Dešon, srednjškolac iz Saut Benda u Indijani, dobio je 18 dolara kao odštetu za napad i nezakonito hapšenje pre četiri godine, javlja "Vašington post".

Njegov opis se poklapao sa opisom kriminalca za kojima je policija tragala. Policajci su tražili Dena Džonsa, Dešonovog starijeg brata, pošto je prijavljeno porodično nasilje.

Na vrata su zakucali u 2.30 posle ponoći i ušli u kući bez dozvole i naloga za pretres i hapšenje.

Dešon Frenklin je spavao kada je naoružani policajac upao u njegovu spavaću sobu, a onda ga odvukao napolje, stavio mu lisice i gurnuo ga u policijski automobil.

Policajci su ubrzo shvatili da su uhapsili pogrešnog čoveka, ali je Dešon ipak zadržan u policiji, uz obrazloženje da se opirao svom (nezakonitom) hapšenju.

Dečak je kasnije rekao da isprva nije shvatio šta se događa i da je nije mogoa da se sabere.

"Nisam znao šta se događa, spavao sam i odjednom sam doživeo veliki šok i uznemirenje", rekao je Dešon.

Frenklin i njegova porodica tužili su policiju i gradske čelnike ali su na presudu čekali četiri godine.

Porota je nedavno odlučila da su policajci zaista prekršili tinejdžerova ustavna prava.

Slučaj se pretvorio u grotesku kada je sud naložio svakom okrivljenom policajcu da plati odštetu od jednog dolara, pa ukupna odšteta iznosi 18 dolara.

Dešonova porodica je prvo tražila od milion dolara, ali se odšteta uglavnom isplaćuje na osnovu dokaza predočenih sudu - medicinskog izveštaja i računa, dokaza o gubitku imovine, postraumatskom stresu, tretmanu kod psihologa... Ništa od toga, međutim, Frenklinovi nisu ponudili.

Grad je u jednom trenutku ponudio nagodbu i odštetu od 15.000 dolara, ali je advokat porodice Frenklin Džoni Ulmer to odbio, rekavši da odštete u sličnim slučajevima iznose između 100.000 dolara i 300.000 dolara.

"Dešon je te noći doživeo fizičko zlostavljanje i ova presuda je šamar u lice mom klijentu", rekao je tada advokat.

Građani Saut Bends su ogorčeni zbog presude, a lokalni sveštenik je najbolje izrazio većinsko mišljenje rečima: "Tvoja prava vrede jedan dolar".

Dešonov rođak je rekao da je presuda samo još jedan dokaz da crnci nemaju nikakva prava u Americi, i upitao kako crnci mogu da se bore za bilo šta ako sistem od početka nije pravljen za njih.

Dešon Frenklin je rekao da je presuda teško prihvatljiva.

"Niko ne misli da je jedan dolar odgovarajuća vrednost za ustavna prava. Ne znam kolika je tačna vrednost, ali ničiji život sigurno nije vredan tek jedan dolar. Ipak, čovek mora da ustane i bori se da izvuče najbolje iz svake situacije koja ga snađe", rekao je Dešon.

Grad Saut Bend je ranije bio na udaru kritika jer belci i crnci nisu ravnopravno zastupljeni u policiji.

Više od 25 odsto stanovnika čine afroamerikanci, ali je pre dve godine, od ukupno 250 polilcajaca tek njih 25 (10 odsto) bilo crno, manje od 10 su bili latinoameričkog porekla, uz samo 20 policajki, javljaju lokalni mediji.

"Saut Bend tribjun" javlja su protiv policije podnete i tri tužbe zbog govora mržnje.