• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oliver Stoun: Amerika je "negativac"

Izvor mondo.rs

Proslavljeni američki reditelj Oliver Stoun snimio je film o najpoznatijem "špijunu" današnjice Edvardu Snoudenu. O Snoudenu kaže da bi voleo da ga vidi na čelu državne bezbednosne agencije. Oštra kritika Amerike i njene politike.

Edvard Snouden je uzdrmao SAD i ceo svet objavljivanjem tajnih podataka njenih službi, pa smo tako saznali da su Amerikanci prisluškivali, maltene, ceo svet - Ruse, Nemce, Kineze, Japance. U Americi je, naravno, oznacen za državnog nepijatelja broj 1.

Proslavljeni americki reditelj Oliver Stoun ("Vod", "Roden 4. jula", "JFK", "Volstrist"), želevši da svetu predstavi Snoudena, ali i o cemu se tu radi, snimio je film o njemu, a premijera u Srbiji ocekuje nas 29. septembra.

U ekskluzivnom intervjuu za magazin "Nedeljnik", Stoun ne krije razocaranje Amerikom, njenom politikom, kampanju za predsnicke izbore u SAD naziva "licemernom" i "bajkama za malu decu", o tome kako Amerika teroriše svet, posebno Rusiju i male zemlje gde vodi ratove...

"Zaglibili smo duboko. I to nije od juce. Danas znamo da smo hakovali kompjutere i mobilne telefone još 2007. godine, da smo u sajber špijunskom ratu odavno. I sve se to radi ispod stola, a kad Snouden razotkrije tu prljavu igru, onda je on negativac i izdajnik. On je svetlo u mracnom tunelu, pravi patriota koji voli svoju zemlju i poštuje Ustav", kaže Stoun o junaku svog filma.

Ovaj film je jedan od najišcekivanijih ove godine. Govori o aferi svetskih razmera u kojoj je bivši agent Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) Ed Snouden, razoktrio prljave igre americkih tajnih službi, predavši svetskim medijima informacije o tajnim prisluškivanjima i hakovanju. Film je sniman u Nemackoj, kako kaže Stoun, "ne samo iz bezbednosnih razloga, vec i zato što je Nemacka prijateljski nastrojena prema Snoudenu".

TREJLER

Snouden Taramount trejler
Izvor: YouTube



Stoun kaže da se Snoudenu, sa kojim se video desetak puta i saradivali su na scenariju, dopao film i da se nada pozitivnim reakcijama.

"Snouden se nije promenio, živi istim životom kao i ranije, on je dobar momak. Snouden voli svoju zemlju i želeo bi da unapredi rad NSA kad bi mu oni dopustili. Ako mene pitate, on bi trebalo da postane direktor Agencije za nacionalnu bezbednost. Verujem da bi on vodio organizaciju mnogo bolje od ovih manijaka koji je sada vode - mislim da bi nas bolje štitio, što bi i trebalo da bude zadatak NSA, a ne ofanzivne operacije izvan SAD, sajber napadima i prisluškivanjem, što je bila normalna pojava još u vreme Buša", kaže reditelj.

Upitan šta je saznao o NSA i špijunskim igrama dok je radio na filmu, Stoun je je odgovorio: "Normalnom coveku treba vremena da shvati kako ta špijunska sr**a funkcionišu. To je jedan sasvim drugaciji svet koji zna stvari o kojima mi, obicni ljudi, i ne razmišljamo. Ako mene pitate, oni gaze Ustav kako im se prohte, jer im se može, mogu da prisluškuju bilo koga i kad žele, da citaju vaše mejlove i prate mobilne telefone. od njih se niko na ovom svetu ne može sakriti".

A da li veruje da su njega prisluškivali tokom rada na filmu?

"Nemam pojma da li su me pratili i prisluškivali. Za sada sam živ (smeh). Sa njima se nikad ne zna, pa smo uveli sve mere opreza, bili bimo glupi da nismo. Nismo se služili uobicajenim kanalima kokunikacije, kao štop je, na primer, mejl. Sve važne informacije komunicirali smo pisanim putem - preko papira".



Americki reditelj, trostruki oskarovac, veoma je kriticki nastrojen prema politici koju vode SAD, njenom establišmentu... Upitan da li deli mišljenje sa onima koji kažu da su predstojeci predsednicki izbori, zapravo, izbor manjeg izmedu dva zla, Stoun je odgovorio da je "pitanje šta je manje zlo od ta dva kandidata (Hilari Klinton i Donald Tramp)".

"U ovoj kampanji niko se ne bavi ljudskim slobodama, pitanjem nadzora, sajber ratom... Kampanja je samo još jedna licemerna predstava za americku javnost. Niko ne govori o ratovima u svetu u koje smo upleteni, samo se izvlaci prljav veš, afere, skandali... Ako neko misli da su ovo demokratski izbori i da živimo u demokratiji - ima pravo na to, ali to su bajke za malu decu. Nedavno su cetiri clana Demokratske stranke uhvaceni u ilegalnim radnjama i nikom ništa. Berniju sandersu (Demokratska stranka) nije bilo dopušteno da osvoji nominaciju za predsednicku trku, a mi pricamo o demokratiji. Delimo drugim državama lekcije o ljudskim pravima i slobodama, a trebalo bi prvo da pocistimo ispred svog praga".

O Trampu...

"Šarmantan je, zabavno ga je gledati, ali naravno da je opasan. On je ludak, pa sad zamislite kako bi bilo da postane predsednik!".

O novom "Hladnom ratu" Rusije i Amerike, Stoun takode ima negativno mišljenje o Americi i njenim potezima.

"Svašta se danas piše i prica o Rusiji, ali zašto bi Rusija izazivala bilo kakav rat? Zašto bi se Rusija zajeb***la sa Amerikom kad je upravo obrnuto. Amerika je** Rusiju do kostiju, a Rusija pokušava da preživi ovo trenutno stanje i ponaša se defanzivno, za razliku od NATO. A NATO, recimo i to, ne bi trebalo da postoji nakon pada Berlinskog zida!".

Upitan kakav je položaj malih, istocnoevropskih zemalja koje su se demokratizovale padom "Gvozdene zavese", Stoun smatra da je svaka teritorija važna, ali da za americke službe te male zemlje nisu "insajderski igraci".

"Njihovi glavni savezsni su anglosaksonske belacke zemlje: Velika Britanija, Australija, Kanada i Novi Zeland, koji sa SAD cine takozvanu Five Eyes grupu. Tu je i Izrael važan. Kad je Snouden bio stacioniran na Havajima, video je da se Izraelcima šalje hrpa neobradenog materijala. Mosad je važan u citavoj toj igri. Ne znam koliko se ova informacija svida Palestincima koji žive u SAD".

Dakle, od 29. septembra u bioskopima film "Snouden".naslovnu rolu igra Džozef Gordon-Levit, a ostale uloge tumace Šejlin Vudli, Nikolas Kejdž, Zakari Kvinto, Džoeli Ricardson, Melisa Lio i drugi.

(Izvor: Nedeljnik, razgovor vodio Stjepan Hundic)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

80

U pravu je. ODVRATNI AMERI!

Vaše ime

Bravo, Amerika je negativac samo kada je na drugoj strani.. pa ko drugi nego Amerikanac

Ceki

Izgleda da ipak ima i pametnih ljudi u Americi

special image