Vest o peticiji, koju je i MONDO preneo, izazvala je brojne pozitivne komentare u Srbiji, ali izgleda da u hrvatskom društvu i dalje nema razumevanja za tuđe žrtve...I pored pitanja "koje visi u vazduhu" kako bi građani Srbije dočekali neku sličnu inicijativu i bez pretenzije da se kolektivno osudi bilo koji narod zbog stava prema zločinima, neverovatno zvuči podatak da je ovu peticiju u Hrvatskoj za devet dana potpisalo samo 314 ljudi.
Da podsetimo, 26. jula, inicijativa mladih za ljudska prava u Hrvatskoj pokrenula je peticiju koju mogu potpisati svi građani i građanke Hrvatske kao simbolički akt izvinjena žrtvama zločina počinjenih u "Oluji".
Od tada ne samo da peticija nije naišla na odobrenje hrvatske javnosti, već je dočekana na nož, kako političkih stranaka, udruženja bivših boraca, tako i hrvatskih medija.
Zbog toga su iz Inicijative uputili pismo urednicima hrvatskih medija u kojima objašnjavaju i mole za drugačiji pristup.
"S obzirom da je inicijativa ove peticije poprilično zanemarena u medijima u Hrvatskoj i da dobijamo različite negativne reakcije, želimo dodatno objasniti zašto smo je pokrenuli i s kojom idejom.
Naime, iako u reakcijama mnogi smatraju kako se radi o provokaciji i/ili o radikalnoj ideji, ne radi se ni o jednom ni o drugom.
Među nama koji smo pokrenuli ovu peticiju ima mladih s vrlo različitim iskustvima rata i ‘Oluje’. Neki od naših roditelja su u ‘Oluji’ učestvovali kao vojnici Hrvatske vojske. Nekima od nas je nakon ‘Oluje’ omogućen povratak u naše domove. Neki od nas su 1991. godine, pred udruženim zločinačkim poduhvatom vođenim iz službenog Beograda bežali, sa svojim rositeljima, iz područja koje je kasnije okupirano. Niko nam ne mora objašnjavati ili nas učiti o značaju i kontekstu ‘Oluje’ jer je to kontekst i naših zajednica i naših obitelji.
S druge strane, organizacija smo koja ovim temama pristupa ozbiljno. Ne bavimo se zločinima iz prošlosti površno, već ih detaljno istražujemo i analiziramo...", navode iz Inicijative.
Dodaju i da "kolegice i kolege koji rade u drugim zemljama" takođe se suočavaju sa sličnim optužbama. "Svaki put kad u Srbiji Inicijativa mladih progovara o zločinima u Vukovaru, Suvoj Reci ili Srebrenici, kad traže priznanje države da je u Srebrenici počinjen genocid i da su ovi zločini bili sastavni deo plana i politike tadašnjeg vođstva, kad naše kolegice i kolege na Kosovu govore o ne-Albanskim žrtvama ili kad u Crnoj Gori traže da se današnja vlast osuđujuće odredi prema napadu na Dubrovnik i Konavle, suočavaju se s optužbama proponenata isključivih ideologija koji kao da smatraju da imaju monopol na tumačenje nacionalnog interesa. Mi im to ne dozvoljavamo".
Objašnjavaju i da je peticija koju su pokrenuli- peticija za pristojnije društvo. "Bez obzira na kontekst, činjenica je da su u ‘Oluji’ ubijeni brojni civili i nevini ljudi. Činjenica je da su mnogi pobegli u strahu, od kojih veliki broj nije imao nikakve veze s političkim planovima vođstva Jugoslavije ili tzv. Republike Srpske Krajine. Činjenica je da pravosuđe nije adekvatno odgovorilo na ove zločine. Činjenica je da tim ljudima – mladima koji su odrastali u izbeglištvu, starcima koji nisu mogli provoditi penzionerske dane u svojim kućama, roditeljima koji su bežali kako bi spasili svoju decu – izvinjenje ima simbolički značaj, u nedostatku pravde".
Činjenica je, dodaju iz Inicijative mladih, da u hrvatskom društvu ima onih koji žele reći ‘oprosti’. "Ima nas koji to želimo reći čak ako to nismo čuli za svoja stradanja i stradanja svojih najbližih. Ima nas koji razumemo da zločini nisu bili izbor ogromnog broja građana. Ima nas koji se želimo od tih zločina ograditi i nastaviti dalje, na principima razumevanja i tolerancije. Ima nas koji pamtimo žrtve nezavisno o tome iz kog plemena ‘iz veka 7.’ potiču. I ima nas među vašim gledaocim, slušaocima i čitateljima", kažu u pismu medijima članovi Inicijative.
Pokretanje peticije osudili su i predstavnici više organizacija i političkih stranaka u Hrvatskoj, koji su se oglasili saopštenjima ili izjavama o peticiji.
Oni peticiju nazivaju sramotnim i izdajničkim činom.
"Zagrebom su osvanuli plakati na kojima piše 'Nacionalni interes je priznanje, a ne laž', a kojim se grupa „građana i građanki Republike Hrvatske“ skrivena iza naziva Inicijativa Croatia, izvinjava za najveličanstveniju pobedu kojoj su branitelji doneli – VRA Oluja" , saopštenje je Hrvatske stranke prava dr. Ante Starčević.
"U trenutku kada se približava obeležavanje veličanstvene operacije „Oluja“ hrvatski građani izloženi su sramotnom činu od strane jednog dela građana Republike Hrvatske koji se ispričava agresoru. Vrlo malenog ali glasnog dela hrvatskog društva koji se ispričava onim koji su došli ubijati i silovati nevine građane Hrvatske, onima koji su na području SAO Krajine organizovali logore i zatvore za sve građane koji nisu podržavali velikosrpsku ideologiju, onima koji i nakon što su izgubili rat žele suditi hrvatskim braniteljima, a samim time žele suditi Domovinskom ratu i hrvatskoj državi",saopštenje je Zbora udrženja veterana hrvatskih gardijskih jedinica i Udruženja specijalne policije.
Za sve građane Hrvatske, koji bi da potpišu peticiju, a ne mogu u svojim medijima da ga pronađu, prenosimo link.
Istorijska dominacija Crvene zvezde u Ligi šampiona, 5:1! Štutgart razbijen na Marakani, pobeda za sva vremena!
Jeziv snimak sa ulica Beograda: Navijač Štutgarta pretučen, a grupa Delija trči ka njemu
Piksi potvrdio da ima ponudu! Da li će Srbija ostati bez selektora već u januaru?
Delije prebile navijače Štutgarta: Haos na ulicama Beograda, pojavio se snimak
Goranu Vesiću ukida se pritvor! Ostaje u bolnici zbog lošeg zdravstvenog stanja