• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"ZSO se ne može nametnuti ni Srbima ni Albancima"

Izvor MONDO/Agencije

Odlazeći Specijalni predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar ocenio je danas da i srpska i albanska strana strahuju od formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.

 Kosovo - Žbogar o Zajednici srpskih opština Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

 Ta zajednica se, kako je rekao, ne može nametnuti ni jednoj ni drugoj strani.

"Jedini način jeste da se sedne za sto i pokuša da se nađe funkcionalno rešenje koje će Kosovo održati funkcionalnim i istovremeno Srbima dati određene garancije da mogu da se osećaju dobro i budu integrisani u kosovsko društvo. Mislim da to nije lako, mnogo je lakše pričati o tome nego pregovarati", rekao je Žbogar za Radio Slobodna Evropa.

On je podsetio i da je Ustavni sud tzv. nezavisnog Kosova dao uputstva kako stići do ZSO i poručio da misli da je vreme da se krene napred.

Specijalni sud "od kraja godine"

Upitan kada se može očekivati Specijalni sud za ratne zločine OVK, Žbogar je rekao da je Kosovo učinilo sve i da misli da će se to dogoditi do kraja godine. "Nakon toga, biće formirane Posebne komore i ostaje na tužiocu da podigne optužnice i počne da radi. Sve pripreme sada se vrše na osnovu privremenog sporazuma potpisanog u Holandiji koji je odmah stupio na snagu. Sada regrutujemo predsednika, sudije i ostalo osoblje. Pripreme su u toku i to znači da kada budemo imali zakonsku osnovu, sud može da počne da radi", zaključio je Žbogar.

Prema njegovim rečima, Beograd i Priština ulaze u novu fazu dijaloga u kome dve strane treba da se izjasne kako razgovori treba da izgledaju u budućnosti, koja pitanja treba otvoriti i čemu dijalog vodi.

"Mislim da ima potrebe da se dijalog restrukturira i da se pripreme za dijalog sprovedu drugačije. Ono što na Kosovu vidimo jeste jedan skepticizam prema ovom procesu zbog nedostatka transparentnosti u ranijim fazama dijaloga", rekao je Žbogar i dodao da se radi na tome sa EU da se što više ljudi uključi u dijalog.

Žbogar je ocenio i da "nesposobnost političke elite na Kosovu da postigne saglasnost o strateškim, nacionalnim interesima" ometa proces evropskih integracija.

"To je za žaljenje i to ne pomaže Kosovu. Istovremeno, to ometa brži napredak Kosova u procesima evrointegracija", kazao je Žbogar.

Žbogar je ponovio da je "dijalog i normalizacija odnosa Kosova i Srbije uslov za dalji napredak Prištine i Beograda na putu ka EU", te da se normalizacija odnosa treba smatrati nacionalnim interesom.

"Jasno smo stavili do znanja da je poglavlje 35 za Srbiju upravo namenjeno normalizaciji odnosa sa Kosovom. Takođe Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom ima odredbu koja govori o potrebi da Kosovo ostvaruje sporazume i da nastavi dijalog sa Srbijom", kazao je Žbogar.

Specijalni predstavnik EU naveo je i da je na kosovskim političarima odgovornost za ratifikaciju Sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom, te je izrazio nadu da će se poslanici do 1. septembra "ubediti da ga izglasaju".

"Demarkacija i Asocijacija opština sa srpskom većinom su deo procesa evrointegracija Kosova, a ne suprotno. Ono što ja mislim da ometa ili usporava proces ka EU su socijalno-ekonomska situacija, nezaposlenost i ekonomija, ali i nedostatak vladavine prava", rekao je Žbogar.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vatro Marx

Sta sve vi iz vlade Srbije radite, gdje je vecima srpskog naroda posebno na sjeveru Kosova branite i stitite prava srpskog naroda. A sta sa ostalim srbima po drugim delovima Kosmeta, znači oni su propusteni terorizmu bez ikakve pomoći i prava. Pitam vas u vladi kako ste dosli do takve ideje. Kakvo povjerenje i misljenje imaju prema vama, oni koji nemaju nikakvu garanciju da slobodno zive na svojem ognjistu. To je velika bruka, sramote i greh za srpski narod. Pitam se kako se moze drzavljanin Srbije ponositi kao SRBIN.

3stan

Građanima EU niko ne može nametnuti rešavanje migrantske krize ili visoke carinske stope za jeftine proizvode iz Kine! Strane moraju sesti za sto i postupiti onako kako su migranti ili kinezi odlučili... Da li ovaj čovek misli da može ovako jeftinim spinovanjem nešto da postigne?

special image