• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kadinjaču su branili radnici, ne komunisti

Izvor mondo.rs

Povodom 75 godina od legendarne bitke na Kadinjači, kada su poginuli borci Radničkog bataljona, objavljena poštanska marka. Radnici bez crvenih petokraka na kapama.

 Bitka za Kadinjaču - poštanska marka  Izvor: Predrag Jelenić/MONDO

"Pao je 14. kilometar, ali nikad neće Kadinjača!", bila je poruka herojskog odreda koji je branio ključni položaj kod Užica u jednoj od legendarnih bitaka u Drugom svetskom ratu.

Bliži se 75. godišnjica ove bitke koja je odigrana u sklopu Prve neprijateljske ofanzive, na prevoju Kadinjača, na oko 15 kilometara od Užica. Glavninu snaga činili su pripadnici Radničkog bataljona, pomognuti nekolicinom partizanskih odreda, koji su štitili odstupnicu Vrhovnom štabu partizana, koji se povlačio iz Užica pod naletom Nemaca i njihovih saradnika.

Ceo Radnički bataljon je je tada izginuo, a decenijama kasnije na tom mestu napravljen je velelepni spomenik.

Povodom 75 godina od te bitke, Pošta Srbije je pustila u opticaj marku u slavu heroja Kadinjače.

Uz staru piramidu, koja je deo Spomen-obeležja Kadinjača, na poštanskoj marki su prikazana trojica muškaraca u radničkim odelima, sa puškama i kapama bez petokraka. Oni bi, kako je objašnjeno, trebalo da simbolizuju borce Radničkog bataljona koji su poginuli u Bici na Kadinjači, 29. novembra 1941. godine.

Nikola Gogić, direktor Narodnog muzeja Užice, ustanove koja brine o Spomen-obeležju Kadinjača, rekao je za list "Danas" da će ta ustanova otpremati kompletnu svoju poštu sa ovom poštanskom markom od 24. septembra, kada je 1941. godine uspostavljena Užička republika, do 29. novembra, kada je iste godine prestala da postoji.

"Korišćenjem marke u tom periodu, želimo simbolično da podsetimo na 67 dana Užičke republike, a bilo bi lepo kada bi to isto uradile i ostale gradske ustanove i institucije", rekao je Gogić i dodao da je Narodni muzej Užicu dobio 1.000 primeraka te marke.

Na pitanje "Danasa" zbog čega su izbegnuta partizanska obeležja, poput uniformi i crvenih petokraka na kapama heroja Kadinjače, Gogić je uzvratio da "ništa nije izbegnuto", pa ni ideološka obeležja jer su, kako je dodao "veći deo boraca Radničkog bataljona činile užičke zanatlije i svega nekoliko komunista".

"To nema veze sa ideologijom i u tome i jeste poenta. Partizanska obeležja nisu izbegnuta, jer je pet članova Komunističke partije bilo u sastavu Radničkog bataljona, dok su ostali borci bile užičke zanatlije. Nije reč o bežanju od istorijskog nasleđa, već je u pitanju namera da se najčasnije pokaže ko je branio Užice i ko se borio za slobodu, a to su bili radnici, koji su bili obespravljeni tada, a i danas su obespravljeni", rekao je Gogić.

Kako figure trojice boraca ipak podsećaju na likovna rešenja iz socrealističkog perioda, Gogić je podsetio na to da je za likovno rešenje poštanske marke poslužio plakat radnika koji je, 1941. godine u vreme Užičke republike, uradio Pivo Karamatijević, slikar iz Nove Varoši.

"U to vreme, na taj način su se predstavljali radnici i borci na plakatima. Bilo je i plakata sa porukama neprijatelju i saradnicima okupatora, poput poznatog plakata 'Pazi, petokolonaš vreba' i drugih. Likovno rešenje marke predstavlja modifikovani originalni plakat Piva Karamatijevića, a to su osmislili umetnici koje je angažovala Pošta Srbije i mislim da su svoj deo posla odlično uradili", poručio je Gogić.

Na spomen-piramidi, na kojoj su uklesani stihovi iz poeme "Kadinjača" užičkog pesnika Slavka Vukosavljevića, a koja je otkrivena 29. novembra 1952. i deo je memorijalnog kompleksa koji je nastao 1979. godine, na mermernoj ploči je napisano "Herojima Kadinjače", a iznad nje ipak stoji zvezda petokraka.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Serbia forever

Tako je!

Glavica Luka

Najbolje pitajte poginule ko su bili...Kad budu stampali marke posvecene Prvoj proleterskoj mogu da kazu da ni oni nisu bili komunisti, vec proleteri, inace su nosili srp i cekic mesto petokrake...

Vickasti

@Glavica Luka Ti nisi baš previše pametan??? Znaju se imena svih poginulih samim tim se i zna njihov status. Uzičku republiku nisu činili samo partizani već su tada zajedno ratovali i četnici sa njima. Proveri pre nego što lupiš nešto.

special image