Iako većina ruskih vojnih eksperata smatra da Amerikanci neće preseliti svoje atomske bombe iz Turskeu Rumuniju, moskovski generali za svaki slučaj upozoravaju Bukurešt šta bi sve moglo da se dogodi ako 50 opasnih avionskih B-61 stigne u nekadašnju bazu Varšavskog bloka Deveselu koju su Sovjeti napravili 1952. godine.
I posle demantija Ministarstva spoljnih poslova Rumunije u kojem se tvrdi da nije tačna vest belgijskog internet-portala da će Amerikanci prebaciti iz Turske 50 atomskih bombi u bazu u Deveselu ruski generali objašnjavaju šta bi se sve moglo dogoditi i kakve bi bile posledice, piše dopisnik "Novosti" iz Rusije.
General-lajtnant Valerij Zaparenko, zamenik načelnika Glavne operativne uprave Generalštaba Rusije kaže da u Bukureštu moraju da znaju da će, ako udome američke atomske bombe, Rumunija biti na prioritetnoj listi ciljeva ruskih strateških atomskih snaga.
U slučaju da stvarno prebace u Rumuniju američke bombe B-61, Rusija će automatski ojačati svoje snage na jugozapadnom strateškom pravcu. Tada bi Rusija na Krim prebacila bombardere TU-22M3.
Nije sporno da zbog političke situacije u Turskoj može da se dogodi da neko pokuša da ukrade to opasno oružje iz dobro čuvane baze Indžirlik koja je udaljena od sirijske granice svega 130 kilometara.
Većina ruskih eksperata smatra da će Vašington najverovatnije to opasno oružje vratiti kući. Zasad o tom preseljenju ćute i Turci i Amerikanci.
Akademik Aleksej Arbatov, rukovodilac Centra međunarodne bezbednosti Instituta svetske ekonomije i međunarodnih odnosa, podseća da je Turska član NATO od 1952. godine i da se atomske bombe tamo nalaze od početka šezdesetih.
“Na teritoriji Turske se nalaze atomske bombe, ali Turska nema avione koji bi ih mogli baciti na protivničku teritoriju. Prebacivanje atomskih bombi u Rumuniju bila bi velika međunarodna provokacija koja bi produbila ionako loše odnose SAD i Rusije. Zbog toga sumnjam da će do toga doći”, uveren je Arbatov.
“Da bi se to učinilo, moraju da se obezbede posebna skladišta, da se dovedu jedinice koje će ih čuvati, organizovati sistem PVO... Osim toga, rumunskom rukovodstvu nisu potrebni problemi sa Rusijom. Ako i budu prebacivali iz Turske atomske bombe, Amerikanci će ih vratiti kući kao što su pre toga učinili u Grčkoj i Velikoj Britaniji”, dodao je.
Vodeći naučni saradnik Instituta za probleme međunarodne bezbednosti RAN Aleksej Fenenko kaže da je razumljivo što Bukurešt ne želi američke atomske bombe, jer i tako ima komplikovane odnose sa susednom Mađarskom i Bugarskom. Mađari imaju stare teritorijalne pretenzije ka Rumuniji. Loši odnosi sa Moskvom su zbog Moldavije i Pridnjestrovlja. Osim toga Rusija jača svoje snage na Krimu, pišu “Novosti”.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte