• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kome je to vlada u haosu dala da buši po Hrvatskoj

Izvor Tanjug

Aktuelna vlada Tihomira Oreškovića, kojoj se već nedeljama klati pozicija, potpisala je ugovore sa Inom, nigerijskom Oandom i kanadskom Vermilion enerdži za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u šest oblasti na zemlji u Hrvatskoj.

Vlada je dobrila istraživanja u kontinentalnom delu zemlje u jeku krize vlasti zbog koje se mnogi pitaju ima li uopšte legitimitet da zaključuje takve poslove, pišu hrvatski mediji.

Protest ekologa

Hrvatska Radio-televizija je izvestila da se ekološka udruženja vrlo teško mire s proizvodnjom nafte u Hrvatskoj, pa su pre potpisivanja ugovora (u petak) organizovale protest. "Došli smo ovamo da iskažemo duboko neslaganje s odlukom Vlade da preda Slavoniju, Baranju, Srem i Podravinu bez rasprave s lokalnom zajednicom, zapravo iza zatvorenih vrata", rekao je Luka Tomac iz Zelene akcije, prenosi HRT.

Tportal navodi da je, između ostalog, dozvola data ćerki-firmi naftne kompanije iz Kanade (odakle je stigao premijer) Vermilion enerdži u Hrvatskoj, i da "premijer Orešković u tome ne vidi problem, jer smatra da je vlada funkcionalna".

Konstatujući da je "Vermilion potpuna nepoznanica prosečnom građaninu i da je do danas malo ko čuo za nju", portal dodaje da kanadska firma ima godišnji promet od 1,4 milijarde dolara, i da se "poredeći je s naftnim divovima poput Šela, Sinopeka ili Britiš Petroleuma, dolazi do zaključka da je to vrlo malena kompanija".

"Čak je i Ina, na primer, dva i po puta veća od Vermiliona po kriterijumu ukupnog prihoda u 2015. godini", piše Tportal.

Sedište kompanije je u Kalgariju, a osnovana je 1994. u Alberti. Pre tri godine akcije Vermiliona uvrštene su na Njujoršku berzu (što nije beznačajna stvar), a u Kanadi, kako se dodaje, posluju na tri naftna polja i traže naftu i gas na površini od oko 68.000 hektara, od čega je 98 odsto još uvek neistraženo.

Kompanije s kojima su potpisani ugovori će pet godina sprovoditi istraživanja. Ako se polja pokažu komercijalno isplativim, moći će da ih eksploatišu u idućih 25 godina.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image