• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hoće li Beograđani "dobiti nazad" svoj Bezistan?

Izvor mondo.rs

Posle više traljavih pokušaja da se obnovi Bezistan, jedno od kultnih mesta kultuirnog Beograda, Grad će ponovo da se uhvati u koštac sa ruglom u srcu prestonice.

 Beograd - Obnova Bezistana Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

S tim ciljem gradska vlast je pozvala firme da do 17. novembra dostave ponude za izradu tehničke dokumentacije za rekonstrukciju Bezistana i Čavketovog prolaza, piše "Politika".

Dao je osnovne smernice za sređivanje 13.667 kvadratnih metara – ukloniti žardinjere, kisoke, ogradice, popločati kamenom, granitnim kockama ili pločama, uvesti zelenilo i urbani mobilijar…

Od arhitekata očekuje da to idejno rešenje usklade sa projektima za Nušićevu ulicu i centralne trgove u Beogradu – Trg Nikole Pašića i Terazije.

Kada Direkcija za građevinsko zemljište izabere najbolju ponudu projektanti će imati 150 dana da izrade tehničku dokumentaciju.

U projektu neće biti renoviranje fontane sa skulpturom "Devojka sa školjkom", jer je ona već rekonstruisana 2011. godine. Tada je sređeno stepenište i kružni plato vodoskoka vajara Aleksandra Zarina koji krasi pasaž od 1959. godine.

Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Te praktično kozmetičke intervencije bile su jedine u poslednjih tridesetak godina. Pre osam, studentkinje Arhitektonskog fakulteta ponudile su idejno rešenje prema kojem bi Bezistan dobio novo osvetljenje, urbani mobilijar i suvenirnicu.

Bilo je obećanja da će rekonstrukcija slediti projekte mladih arhitekata (održani su konkursi, podeljene nagrade...), ali to se nije dogodilo. Zato ne iznenađuje to što prolaznici kroz taj prostor samo protrčavaju. Razloga da se u njemu zadrže nemaju, piše "Politika".

Bezistan
Izvor: YouTube

Načičkane radnje sa nakitom i slatkišima, kiosk sa fudbalskim dresovima, ulični prodavci suvenira, knjiga, oronula fasada – deo su dekora koji malo kome privlači pažnju. Pre pola veka prizor u najpoznatijem pešačkom prolazu bio je potpuno drugačiji – bio je to kutak sa bašticom u čijoj su hladovini uživalo.

Bezistan je projektovao arhitekta Vladeta Maksimović i nalazi se u okviru zaštićene celine Stari grad. Zbog svoje arhitektonske vrednosti Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture stavio ga je pod prethodnu zaštitu.

BEZISTAN - "MESTO GDE SE MORALO IĆI" OSAMDESETIH

Na mestu gde se od 1870. godine nalazio hotel "Pariz", posle Drugog svetskog rata, u samom srcu prestonice, u pasažu koji spaja Trg Nikole Pašića i Terazije, projektovan je i sagrađen Bezistan, sa idejom da prolaz bude kulturni i turistički centar Beograda.

U bioskop - u "Kozaru"

Tu je bila i druga kultna institucija, sada takođe nepostojeća, biskop "Kozara". Život najpopularnije kino-sale u prestonici, pred kojom je uvek bilo "tapkaroša" (preprodavaca karata), okončan je u neuspešnoj privatizaciji 2003. godine, a u požaru maja 2012. izgoreo je i dobar deo unutrašnjosti.

 Bezistan je reč turskog porekla koja označava pokrivenu tržnicu uglavnom pokriveno bačvastim svodom. Takav prostor je zamišljen i u srcu Beograda, kao pokrivena pjaceta, ali je svoje svetle trenutke imao tek nekih desetak godina od nastajanja.

Nekad jedno od omiljenih sastajališta Beograđana otvoreno je 1980. godine i bilo je potpuna novina za prestonicu. U podrumu je bila diskoteka, sve do 1989. godine, u koju se jednostavno "moralo ići". Tamo su nastupale i Zana, Aske, Viktorija...

Da li će Bezistan ponovo oživeti, videćemo uskoro. Nadamo se iskreno, jer toliko je prilika propušteno.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image