Srbije odavno nema na velikim fudbalskim takmičenjima, pa tako i na predstojećim Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.

Doduše, plasman na najveći sportski događaj, kada su fudbaleri u pitanju, obezbeđuje se kroz Evropsko prvenstvo za igrače do 21 godine, na koje su "orlići" juna 2015. otišli sa velikim optimiznom, ali se vratili pognutih glava posle 1:1 sa Nemačkom i poraza od domaćina Češke (0:4) i od Danske (0:2).

Na loš učinak perspektivne generacije najviše je uticala iznenadna promena selektora, pošto je Radovan Ćurčić uoči turnira bio prekomandovan u A tim, pa njegov naslednik Mladen Dodić nije imao dovoljno vremena da upozna ekipu. Neuspeh u Češkoj značio je da nećemo navijati za naše fudbalere na najvećem sportskom takmičenju, kao što smo to činili 2008, kada je Srbija, predvođena Miroslavom Đukićem završila na 12. mestu ili četiri godine ranije, kada smo kao Srbija i Crna Gora učestvovali pod vođstvom Vladimira Petrovića Pižona. I bili 16.

Mnogo više radosti fudbaleri su donosili narodu u prošlosti.

Kao Jugoslavija, naša država je osvojila čak pet medalja na fudbalskim turnirima Olimpijskih igara. Posle tri uzastopna srebra - 1948, 1952. i 1956. - konačno je stiglo zlato, 1960. godine. Poslednja medalja, bronzana, osvojena je 1984, a četiri godine ranije bili smo četvrti.

U odsustvu Srbije, najviše pažnje na Olimpijskim igrama u Riju trebalo bi posvetiti domaćinu.



Brazilski fudbaleri razočarali su naciju neuspehom na Svetskom prvenstvu 2014, kada se očekivalo da na svom terenu osvoje i šesti pehar na Mundijalima. Zato će im Olimpijske igre biti prilika ne samo za popravni, već za iskupljenje zbog brojnih razočaranja svojih navijača poslednjih godina.

Koliko ozbiljno Brazilci dočekuju turnir, pokazuje odluka prve zvezde Nejmara da propusti nedavni Kopa Amerika da bi bio potpuno srpeman da, kao jedan od trojice igrača starijih od 23 godine, predvodi saigrače u pohodu na prvo olimpijsko zlato, jedino koje nedostaje Selekau.

Konkurencija će, međutim, biti veoma jaka. Iako je Brazil sa Nejmarom, Rafinjom i Markinjosom u timu prvi favort, jasno je da najveće ambicije ima i njihov "večiti" rival Argentina, kao i aktuelni svetski prvak Nemačka.

Argentinci su u Brazil doputovali bez nekog "zvučnog" imena, dok će Nemce predvoditi braća Bender, Sven iz Borusije Dortmund i Lars iz Bajer Leverkuzena.

Šansu iz senke vrebaju aktuelni olimpijski prvaci, Meksiko, i evropski prvaci iz Češke - Šveđani.

Posebnu želju za revanšizmom, Brazilci će imati protiv Meksikanaca, koji su ih pre četiri godine u Londonu savladali u finalu 2:1. I tada je Nejmar bio u timu, ali je to bilo pre njegovog prelaska iz Santosa u Barselonu. Kada još nije bio "prva violina" svoje selekcije.

Reprezentacije su podeljene u četiri grupe sa po četiri tima, a prolaz u narednu fazu obezbediće po dve prvoplasirane u svakoj grupi.

GRUPA A: Brazil, Južna Afrika, Irak, Danska.
GRUPA B: Švedska, Kolumbija, Nigerija, Japan.
GRUPA C: Fidži, Južna Koreja, Meksiko, Nemačka.
GRUPA D: Honduras, Alžir, Portugal, Argentina.

Turnir će u četvrtak od 18 časova otvoriti duel Irak - Danska. U 20.00 se sastaju Honduras i Alžir, u 21.00 Brazil i Južna Afrika, a zatim slede dva derbija. Od 22.00 igraju Meksiko i Nemačka, a od 23.00 Portugal i Argentina.

Najtrofejnije fudbalske reprezentacije na Olimpijskim igrama su Jugoslavija, SSSR, Brazil i Mađarska sa po pet medalja, ali najviše zlatnih osvojili su Mađari i Britanci, po tri.

Paralelno sa muškim fudbalskim turnirom, od 1996. godine igra se i ženski, u kojem dominiraju Amerikanke sa četiri zlatne i jednom srebrnom medaljom. Upravo one i brane zlato osvojeno 2012. u Londonu.