• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve srpske vlade od 2000. godine

Izvor Beta

Srbija do kraja nedelje treba da dobije novu vladu i to će biti osma vlada od demokratskih promena 2000. godine.

 Vlada Srbije - osma od demokratskih promena Izvor: Petar Stojanović, MONDO
Izvor: Petar Stojanović, MONDO


Sednica Skupštine Srbije na kojoj će mandatar, lider Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić predložiti program i sastav nove vlade zakazana je za sutra u 14.

Prema predlogu, nova vlada će imati ukupno 18 članova uključujući premijera i četiri potpredsednika.

 Vlada će imati 14 resora i troje ministara bez portfelja.

Vladu će činiti koalicija oko SNS i Socijalistička partija Srbije.

Sledi hronološki pregled vlada Srbije od 2000. godine.

2001.

25. januar - Izabrana prva vlada Republike Srbije nakon demokratskih promena 2000. i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS).

Za premijera Srbije izabran je lider DS Zoran Đinđić. Vlada je imala sedam potpredsednika i 17 ministarstava.

11. maj - Potpredsednik vlade Vuk Obradović razrešen je dužnosti zbog seksualne afere u Socijaldemokratiji čiji je lider. Obradović je bio i predsednik Komisije za ispitivanje zloupotreba u oblasti privrede i finansijskog poslovanja.

17. avgust - DSS povukla svoje predstavnike iz Vlade Srbije - potpredsednika Aleksandra Pravdića i ministra zdravlja Obrena Joksimovića.

2002.

19. mart - Potpredsednik vlade Momčilo Perišić podneo je ostavku zbog špijunske afere.

18. jun - Ministar za rudarstvo i energetiku Goran Novaković podneo je ostavku.

19. jun - Prva rekonstrukcija Vlade. Izabrana su četiri ministra i jedan potpredsednik. Za potpredsednika Vlade izabran je Miodrag Isakov, za ministra zdravlja Tomica Milosavljević, za ministra za rudarstvo i energetiku Kori Udovički.

Osnovana su dva nova ministarstva: Ministarstvo za lokalnu samoupravu i Ministarstvo za zaštitu životne okoline, a za ministre izabrani Rodoljub Šabić i Anđelka Mihajlov.

Nakon rekonstrukcije Vlada je imala pet potpredsednika i 19 ministara.

2003.

12. mart - U atentatu ispred Vlade Srbije ubijen je premijer Zoran Đinđić.

18. mart - Skupština Srbije izabrala je novu vladu sa Zoranom Živkovićem na čelu. Za potpredsednika Vlade izabran je Čedomir Jovanović.

29. maj - Ministar poljoprivrede Dragan Veselinov podneo je ostavku nakon saobraćajne nesreće u Beogradu (15. aprila) kada je vozilo tog ministarstva, u kojem je u momentu nesreće bio ministar Veselinov, usmrtilo Beograđanku Katarinu Marić.

1. jul - Skupština Srbije izabrala je Stojana Jevtića za ministra poljoprivrede i vodoprivede.

22. jul - Ministarka rudarstva i energetike Kori Udovički izabrana je za guvernera NBS, umesto Mlađana Dinkića, nakon čega je podnela ostavku na funkciju ministra energetike i rudarstva.

19. avgust - Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Rodoljub Šabić podneo je ostavku zbog "nedovoljno brzog reagovanja na afere koje su opteretile rad Vlade Srbije i zbog stranačkog egoizma u Vladi".

3. novembar - Premijer Srbije Zoran Živković podneo je Skupštini Srbije zahtev za razrešenje ministarke za saobraćaj i telekomunikacije Marije Rašete-Vukosavljević zbog sukoba interesa.

2004.

3. mart - Izabrana je manjinska vlada sa Vojislavom Koštunicom na čelu. Vladu su činili DSS, G17 plus i koalicija Srpski pokret obnove-Nova Srbija, a izabrana je uz podršku poslanika Socijalističke partije Srbije (SPS).

Vlada je imala jednog potpredsednika i 17 ministara.

8. maj - Ministar za privredu i privatizaciju Dragan Maršićanin podneo je ostavku, nakon što je postao kandidat vladajuće koalicije za predsednika Srbije.

16. septembar - Ministarka prosvete i sporta Ljiljana Čolić podnela je ostavku.

19. oktobar - Rekonstrukcija Vlade. Dotadašnji ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Predrag Bubalo izabran je za ministra privrede i privatizacije, za novog ministra prosvete i sporta izabran je Slobodan Vuksanović, a Milan Parivodić za ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom.

2006.

3. maj - Potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus podneo je ostavku.

15. jun - Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivana Dulić-Marković podnela je ostavku.

20. jun - Na predlog vlade Skupština Srbije izabrala je Ivanu Dulić-Marković za potpredsednicu vlade, a Gorana Živkova za ministra poljoprivrede.

1. oktobar - Članovi Vlade iz G17 plus podneli su ostavke: potpredsednica vlade Ivana Dulić-Marković, ministar finansija Mlađan Dinkić, ministar zdravlja Tomica Milosavljević i ministar poljoprivrede Goran Živkov.

2007.

