• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Turska škola u Beogradu: Nemamo veze s Gulenom!

Izvor Tanjug

Osnovna škola Bejza u Beogradu nema veze sa imamom Gulenom, kaže suvlasnik Kemal Jildiz. O radu škola u Srbiji odlučivaće Srbija, kaže ministar prosvete Mladen Šarčević.

Osnovna škola Bejza, koja je otvorena 2012. godine, ima dozvolu za rad Ministarstva prosvete i sprovodi nastavne programe kao i državne škole u Srbiji, izjavio je danas jedan od njenih suvlasnika Kemal Jildiz, navodeći da nema strah od eventualnog zatvaranja jer ta škola, tvrdi, nema veze sa Fetulahom Gulenom, kako to spočitava zvanična Ankara.

"To je osoba čiji rad pratim preko medija. Lično, ja se nisam video sa njim, ne znam detaljnije kakva je osoba. Ne postoji neka veza u kojoj nam Gulen naređuje nešto, a mi to da radimo, to ne postoji", rekao je Jildiz, navodeći da je Gulen pisac, mislilac kao Mahatma Gandi, Majka Tereza.

Nema veze sa Edukativnim centrom Bejza

Prema rečima Jildriza, Osnovna škola Bejza nema nikave veze sa Edukativnim centrom Bejza. On navodi da je osnivač Edukativnog centra Bejza bio u isto vreme osnivač Osnovne škole Bejza, te da je taj centar više angažovan u radu sa odraslim ljudima, za koje organizuje kurseve.

Na pitanje zašto se u javnosti Osnovna škola Bejza povezuje sa Gulenom, Jildiz kaže da ne može da veruje da se na taj način govori i ističe da u tu školu svake godine dolaze inspektori.

"Oni bukvalno od A do Š proveravaju školu. Uvek smo otvoreni za saradnju u bilo kom smislu, transparentni smo", kaže Jildiz i navodi da nema prostora za zatvaranje škole, te da sam taj "koncept zatvaranja škola" nije u redu jer, kaže, skole mogu samo da se otvaraju, a ne da se zatvaraju.

Upitan o finansiranju škole, Jildiz kaže da su početni kapital uložili vlasnici, precizirajući da škola ima četiri suvlasnika, od kojih su tri državljani Turske, a jedan iz Srbije.

"Imamo 127 dece, trenutno predškolska deca sa svim troškovima plaćaju oko 2.500 evra, za prvi ciklus cena je oko 2.750, za drugi ciklus, od petog razreda je oko 3.500 evra godišnje. Mislim da je to sasvim dovoljan kapital da funkcioniše jedna institucija", rekao je Jildiz.

Prema njegovim rečima, 90 odsto đaka su srpski državljani, oko pet odsto državljani Turske, dok su ostali đaci iz brakova Srba i stranaca.

Navodi da preko medija prati sve što se dešava u Turskoj, te da mu sve to liči kao da nadležni u toj državi žele da ulaze u "unutrašnjosti nekih drugih država" kako bi napravi "neki benefit i nešto pozitivno" za unutrašnje potrebe.

Kako je naveo, nekome može da se svidi nešto što Gulen kaže, što upućuje ljude da se investira u mladost i da je budućnost u obrazovanju.

"Svaki čovek to bi slušao", dodaje Jildiz, nastavnik bilogije koji navodi da je 19 godina u prosveti.

Od prijatelja je, kaže, saznao o pisanju medija u Srbiji, kada je, navodi, sa još tri suvlasnika škole bio na sastanku na kome su razgovarali o daljim investicijama s obzirom da su popunjeni kapaciteti u zgradi škole na Banovom brdu, te da se mora naći neki drugi objekat.

"Umesto da se bavimo obrazovanjem, ja sada pričam o nekim drugim stvarima koje nemaju veze sa obrazovanjem", kaže Jildiz.

Na pitanje ima li saznanja da su ostali suvlasnici u nekoj vezi sa Gulenom, Jildiz kaže da misli da se ni oni nisu videli sa Gulenom.

MINISTAR ŠARČEVIĆ: SREDIĆEMO RAD TURSKIH ŠKOLA

Kvalitet rada turskih škola u Srbiji mora da se dovede u red, a Srbija je suverena zemlja i o njihovom radu će odlučivati po svojim zakonima, izjavio je danas ministar prosvete Mladen Šarčević.

On je, kako kaže, o tom pitanju razgovarao i sa odlazećim turskim ambasadorom Mehmetom Kemalom Bozajem.

Šarčević je danas tako odgovorio na pisanja pojedinih medija da je iz Turska uputila zahtev Vladi Srbije da se zatvore škole pod patronatom Fetulaha Gulena, koga otpužuju za organizovanje puča u toj zemlji.

Ministar je rekao da se sastao sa odlazećim ambasadorom Turske i da mu je to pitanje i ambasador postavio.

"On je bio u Srbiji i kada su škole osnovane. Postavlja se pitanje ko ide u tu školu. Ide 90 odsto srpskih državljana. Na početku su one bile finansirane iz budžeta Turske i zato su bile jeftine", rekao je Šarčević.

 Dodao je da takvih škola ima više od 1.000 u celoj Evropi, te da je sve bilo u redu dok je to "bio nečiji biznis".

"Kvalitet tih ustanova mora da se dovede u red. Srbija je suverena zemlja i odlučivaće po svojim zakonima i procedurama", zaključio je Šarčević.

Vlasti u Turskoj optužile su ranije verskog vođu Gulena, koji živi u SAD, da stoji iza neuspešnog pokušaja vojnog udara i svrgavanja predsednika Redzepa Tajipa Erdogana.

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

DJORDJE

PA NIJE SRBIJA BILA TRISTA GODINA POD TURCIMA KOLKO VIDIM TO JOS TRAJE . A U TURSKOJ JEL IMA SRBIJANSKE SKOLE ?

Tricaa

@DJORDJE Srpske brate.

Makedonijanskus

@DJORDJE Ima i Hrvatijanske i Slovenatijanske i Rusijatijanske i Amerikanijanske i Austrijanske i Kineskijanske i mnoge druge. Pogotovo Bosanskijanske i Madjarijanske.

special image