Grupa ruskih hakera "Fancy Bears" potresla je svet sporta kada je pre nekoliko dana na svojoj zvaničnoj veb prezentaciji objavila "ukradene" poverljive podatke o pojedinim elitnim sportistima u kojima se vidi da su oni koristili nedozvoljena sredstva.
WADA (Svetska antidoping agencija) potvrdila je da im je sajt hakovan, osudila ih kao "pokušaj podrivanja globalnog antidoping sistema", a između redova zaključeno je i da su objavljeni podaci - autentični.
Prve "mete" hakera bili su američki sportisti: teniserke Serena Vilijams i Venus Vilijams, gimnastička Simon Bajls i košarkašica Elen Deli Don, da vi već danas nastavili sa "curenjem" podataka i objavili novih 25 imena među kojima su zastupljeni najrazličitiji sportovi.
Da li to znači da su oni dopingovani?
Ono što je zajedničko svim dokumentima koje su ruski hakeri objavili jeste to da se nedozvoljena sredstva pojavljuju na odobrenju za njihovu upotrebu u terapijske svrhe (TUE).
Zbog velikog broja pitanja i nerazumevanja čitavog procesa doping kontrole, odobravanja i zabrana, oglasila se i Antidoping agencija Republike Srbije koja je izdvojila poglavlja iz udžbenika "Sportska medicina" (prof. dr Vladimir Jakovljević i doc. dr Nenad Dikić) koje je pisala dr Marija Anđelković.
ŠTA JE TUE I ZAŠTO POSTOJI?
Kako se objašnjava u ovom poglavlju sportisti su odgovorni za prisustvo bilo kog zabrenjenog sredstva u njihovom uzorku, ali da i kao i svi drugi ljudi i oni imaju pravo da se razbole ili povede i da se u toku bolesti leče.
Kako ne bi uneli nedozvoljeno sredstvo oni moraju posebno voditi računa o tome čime će se lečiti i nisu u mogućnosti da koriste lek ili terapijsku proceduru bez konsultacije sa stručnim medicinskim osobljem.
Ukoliko je lek koji im je potreban u lečenju na listi zabranjenih moraju da upute zahtev za TUE!
"TUE (Therapeutical Use Exemption), ili izuzeće radi terapeutske upotrebe, sportista podnosi upravo u slučaju kada postoji indikacija za korišćenje supstanci i metoda s Liste zabranjenih sredstava (zbog bolesti ili povrede), i služi da sportistu oslobodi opasnosti proglašenja doping pozitivnim, u toku ili van takmičenja. Svi sportisti imaju pravo na TUE, ali postoje jasne indikacije za njegovo odobravanje".
Međutim, postoje kriterijumi koji moraju biti ispunjeni kako bi zahtev bio odobren.
Oni su sledeći...
1) medicinsko stanje sportiste je dijagnostikovano u skladu s postojećim međunarodnim standardima i verifikovano odgovarajućom medicinskom dokumentacijom;
2) ne postoji adekvatna terapijska alternativa zabranjenoj doping supstanci i/ili metodu za lečenje medicinskog stanja sportiste;
3) neuzimanje zabranjenih doping supstanci ili neprimenjivanje metoda tokom tretiranja nekog akutnog ili hroničnog medicinskog stanja značajno bi pogoršalo zdravlјe sportiste;
4) terapijsko korišćenje zabranjenih doping supstanci i/ili metoda neće izazvati nikakvo dodatno pobolјšanje sposobnosti sportiste osim onog koje bi se moglo očekivati usled vraćanja u normalno zdravstveno stanje nakon tretiranja legitimnog medicinskog stanja. Korišćenje zabranjenih supstanci i/ili metoda u cilјu povećanja nivoa niskih/normalnih vrednosti endogenih hormona neće se smatrati opravdanim;
5) neophodnost korišćenja zabranjenih doping supstanci i/ili metoda nije, u potpunosti niti delimično, posledica njihovog prethodnog neterapeutskog korišćenja.
KO ODOBRAVA I KAKO SE DOBIJA TUE?
Ovako se objašnjava...
"TUE potvrđuje Odbor za odobravanje izuzetaka za terapeutsku upotrebu antidoping agencije, na određeni vremenski period. Sportista je dužan da Odboru za TUE dostavi zahtev za odobravanje TUE najkasnije 30 dana pre sledećeg sportskog takmičenja na kojem želi učestvovati, odnosno u fazi treninga, pre davanja zabranjenog doping sredstva".
On međutim neće biti odobren ukoliko "tražena primena zabranjenog doping sredstva ili metode služi PRIKRIVANJU dejstva prethodne povrede antidoping pravila" sa naglaskom na upotrebu zabranjene doping supstance.
Potom...
"Odvor za TUE se u zadatom roku izjašnjava, i ako odobri izuzeće radi terapeutske upotrebe, nacionalna antidoping agencija obaveštava o tome Svetsku antidoping agenciju, nadležnu međunarodnu i nacionalnu sportsku asocijaciju".
Ono što je zanimljivo je da se TUE može izdati i retroaktivno!
"Ali, samo u izuzetnim situacijama kada postoji potreba za urgentnom primenom zabranjenih supstanci i metoda (na primer, transfuzija kod iskrvarenja)".
Postoji i lista "stanja" i "zabranjenih supstanci" za koje sportista mora da traži odobrenje TUE kako bi mogao da ih koristi, a između ostalih tu je i "poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje" koji se tretira metilfenidatom ili amfetaminom – koji je upravo Simon Bajls koristila.
Ona je navela da to koristi od detinjstva, a imala je TUE za njega za vreme Olimpijskih igara.
