Dokumenta sa kojih je skinuta oznaka tajnosti obelodanjeni su po Zakonu o slobodi informacija, a otkrivaju ozbiljno interesovanje vlasti SAD za Teslin "zrak smrti“, oružje koje je Tesla tvrdio da je osmislio.

Veliki srpski i svetski pronalazač i naučnik Nikola Tesla zaista je izumeo "zrake smrti" kao oružje i umro je 8, a ne 7. januara, navodi FBI u tek objavljenim spisima.

U spisima FBI-ja, čiji sadržaj prenosi "Raša tudej", navodi se da je Tesla umro u 85. godini života u svom apartmanu u hotelu "NJujorker" zapravo 8. januara 1943. godine, a ne 7, kako se do sada mislilo.

Dokumenti na koje se dugo čekalo potvrđuju da je FBI planirao da uhapsi Teslinog člana porodice za koga su Amerikanci verovali da želi da se domogne neprocenjivo vrednih bieški slavnog naučnika.

Reč je o Savi Kosanoviću, Teslinom nećaku, diplomati, kasnije i ministru unutrašnjih poslova Kraljevine Jugoslavije.

FBI objašnjava da je američka vlada pokupila svu Teslinu imovinu, zapečatila sve papire i donela ih u skladište na Menhetnu.

U tadašnjem izveštaju se iznosi zabrinutost da, pošto je Tesla naturalizovani građanin SAD, možda nemaju pravo na njegovu imovinu, ali smatraju da bi mogli da zadrže materijale od bilo koje druge obaveštajne agencije "na bar dva dana".

Među objavljenim dokumentima je i pismo upućeno Edgaru Huveru, prvom direktoru FBI-ja, u kome se ističe značaj članka u kome Tesla govori o "zraku smrti" i njegovom potencijalnom ključnom značaju za buduća ratovanja.

U memorandumu FBI, koji datira 9. januara 1943. godine, ističe se da je Tesla sproveo brojne eksperimente u vezi sa bežičnim prenosom električne energije, poznatijem kao "zrak smrti."

Teslin štićenik, Blojs Ficdžerald, rekao je u intervjuu sa vladinim zvaničnikom da mu je Tesla rekao mesec dana pre smrti da su eksperimenti obavljeni i usavršeni. On je takođe naveo da je poznati naučnik radio na razvoju revolucionarnog torpeda.

FBI je preporučivao da Tesla za života "konstantno bude pod prismotrom", kako bi se zaštitio od "stranih neprijatelja" koji bi mogli biti zainteresovani za "tajnu o tako neprocenjivom instrumentu".

Drugi dokumenti pokazuju da je nećak Sava Kosanović, koga Tesla, kako tvrdi FBI, "nije voleo", pokušao da dođe do tih važnih dokumenata i da ih nacrta.

FBI je strahovao da će upravo on proslediti informacije "neprijateljima".

Među dokumentacijom koja je klasifikovana kao obaveštajna, navodi se i opis situacije nakon Tesline smrti, kada je Kosanović sa saradnicima uzimao stvari iz Teslinog sefa.

Dokumenta pogledajte OVDE.

Nikola Tesla najpoznatiji je po osmišljavanju sistema naizmenične struje, indukcionog motora, radija, kao i po tome što je predvideo pojavu brojnih modernih tehnoloških uređaja.