• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MUKE VEČITIH STUDENATA: Evo šta ih čeka

Izvor mondo.rs

Studentima koji su upisali fakultete po starom planu i programu biće poništeni ispiti koje su položili a koji su u međuvremenu ukinuti ili im je promenjen naziv, a nove će morati da ponovo polažu i plate.

 Večiti studenti - koliko će se plaćati ispiti, reupis... Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Ovih dana je na fakultetima gotovo nemoguće dobiti informaciju kakva će biti sudbina tzv. večitih studenata, koji su upisali studije pre “Bolonje”, a koji imaju zakonski rok da diplomiraju do 30. septembra. Zainteresovani od studentskih službi i fakultetskih uprava dobijaju oprečne informacije, a najčešći odgovor je – čekamo odluku ministra prosvete.

Većina fakulteta je već pripremila cenovnike za slučaj da ne bude produženja roka, a na pojedinima su već istakli i datume (na primer, 14. septembar na Tehničkom fakultetu u Boru) do kada treba da se izjasne da li prelaze na bolonju. „

Studenti ukazuju da se u javnosti zanemaruje činjenica da su studenti koji studiraju po tzv. starom planu i programu, mahom apsolventi, a nekima je ostala samo odbrana diplomskog. Ukoliko im država ne produži rok, kako je to već urađeno u zemljama bivše SFRJ, oni moraju da položu dodatnih i do 15 predmeta, a istovremeno bi bili vraćeni na neku od prethodnih studijskih godina.

U tom slučaju moraju i da ponovo pohađaju predavanja i vežbe, pišu seminarske radove, što je i najveći problem onih koji su se vratili u svoje domove, zasnovali porodice i zaposlili se.

Takođe, nisu svi fakulteti otpočeli s nastavom po bolonjskom programu istovremeno, iako je početna godina školska 2006/2007. Na nekim fakultetima su poslednje generacije koje studiraju u skladu sa starim planom i programom upisivane školske 2009/2010 , ali je za ove studente 30. septembar 2016. godine krajnji rok za okončanje studija.

Ono što najviše tišti, a na šta su ukazali i novom ministru prosvete na nedavnom razgovoru jesu paprene cene koje su fakultetske uprave već objavile.

Po “bolonji” svaka godina nosi 60 bodova, a fakulteti bod naplaćuju od 1.000 do 2.500 dinara. Pri tom bi studenti bili u samofinasirajučem statusu – dakle plaćali bi na sve ovo i školarinu.

Ministarstvo prosvete nema ingerencija kada su u pitanju cenovnici fakulteta, pa je jasno da je ovo plodno tle da se naplaćuje I šta treba I šta ne treba, piše “Politika.

O kolikim izdacima je reč vidi se iz podataka koje su akademci dostavili:

- Šumarski fakultet u Beogradu – rok za podnošenje zahteva za Bolonju je 15. septembar. Molba košta 10.000 dinara, cena boda po ispitu je 1.200 dinara, a ispiti nose od šest do 11 bodova.

- Pravni fakultet u Nišu – da pređu na Bolonju košta oko 100.000 dinara, a pridodati predmeti se ponovo slušaju, a isti ispiti sa promenjenim nazivom se poništavaju i ponovo plaćaju.

- PMF Novi Sad – minimum 160.000 dinara da pređu na Bolonju .

- FASPER (Defektološki) u Beogradu – Da se pređe na Bolonju 40.000 dinara,a ispiti po 1.000 dinara.

- PMF u Nišu – Po Bolonji smer “profesor matematike i računarstva” ne postoji tako da studenti moraju da se prebace na smer matematike. Dodalo bi im se desetak ispita i poništilo isto toliko informatičkih. U studentskoj službi govore o 60.000 dinara i ponovnom slušanju pridodatih predmeta. Cena jednog ESPB boda će iznositi od 1.500 do 1.900 dinara.

- Ekonomski fakultet u Beogradu – Jedan od studenata je izračunao da će preostalih pet ispita morati da plati oko 100.000 dinara. Studenti kažu da je prebacivanje na Bolonju 6.600 dinara, a polaganje ispita se ne plaća godinu dana. Cena boda je 1.870 dinara, za ispite koji će biti dodati, a svaki ispit nosi od sedam do 10 bodova.

- Građevinski fakultet u Novom Sadu – Za podovanje položenih ispita moraće da se plati 10.000 dinara, upis 6.500, a po 1.500 dinara za nepoložene i eventualno dodate ispite im takođe, 1.500 dinara bo bodu za diplomski rad.

- Flozofski fakultet u Beogradu – Zvanično obvaveštenje o uslovima biće objavljeno 20. septembra. Bod je 1.950 dinara, a školarina 119. 000 dinara.

- Farmaceutski fakultet u Beogradu – studenti imaju još godinu dana za završetak studija, a ostalo ih je oko 600 upisanih “po starom”. Bod košta 2.417 dinara, a školarina 145.000 dinara. Biće im dodato od 10 do 15 predmeta.

- Fakultet za fizičku hemiju – Cena svakog boda koji se prenosi biće 1.000 dinara, plus molba 2.500 i nadoknada Rektoratu 1.500 dinara. Ako je nekom ostalo pet ispita do kraja, da pređe na Bolonju košta 60.000 – 70.000 dinara i još minimum godinu dana studiranja.

- ETF Beograd – Prebacivanje na Bolonju koštaće između 30.000 i 40.000 dinara.

- Pravni fakultet u Beogradu – Informacije su oprečne, od toga da će rok biti produžen za godinu dana, do toga da reupis košta 10.000 dinara, indeks 500, a bod 1. 500 dinara.

Komentari 248

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Darko

Sve ste u drzavi resili samo su vam studenti jos problem. Pustite ljude da studiraju. Produzenje ili na ulice izaberite sami !

sramno

Sramna je činjenica da u ovim danima u skupštini uredno zasedaju odbori koji raspravljaju o pravima LGBT populacije, a od odbora za obrazovanje ni traga ni glasa ovim sam želeo da istaknem kako se država odnosi o soju ovog društva bez da omalovažavam tu populaciju. U normalnom svetu ministar i ostala klika koja se drznula da studente omalovažava i naziva ih lošim djacima lenjivcima i sl. odavno više ne bi bili na funkcijama. U krajnjem slučaju ostaju protesti i blokada Filozofskog fakulteta nas 8000+ samo da stoji u holu pa da vidimo kako će da izvode nastavu. Podrška za sve kolege i koleginice.

fm

@sramno Vidite sta je bilo u Koreji kada je ministar zaspao.Ok,to su zaista nerealne scene kaznjavanja,ali trebalo ga je novcano odrapiti.Kod nas nista ne valja,ono sto je izopaceno predstavljeno je kao najprihvatljivija i najnormalnija stvar na svetu.LGBT pa LGBT,okej ljudi neka ih nek disu,rade,ali ja nikome ne namecem svoje stavove,koga boli dal sam strejt ili sam bez para ili cega drugog.Sustina je da se svakom omoguci prostor za razvoj ali da se drugi ne guse.Ako vam ne produze,vi lepo sa LGBT,pa paradirajte.Podrska studentima,jer sam veoma osetljiv na pitanja kada se unistavaju zivoti napacenih i siromasnih.

special image