Detaljnu tabelu o najčešćim medikamentima za koji se dobija TUE - možete videti OVDE!
Takođe, svi lekovi koji se nalaze na listi "nedozvoljenih supstanci" mogu biti predmet TUE, odnosno - sportisti mogu tražiti odobrenje za njihovu upotrebu u terapijske svrhe.
"Svi lekovi koji služe za lečenje bolesti za koje se odobrava TUE mogu kod zdravog sportiste da služe kao doping sredstva. Glukokortikosteroidi se nalaze u terapiji više bolesti s ove liste, ali najveći problem je njihova česta nesistemska upotreba bez opravdanih medicinskih indikacija, koja može dovesti do štetnog efekta. Testosteron je lek koji je, osim za lečenje hipogonadizma, našao primenu i zloupotrebu kod mladih lјudi želјnih mišićavog izgleda. Diuretici su supstance koje se najčešće koriste u sportovima s težinskom kategorijom, gde je cilј skidanje viška kilograma za što kraći vremenski period. Salbutamol kao beta-2 agonist efikasan je u lečenju astme, ali ga zbog bronhodilatatornog efekta često zloupotreblјavaju sprinteri. Eritropoetin služi za popravlјanje anemije i povećanje broja eritrocita, a samim tim pobolјšava kiseonički kapacitet, pa ga biciklisti često upotreblјavaju kao doping. Psihostimulansi – modafinil, kojim se leči narkolepsija, i metilfenidat ili amfetanim, kojima se leči hiperaktivnost – koriste se kao doping jer sportisti daju snagu, oštrinu i pobolјšavaju rezultate. Hormon rasta, popularno nazvan izvor mladosti ili ubica masti, često u sportskim krugovima služi za dobijanje mišićne mase zajedno s testosteronom".
KAKVA JE SITUACIJA KOD NAS?
Antidoping agencija Republike Srbije (ADAS) navodi i da je za deset godina postojanja dobila dvesta prijava za TUE. On je tokom godina varirao i kako oni kažu najviše ih je bilo "2010. i 2011. godine, kada je lokalna primena glukokortikosterida i beta-2 agonista zahtevala prijavu deklaracije o upotrebi (više nije u upotrebi, a obuhvatala je skraćen proces dobijanja TUE za određene lekove)".
Navode i da je od tog broja prijava 2/3 čine muškarci, a 1/3 žene.
Najviše prijava bilo je u timskim sportovima kakvi su košarka i fudbal, ali tu su i veslanje, rvanje...
"Najzastuplјenije dijagnoze zbog kojih su sportisti morali da prijave TUE bile su iz grupe inflamatornih stanja lokomotornog aparata, od toga 17% entezitisi, tendinitisi i fascitisi. Astma i lumbalni sindrom se nalaze na drugom i trećem mestu po broju prijava TUE s učestalošću od 14% i 11%".
Potom kažu i...
"Betametazon, deksametazon i metilprednizolon su tri najčešće zabranjene supstance koje lekari prepisuju kao deo terapije u lečenju sportista i nalaze se u preko 50% svih TUE prijava. Ako, s druge strane, pogledamo dostupnu statistku koju vodi WADA o prijavama TUE na svetskom nivou u 2013. godini, videćemo da glukokortikoidi takođe predstavlјaju najzastuplјenije zabranjene supstance za koje su sportisti tražili odobrenje TUE".
Tu je i velika razlika!
"Veliku razliku u odnosu na Srbiju čini mnogo veći broj stimulansa za koje je prijavlјen TUE i to najviše zbog dijagnoze poremećaja pažnje, koja KOD NAS NIJE ZABELEŽENA KOD SPORTISTA". (ovo se odnosi na problem Simon Bajls, ali i mnogih drugih sportista)
Postaje vrlo zanimljivo, a doc. dr Nenad Dikić postavlja zanimljivo pitanje.
"Ako znamo da Antidoping agencija Nemačke godišnje obradi i do 4500 TUE, a Antidoping agencija Republike Srbije oko 20, postavlјa se pitanje da li su naši sportisti toliko zdraviji od ostalih u svetu, ili jednostavno nemaju naviku i kulturu prijavlјivanja upotrebe zabranjenih supstanci u terapijske svrhe. Do sada je bilo slučajeva da su sportisti proglašeni doping pozitivnim i kažnjeni jer je kod njih otkriveno prisustvo zabranjenih supstanci koje su koristili kao lekove, ali nisu to prijavili. Analiza 200 TUE prijava u prethodnih osam godina pokazala je da je edukacija sportista i ostalih sportskih radnika još uvek na nedovolјno razvijenom nivou. I dalјe je veoma važna uloga timskih lekara i medicinskog stručnog tima kako bi se broj prijava TUE povećao u skladu s realnim brojem indikacija koji postoji među našim sportistima. Dok neke svetske antidoping organizacije broje stotine TUE na godišnjem nivou, mi analiziramo 200 prijava tokom osam godina".
"To je jasan pokazatelј da je edukacija o značaju prijave TUE i dalјe jedan od prioriteta ADAS. Ideja je da sportisti zajedno sa svojim stručnim timom podnesu zahtev za TUE pre uzimanja leka, a lek počnu da piju tek kada za to dobiju odobrenje od nadležne institucije".
Za kraj...
"Na kraju, ne želimo da komentarišemo zdravstveno stanje i medicinske nalaze sportista čiji su TUE nalazi hakovani, jer time ugrožavamo njihova prava i komentarišemo njihovo zdravstveno stanje na šta nemamo pravo. Možemo samo da dodamo da su svi oni dobili TUE u regularnoj proceduri na zakonski propisan način".
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade