Nešto manje od godinu dana prošlo je od parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, a naše komšije će u nedelju opet glasati za novu vladu.
Novembra prošle godine, građani Hrvatske nijednoj stranci nisu dali većinsku vlast, a na kraju su, posle dugih pregovora, vladu napravile Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) i Koalicija Most. U međuvremenu, mnoge optužbe između koalicionih partnera, nesuglasice oko određenih pitanja i problema, neslaganja... doveli su do toga da Vlada Hrvatske "padne", a samim tim i da budu stvorebni uslovi za nove izbore.
Od tada su sve stranke u ofanzivi, a sve kao da se utrkuju koja će ispaliti više populističkih i šovinističkih parola, odnosno koja će više ogaditi komšiluk, pre svega Srbiju. Iako je Hrvatska ušla u Evropsku uniju pre tri godine, malo toga se promenilo i što se tiče ekonomije i sveukupno.
Na to ukazuje i BBC u najavi vanrednih izbora koji će biti održani u nedelju 11. septembra. Izrazito nacionalističke parole iz usta pa gotovo svih političkih aktera u Hrvatskoj služe isključivo za domaću, lokalnu upotrebu, kako bi se dodvorili onim glasačima koje do sada nisu imali, ali i skretanje pažnje sa mnogo važnijih problema - ekonomskih, pitanja prava manjina.
Ali, to je opasno igranje vatrom.
BBC ističe da je nacionalistička HDZ, čiji je osniovač Franjo Tuđman, šokirala izborom ministra kulture. Na to mesto postavljen je istoričar Zlatan Hasanbegović koji je iznova i iznova imao "izlete" i koketiranje sa ustaštvom, pa se posle pravdao da, eto, nije znao i slična, infaltilna opravdanja. Jedna od njegovih najgorih, najužasnijih izjava je da je broj žrtava nacističko-ustaškog logora Jasenovac "preteran"!?
Podseća BBC i na Miju Crnoju, koji se nije mnogo zadržao na mestu ministra za boračka pitanja (ili kako u Hrvatskoj kažu braniteljstva), ćiji je predlog bio da se napravi "Registar izdajnika".
Ono na šta ukazuje vodeći britanski medij jeste to što, kako ističe, ružna retorika, nije bila rezervisana samo za stranke desnice.
Bivši premijer Zoran Milanović, lider Socijaldemokratske partije (levog centra), navodi BBC, izazvao je međunarodni skandal kada je predstavnike sadašnje vlasti u Srbiji uporedio sa saradnicima nacista u Drugom svetskom ratu.
Na to je Zoran dodao i izjavu o drugoj susednoj zemlji - Bosni i Hercegovini - rekavši da je ona "puna zločinaca".
"Žalosno je videti levicu kako prihvata populstičke stavove samo zarad dobijanja kojeg glasa više", kaže Senada Šabić iz Instituta za međunarodne odnose iz Zagreba.
Iako je izgledalo da je Hrvatska "prezupčila" i da bi, boreći se za ulazak u Evropsku uniju, možda mogla da ugasi vatru zvanu "nacionalistička osećanja" (koju je uvek lako zapaliti i raspiriti), upravo poslednji meseci pokazuju da se to nikada, zapravo, i nije dogodilo i da se o pojedinim pitanjima nikada nije otvoreno razgovaralo, niti suočilo.
"Osećaj slobode pojavio se kada je Hrvatska pristupila EU 2013. Pojavilo se svojevrsno olakšanje: sad napokon možemo da kažemo šta mislimo. Ta provala nacionalizma i žestoke retorike na neki je način otvorila ventil", izjavila je Senada Šabić.
Sada se Zoran MIlanović nada da će povratiti vlast koju je izgubio u novembru. A manji koalicioni partner SDP-a, Hrvatska narodna stranka (HNS), nada se da će ponovni dolazak na vlast, potpuno izbrisati sada tvrdu retoriku na koju Milanović nije navikao nikoga. Pa ni svoje partnere.
Možda i jedini glasa razuma sa one strane granice dolazi iz usta Vesne Pusić (počasna predsednica HNS). Ona je svom koalicionom partneru poručila da mora sa tim da prestane.
"U predizbornoj kampanji se, nažalost, često govore preterane stvari. Nacionalni naboj je i kod nas, a i u zamljama u našem susedstvu, postao gotovo standardni instrument političkog nadmetanja. Mislim da sa time treba prekinuti. Nijedna od naših država nastalih na jugoistoku Evrope u devedesetim godinama prošlog veka nije savršena i svi imamo još jako mnogo posla", napisala je ona na svojoj Facebook stranici.
O Milanoviću je rekla da Milanović ponekada preteruje u predizbornim nastupima, ali i da ga treba posmatrati kroz prizmu onoga šta je uradio dok je bio na vlasti, a da je tu slika potpuno drugačija od one kakvu sada većina gleda.
Rezultat izbora koji će se održati u nedelju, zaključuje BBC, ne zanima samo građane Hrvatske, nego i građane susednih zemalja koji nemaju nikakav interes za podgrevanje sukoba iz 90-ih godina prošlog veka.
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade
Srbiju očekuje ledena noć: Temperatura pada i na -18 stepeni, evo gde će biti najhladnije