
U predizbornom intervjuu Rojtersu, Đukanović je izjavio da Moskva predstojeće parlamentarne izbore u Crnoj Gori vidi kao poslednju šansu da zaustavi težnje balkanskog regiona ka integraciji u EU i NATO.
Crnogorski premijer je rekao da su "tradicionalno opozicione, prosrpske partije sada zagovornici ruskih interesa na Balkanu".
"Rusija je angažovala ozbiljan finansijski potencijal što je, pretpostavljam, omogućeno preko njihovih oligarha i dostavljeno tajnim kanalima kroz Srbiju i Republiku Srpsku".
Rusija i opozicione partije su negirale navode da je Moskva intervenisala u predizbornoj kampanji, iako je ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov rekao da je planirano pristupanje Crne Gore NATO-u "neodgovorno", navodi agencija.
Takođe, agencija navodi da se Đukanović, nakon 25 godina na mestu predsednika ili premijera ove "majušne balkanske države", suočava sa najvećim izbornim izazovom koji mu postavljaju opozicione stranke.
Rojters ukazuje da se Đukanovićeva Demokratska partija socijalista na glasanju u nedelju suočava sa dva glavna opoziciona saveza, koji predstavljaju mešavinu prosrpskih i prozapadnih partija.
Opozicija optužuje Đukanovića da se "služi taktikom zastrašivanja, da sprovodi nepotizam i da Crnu Goru tretira kao lično vlasništvo".
Britanska agencija navodi da Crna Gora, sa 620.000 stanovnika, ima jake ekonomske i tradicionalne veze sa Rusijom, još jednom pretežno pravoslavnom hrišćanskom zemljom, ali Đukanović kaže da Crna Gora mora da gleda ka zapadu.
Konstatuje se da je članstvo Crne Gore u NATO osetljivo pitanje u toj zemlji, jer je alijansa 1999. godine bombardovala Crnu Goru kada je ona, zajedno sa Srbijom, bila sve što je ostalo od bivše Jugoslavije.
Bez obzira na to, agencija zaključuje da je proces pristupanja Crne Gore NATO-u pri kraju jer je deset država već ratifikovalo sporazum o pristupanju.
Bez obzira na to, agencija zaključuje da je proces pristupanja Crne Gore NATO-u pri kraju jer je deset država već ratifikovalo sporazum o pristupanju.