sa Hrvatskom, na putu Srbije ka EU, biti prevaziđeni u direktnim razgovorima.

On se založio za zajednički nastup zemalja regiona prema EU, kako ne bi prolazilo desetak i više godina od otpočinjanja procesa pridruživanja do članstva u Uniji.

"Zamerili smo Hrvatskoj što je pokazala odmah na prvom poglavlju želju da ukaže kako Srbija nije spremna. Mislim da ćemo to otkloniti u direktnim razgovorima i mislim da ćemo o tome sada unapred razgovarati kako se ne bi stvarao utisak da države koje su poslednje ušle u EU žele da taj proces proširenja same zaustave, iako je dovljno da se kod osnivača pojavio zamor u proširenju", kazao je Nikolić.

On je ukazao da je sa koleginicom iz Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović razgovarao na temu problema koje je Zagreb napravio u otvaranju poglavlja Srbiji, rekavši da je Hrvatska pokušala da zaustavi Srbiju zahtevima koje nije mogla da opravda, a ni dokaže Evropi u potpunosti.

"Imaćemo u najskorije vreme sastanak na kojem će eksperti i državni funkcioneri razgovarati i dogovarati sledeće korake. Mislim da Hrvatska neće moći da opravda svoj stav, tako da će Srbija najverovatnije imati otvoreno poglavlje", istakao je NIkolić.

On je izrazio spremnost da insistira na ispunjavanju opravdanih zahteva, ali je dodao da zna da u Hrvatskoj postoje neki političari koji iskazuju želju da Srbiju ostave po strani, da ne postane punopravni član EU.

"Uvek se nadam da će to biti politička manjina u Hrvatskoj i da Hrvatska okrenuta budućnosti neće morati da se okreće prošlosti, da u njoj traži savete kako da se ponaša prema Srbima i Srbiji, jer nam je to donosilo samo probleme", dodao je Nikolić na konferenciji za novinare, posle sastanka šefova država jugistočne Evrope u okviru Samita Brdo-Brioni u Sarajevu.

Nikolić je ukazao da Srbija ima poglavlje koje za nju predstavlja veliki problem, ali ima ga i EU koja ga je smislila.

Takođe je izrazio zadovoljstvo što je na Samitu lako usaglašena zajednička izjava, i dodao da će Srbija sa voljom ići u Makedoniju, gde će biti održan naredni Samit Brdo-Brioni procesa.

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović poručila je ranije danas da je pozvala predsednika Srbije da Zagreb i Beograd sva pitanja koja Hrvatska vidi kao sporna za ulazak Srbije u EU, reše za pregovaračkim stolom.

Ona je ponovila da Hrvatska ne blokira Srbiju na putu ka članstvu u EU, ali je istakla da će Zagreb nastaviti na insistiranju da Beograd ispuni kopenhaške, madridske i ostale kriterijume.

Naglasivši da je Hrvatskoj u interesu da Srbija što pre uđe u članstvo, Grabar-Kitarović je izjavila da je danas sa predsednikom Nikolićem vodila otvoren dijalog i raspravu i da ga je pozvala da Srbija i Hrvatska sva nerešena pitanja reše za pregovaračkim stolom.

"Pozvala sam Nikolića da Srbija i Hrvatska sednu za sto i dogovorom rešimo pitanja oko Poglavlja 23 i da definišemo prelazne i druge mere za definisanje obaveza koje je Srbija preuzela kako bi se omogućilo otvaranje Poglavlja 23", rekla je Grabar-Kitarović u Sarajevu, u izjavi za medije posle sastanka lidera jugoistočne Evrope u Brdo-Brioni procesu.

Kitarović je, odgovarajući na pitanja novinara, rekla da ne želi da govori o detaljima, i da je potrebno usmeriti se na budućnost i sadašnjost, a ne na prošlost.

Ona je konstatovala da je Hrvatska poslednja koja je ušla u u članstvo EU, ali i podsetila da je prva koja je ušla iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Prema njenim rečima Hrvatska zna koliko su teške reforme koje je trebalo napraviti jer se, kako je rekla, ta država suočavala sa izazovom da misli da neko traži od nje nešto što nije bilo traženo ranije.

"Ali na kraju, kada vidiš šta je učinjeno, Hrvatska je danas bolja zemlja, a sve što je uloženo u pristupnom procesu je u korist svih građana Hrvatske, kako većinskog naroda, tako i nacionalnih manjina" , zaključila je Grabar-Kitarović.

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ivan

Kakvi razgovori sa Hrvatskom? Mi pregovaramo sa EU a ne sa jednom državom bez obzira što je članica. Svaka država članica može izmišljati nekakve svoje uslove da bi nas blokirali. Neka EU zauzme jedinstven stav pa neka kaže šta treba da se uradi a ne da svaka šuša izmišlja uslove.

ako

je Velja mogao Karlu del ponte moze Toma Kolindu.

Losmi

Jbt ko najgori džiberi, sprdaju se sa nama. Jbl vas EU!

special image