Izlazak Velike Britanije iz EU mogao da ima dvojak uticaj na politku proširenja Evropske unije i na Balkan, ocenjuju u Centru za evropsku politiku (EPC) u Briselu.
Korina Stratulat, analititčarka EPC zadužena za Zapadni Balkan u izjavi za Agenciju Tanjug kaže da sve zavisi od toga kako će EU reagovati na Brexit.
"Pitanje je da li ćemo krenuti da se još više približavamo ili razdvajamo u budućnosti. Ukoliko se dogodi prvo, to bi moglo da ojača politički prioritet proširenja, iako sumnjam da će i tada zemlje članice odustati od striktnosti i uslovljavanja, što znači da se sam proces proširenja neće ubrzati", ocenjuje Stratulat.
Ukoliko prevagne drugi scenario razjedinjavanja Evropske unije, to bi, prema rečima Stratulat, moglo da znači da bi proširenje moglo biti gurnuto ka dnu liste prioriteta Evropske unije.
"Međutim tu preba postaviti i pitanje da li će Balkanske zemlje u situaciji daljeg rajedinjavanja Evropske unije i dalje želeti da se pridruže takvoj Uniji", zaključuje Korina Stratulat.
Najviši evropski zvaničnici EU u svojim prvim reakcijama posle referendumske odluke Velike Britanije da izađe iz EU naglašavaju odlučnost sada 27 zemalja članica da očuvaju jedinstvo Unije.
Istovremeno, već su se oglasile i partije krajnje desnice Francuske i Holandije, koje pozivaju svoje građane da i oni imaju referendume na kojima bi mogli da kažu "ne" EU.
HAN UMIRUJE : PROCES ŠIRENJA NE SME STATI
Evropski komesar za proširenje Johanes Han istakao je danas u Beču da ishod referenduma u Velikoj Britaniji ne sme i neće zaustaviti proces širenja EU.
"EU je i dalje privržena širenju EU, i u to nema sumnje. Nastavićemo posao koji smo započeli, a koji nije ni blizu završetka", poručio je Han na konferenciji "Javna uprava kao osnova za evropsku integraciju".
Han je rekao da je poslednjih godina mnogo toga postignuto na Balkanu i da se ne sme sada biti umoran ili razočaran posle jučerašnjeg referenduma.
Možda mnogi danas, ako se priča o proširenju EU, mogu imati kritički komentar zbog poslednjih događaja, ali strategija EU mora sadržati konsolidaciju Evrope.
"Svesni smo i bili smo to i ranije da je proces širenja nešto što iziskuje vreme i zato radije govorim o procesu nego o pregovorima", naglasio je Han.
Evropski komesar priznao je da odluka građana Velike Britanije predstavlja neku vrstu "reza" za EU, ali ona ne znači da će Unija menjati svoju politiku.
"Moramo razmisliti kako da prenesemo prednosti EU građanima, a istovremeno ustanemo protiv populističkih glasova. Usled ekonomske i finansijske krize, i izazova migracije, sada imamo diskusije o Velikoj Britaniji, zbog čega stalno gledmao samo unutar EU, i gubimo pogled na ono što se dešava oko nas i u svetu, što može biti opasno", istakao je Han.
On je oceno da se sada mora razmotriti ishod referenduma, koji mora biti poštovan.
Prema njegovim rečima bilo je očekivanja da će ishod biti drugačiji, ali je EU spremna i na ovaj rezultat.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu