• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ISTRAGA: Ipak je bilo prebijanja srpskih novinara

Izvor Tanjug

Godinu dana od kako su mađarske interventne jedinice tukle novinare koji su na granici sa Srbijom izveštavali o izbegličkoj krizi, tužilaštvo ove zemlje odlučilo je da pokrene istragu.

Udruženje novinara Srbije (UNS navodi da je specijalna istraga o prebijanju šestoro novinara, među kojima je bila i tročlana ekipa RTS, usledila posle pritiska evropskih novinarskih organizacija kojima se pridružio i UNS.

Pozdravljaju, ali su skeptični

"Moramo biti skeptični prema istrazi koja počinje mesecima posle incidenta. Ipak pozdravljamo potez mađarskih vlasti", rekao je predsednik Izvršnog odbora ECPMF Henrik Kaufholc.

Navodi se da je UNS u aprilu učestvovao u akciji Evropskog centra za novinarske i medijske slobode (ECPMF) koja je podrazumevala predaju pisma ambasadama Mađarske u kom se od premijera Viktora Orbana traži da utvrdi odgovornost za napad na novinare na radnom zadatku.

Mađarski novinar koji je predsedavao Nadzornim odborom ECPMF, Balaž Nađ Navaro, predao je tužilaštvu dokaze koje je ECPMF prikupio o incidentu na graničnom prelazu Reske.

"Pokretanje istrage je važan korak. To smo shvatili kao znak da, iako mađarska Vlada tvrdi da nije bilo povređivanja novinara, tužilaštvo misli drugačije", izjavio je Nađ Navaro za sajt ECPMF.

On je izrazio nadu da će istraga biti temeljna i počinioci proglašeni krivim, kao i da se takvi napadi neće dešavati u budućnosti. Istraga je pokrenuta tri meseca nakon što je mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter odgovorio na akciju ECPMF tvrdeći da u njegovoj zemlji nema ugrožavanja slobode medija.

Među napadnutim medijskim radnicima bili su Timea Bek iz Slovačke, Jacek Tacki iz Poljske, Voren Ričardson iz Australije i ekipa RTS-a, Jovana Đurović, Hadži Vladan Mijailović i Miroslav Đurasinović iz Srbije.

UNS navodi da je članica Upravnog odbora ECPMF i predsednica UNS Ljiljana Smajlović radila na utvrđivanju činjenica i intervjuisala ekipu RTS, a sve utvrđene činjenice biće predstavljene na Evropskoj konferenciji o slobodi medija početkom oktobra Lajpcigu.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Дејан

И Bучић упорно тврди да никад боље односе нисмо имали са мађарском???

Lekso

Procesuirace sve,osim novinara iz Srbije..Srbi su uvek kolateralna steta

special image