• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radnim danima službenica, vikendom dimničarka FOTO

Izvor mondo.ba

U moru paradoksa i predrasuda na ovim prostorima postoje i oni koji uspešno prkose stereotipima. Jedna od takvih osoba je i Dajana Đurić koja razbija tabue o tipično muškim poslovima.

Štikle i žensku garderobu, bar dok je na poslu, ova Brčanka (26) je zamenila dimničarskim odelom i čizmama.

Jedna od retkih dimničarki u BiH za MONDO kaže da je "garavim poslom" počela da se bavi sa ocem kada je imala samo šest godina, dok je prvi dimnjak samostalno "sredila" sa svojih deset godina.

"Ovaj posao sam zavolela od malih nogu i ne planiram da prestanem da radim. U firmi vodimo računa o mladim kadrovima i sada imamo jednog desetogodišnjeg dečaka koji se uspešno nosi sa izazovima dimničarskog zanata", rekla nam je Dajana, jedini profesionalni dimničar u BiH.

Iako je fakultetski obrazovana i od nedavno zaposlena kao referent za problematiku Roma, ova vredna dama svoje slobodne vikende ne provodi odmarajući nego osvajajući brčanske krovove.

U narodu postoji verovanje da su dimničari sinonim za sreću pa mnogi kada ih ugledaju hvataju se za dugme ili pokušavaju da ih dodirnu u nadi da će im biti talični.

"Takvih situacija ima na pretek posebno među mališanima kojima usput poklonimo i poneku 'negro' bombonu, dok se muškarci uglavnom hvataju za glavu jer im je neobično da se žena bavi ovim poslom", kaže u šali Dajana.

Kao u svakom poslu tako i u ovom tehnologija je napredovala, pa u zavisnosti od stanja dimnjaka i metoda koje je potrebno primijeniti, za čišćenje se potroši od nekoliko minuta pa do nekoliko sati.

"Najgore održavani dimnjaci su u državnim institucijama, tržnim centrima i pekarama. Nešto bolje stanje je u stambenim zgradama i objektima", rekla nam je Dajana uz savet da je dimnjacima i ložištima "nega" potrebna minimum jednom godišnje.



Iako je fizički naporan i odgovoran, ovaj posao je prepun anegdota i smešnih situacija. Jedna od takvih Dajani se dogodila kada ju je na radnom zadatku "startovala" devojka.

"Misleći da sam muškarac tražila je broj telefona da se bolje upoznamo. Kada sam joj rekla da sam i ja žensko posramila se i izašla iz kuće, a ja sam nastavila sa poslom", seća se Dajana.

Dajana nam na kraju razgovora istakla da u BiH ne postoji škola za dimničare i da se ona za taj zanat obrazovala u Beogradu.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pasha

Evo sreco ja se javljam da procistim tvoj "dimnjak". Nemas ti vremena za to,koliko mi vidimo,i ja cu da se potrudim oko njega,bas kao i ti o Romima. Ha ja....

sova

Uskoro ce biti - nocu pekar, danju vozac. Treba zaraditi da se plati struja, porez a i nesto da se pregrize.

ka

Referent za problematiku roma! lol

special image