• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Smrtna kazna u Srbiji - evo zašto je nema

Izvor mondo.rs

Najnoviji slučajevi užasnih zločina u Srbiji ponovo su u delu javnosti aktuelizovali pitanje smrtne kazne. Evo šta kažu propisi.



Posle užasnih, stravičnih zločina prethodnih dana u Srbiji, pogotovo silovanje i ubistvo trogodišnje devojčice, javnost je šokirana i uznemirena a ponovo se čuju glasovi i predlozi da smrtna kazna bude vraćena za najgnusnija krivična dela.

Ono što treba znati jeste da je srmtna kazna u Srbiji ukinuta zakonom 2002. godine. Poslednje pogubljenje, streljanjem, izvršeno je 14. februara 1992. godine nad Johanom Drozdekom, zbog svirepog ubistva šestogodišnje devojčice, a poslednje smrtne presude su izrečene 2001. godine.

Reč je o veoma složenom pitanju. Srbija je potpisnica mnogih međunarodnih konvencija i drugih akata o zabrani primenjivanja smrtne kazne i kao odgovorna država treba da ih se pridržava. Da ne govorimo o pozitivnom zakonodavstvu ove zemlje.

Srbija je OBAVEZANA mnogim međunarodnim konvencijama koje zabranjuju smrtnu kaznu. Ali, i u Ustavu Srbije (član 24.( jasno piše): "Ljudski život je neprikosnoven. U Srbiji nema smrtne kazne. Zabranjeno je kloniranje ljudskih bića".

Dakle, ako bi neko želeo da promeni trenutno stanje, morao bi najpre da se izbori za promenu Ustava, a za to mu je neophodna dvotrećinska većina u parlamentu.

Prema važećem Krivičnom zakonu iz 2002. godine (u međuvremenu su donete i izmene), smrtna kazna je zamenjena "kaznom zatvora od 40 godina" (član 47. stav 2.).

Dalje, Ujedinjene nacije (UN) takođe u svojim visokim aktima zabranjuju smrtnu kaznu, tačnije protive joj se (a Srbija je članica UN, to je valjda poznato, baš kao i članica Saveza Evrope, OEBS-a..). Univerzalna deklaracija UN o ljudskim pravima i Rezolucija o ljudskim pravima potvrđuju pravo svakoga na život i u njima se ističe da je ukidanje smrtne kazne od suštinskog značaja za zaštitu ovog prava.

U toj Rezoluciji su pozvane i sve zemlje koje još imaju smrtnu kaznu u svojim zakonodavstvima da je ukinu ili bar da ograniče njihovu primenu.

U Srbiji se gotovo svake godine sprovode istraživanja javnog mnjenja u vezi sa smrtnom kaznom, odnosno njenom vraćanju i u tim anketama su, po pravilu, građani podeljeni. Prema poslednjem istraživanju iz septembra 2015. godine, prvi put je broj onih koji su za smrtnu kaznu bili u priličnoj većini u odnosu na one koji su protiv (51% naspram 325, uz 17% neodlučnih).

Oni koji se zalažu za to da se smrtna kazna ne vrati, ističu da je ljudski život neprikosnoven i da niko, pa ni država, odnosno društvo, nema pravo da ga nekome oduzme.

Još jedan od razloga protiv smrtne kazne je i moguća sudska greška, usled koje i nevina osoba može da bude pogubljena. Ističu i da je zabluda da je u državama u kojima je zaprećena smrtna kazna manja stopa teškog kriminaliteta.

Oni koji su za smrtnu kaznu, ističu da onaj ko je mogao da siluje i ubije dete ne zaslužuje da živi, kao i da takve ubice i zločinci nikako kasnije ne mogu da se resocijalizuju, da ponovo postanu deo društva...

Prema statistici koju vodi organizacija Amnesti internešenel, ubedljivo najviše smrtnih kazni, više hiljada, izvrši se u Kini, ali je tačan broj nepoznat, jer se smatra državnom tajnom.

Evo liste 10 država sa najviše smrtnih kazni u 2013. godini:

Kina                                             hiljade (nepoznat tačan broj)

Iran                                              369

Irak                                              169

Japan                                          8

Severna Koreja                           70

Saudijska Arabija                        79

Somalija                                      34

Sudan                                         21

SAD                                            39

Jemen                                        13

Anketa

Da li ste protiv ili za smrtnu kaznu?

  • Ja sam protiv, time se ne vraćaju izgubljeni životi

    17.87% (1249)

  • Ja sam za, pre svega za najteže zločine

    78.31% (5475)

  • Nemam stav

    3.82% (267)

Da li ste protiv ili za smrtnu kaznu?

Rezultati

Komentari 136

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Don Kihot

Zasto SAD kao drzava sa "najvisim" stupnjem demokratije nije ukinula smrtnu kaznu??? Kakvo glupo objasnjenje??? Svako ima pravo na zivot??? Da li i zrtva ima pravo na zivot,ili samo ubice??? Latinska izreka kaze "dura lex,sed lex",ili u prevodu "tvrd-ostar zakon,dobar zakon"!!!

vladale

Meni samo nisu jasni ovi koji se zanose kastracijom kao da silovatelj ne moze bez testisa da siluje,ne razumem. Ili ne znaju sta znaci rec kastracija ili su glupi.

Ja

@vladale očigledno da ti ne znaš

special image