15. maj - Pola sata pre isteka zakonskog roka Skupština Srbije izabrala je novu Vladu. Za premijera vlade izabran je Vojislav Koštunica koji je na toj dužnosti bio i u prethodnoj manjinskoj vladi.

Novu vladu formirala je, nakon izbora održanih 21. januara 2006. godine, koalicija Demokratska stranka, Demokratska stranka Srbije, Nova Srbija i G17 plus.

Pored premijera vlada je imala jednog potpredsednika zaduženog za evropske integracije, 22 ministra i jednog ministra bez portfelja. Vlada Srbije je 10. marta 2008. predložila predsedniku Srbije da raspusti Skupštinu Srbije i raspiše vanredne parlamentarne izbore za 11. maj.

2008.

8. jul - Skupština Srbije izabrala je novu republičku vladu načijem je čelu Mirko Cvetković, koji je u prethodnoj vladi bio ministar finansija.

U koalicionoj vladi od 27 članova, DS je imala premijera i 12 ministara, G17 plus šest, SPS četiri, a PUPS, Sandžačka demokratska partija, Srpski pokret obnove i Stranka demokratske akcije Sandžaka po jednog.

2011.

28. januar - Ministar zdravlja Tomica Milosavljević podneo je neopozivu ostavku iz "duboko ličnih razloga". Za novog ministra zdravlja G17 plus je predložila Zorana Stankovića, nekadašnjeg načelnika Vojno-medicinske akademije i bivšeg ministra odbrane Srbije i Crne Gore.

15. februar - Potpredsednik vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić podneo je ostavku na funkcije u vladi. Dan ranije premijer Cvetković pokrenuo je postupak za razrešenje Dinkića zbog njegovih istupa u javnosti.

U znak solidarnosti sa liderom svoje partije G17 plus, ostavku je podnela i Verica Kalanović, ministarka za nacionalni investicioni ; plan, koja je, mesec dana kasnije, u rekonstruisanoj vladi postala potpredsednica vlade.

14. mart 2011. - Rekonstrukcija vlade Srbije. Za nove ministre izabrani su: Dušan Petrović (DS) za ministra poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, Nebojša Ćirić (G17 plus) za ministra ekonomije i regionalnog razvoja, Predrag Marković (G17 plus) za ministra kulture, informisanja i informacinog društva, Zoran Stanković (na predlog G17 plus) za ministra zdravlja i Verica Kalanović iz G17 plus za potpredsednicu vlade.

Premijer Mirko Cvetković preuzeo je i ministarstvo finansija. Bez ministarske funkcije ostalo je osam ministara, a ukinuto je i nekoliko resora i spojeno sa postojećim: resor nauke pripojen je Ministarstvu prosvete, resor manjinskih i ljudskih prava dodat je Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, resor energetike ministarstvu za infrastrukturu, resor rudarstva ministarstvu za životnu sredinu i prostorno planiranje, a ministrarstvo vera spojeno je sa ministarstvom dijaspore.

Nakon rekonstrukcije vlada je imala 21 člana i 17 ministarstava.

2012.

3. februara - Ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić Marković podnela je ostavku zbog odlaska na dužnost generalnog direktora Direktorata za demokratiju Saveta Evrope. Taj resor preuzela je potpredsednica vlade Verica Kalanović iz G17 plus.

27. jula - Skupština Srbije izabrala je novu vladu na čijem je čelu lider socijalista Ivica Dačić, koji je zadržao i funkciju ministra unutrašnjih poslova iz prethodne vlade.

Vladu je činila koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srije i Ujedinjenih regiona Srbije, Socijaldemokratska partija Srbije i Stranka demokratske akcije.

Vlada je imala 19 članova, 17 ministarskih resora i četiri potpredsednika, od kojih su trojica bili i ministri i jednog ministra bez portfelja. Za prvog potpredsednika vlade izabran je Aleksandar Vučić koji je bio i ministar odbrane. Na ministarsku funkciju podneo je ostavku uoči rekonstrukcije vlade Srbije.

Vlada je imala i četiri posebne kancelarije: za Kosovo i Metohiju, ljudska i manjinska prava, dijasporu i verske zajednice.

2. septembra 2013. - Rekonstrukcija vlade Srbije. Vladu je napustilo devet ministara: četiri iz SNS, dva iz SPS i tri člana vlade iz URS-a.

Nakon rekonstrukcije vlada je imala 18 ministarstava, jedno više u odnosu na raniji sastav, jer su resori finansija i privrede razdvojeni. Osnovana su i dva ministarstva bez portfelja: za Kosovo i Metohiju i evropske integracije.

2014.

27. april - Izabrana vlada Aleksandra Vučića koja je imala 16 resora. Vladu su činili Srpska napredna stranka, Socijalistička partija Srbije i Savez vojvođanskih Mađara.

2015.

5. februara - Ministar odbrane Bratislav Gašić smenjen je zbog seksističke izjave upućene novinarki TV B92.

20. februara - Skupština Srbije za novog ministra odbrane izabrala je Zorana Đorđevića, dotadašnjeg državnog sekretara u Ministarstvu odbrane.

Tagovi

Komentari 72

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Човек из Народа

Dare, Darko i Daca....provaljeni!

sas

Po meni ova ce biti dobitna.

Darko

Konacno prava vlada.

Najnovije

Kolumnisti