• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Opet ćemo na vanredne izbore - 3. put zaredom?

Izvor MONDO/Agencije

Beogradski mediji spekulišu da bi predsednički izbori mogli da budu održani 9. aprila, ali i da bi zajedno s njima mogli da budu održani i vanredni parlamentarni izbori.

Rok je, zasad, samo nagađanje a ono što se zna je da bi, prema Ustavu Srbije, izbori za predsednika Republike trebalo da budu raspisani 90 dana pre isteka mandata aktuelnom predsedniku, Tomislavu Nikoliću.

Vujović: Izbori neće ugroziti budžet

Mogućnost opštih izbora potvrdila je i izjava ministra finansija, Dušana Vujovića, koji kaže da redovni predsednički izbori u 2017. godini i eventualni vanredni parlamentarni izbori neće povećati planirane budžetske rashode. "U budžetu za iduću godinu već su planirani troškovi za predsedničke izbore. Pitanje je samo da li će biti budžetski trošak ukoliko bude drugog kruga glasanja, ali to neće narušiti planirane rashode.

"Očekujemo da će ovo nivelisanje koje smo uradili biti dovoljno, bez obzira na to koje će odluke biti donete u narednim mesecima", rekao je Vujović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Taj rok, kako kaže izborni kalendar, ističe 3. marta iduće godine.Nikolić je na dužnost predsednika Srbije stupio 31. maja 2012. godine, nakon što su početkom tog meseca održani izbori, tako da bi izbori raspisani 3. marta morali da se okončaju u prvoj nedelji maja.

Uporedom sa "pogađanjem" datuma predsedničkih izbora, mediji se bave i time da li će koalicija na vlasti krenuti i na nove parlamentarne izbore, što bi bili treći vanredni izbori za Skupštinu Srbije zaredom (2012, 2014, 2016.), i treći u četiri godine.

Predsednik srpske Vlade, Aleksandar Vučić, već je rekao da ga moguća kohabitacija (kada su predsednik Vlade i predsednik države iz suprotstavljenih političkih grupacija, što se u mnogim zemljama, poput Francuske, smatra poželjnom ravnotežom) ne zanima i da čće podneti ostavku ako na predsedničkim izborima pobedi kandidat koga ne predloži SNS.

S održavanjem opštih izbora, ta situacija bi se predupredila, pošto prema svim istraživanjima vodeća politička partija ima natpolovično poverenje biraća.


KAKO SE BIRA PREDSEDNIK

Predsednik Republike se bira na neposrednim izborima, tajnim glasanjem.

Ustav Srbije propisuje da izbore za predsednika Republike raspisuje predsednik Narodne skupštine 90 dana pre isteka mandata predsednika, tako da se okončaju u narednih 60 dana, u skladu sa zakonom.

Postupak izbora predsednika države detaljnije uređuje Zakon o izboru predsednika Republike, koji kaže i da od dana raspisivanja izbora do dana glasanja ne može proteći manje od 30, ni više od 60 dana.

U odluci predsednika Narodne skupštine o raspisivanju predsedničkih izbora, koja se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije", utvrđuje se dan glasanja i dan od kada počinju da teku rokovi za sprovođenje izbornih radnji.

Kandidata za predsednika Republike mogu da predlože registrovane političke stranke, koalicije i grupe građana, ukoliko ga overenim potpisima podrži najmanje 10.000 birača.

Predlog kandidata podnosi se Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 20 dana pre dana izbora.

Šta radi šef države

Ustav precizira da predsednik Republike predstavlja Srbiju u zemlji i inostranstvu, proglašava zakone, predlaže Skupštini Srbije kandidata za predsednika Vlade Srbije, nosioce funkcija, postavlja i opoziva ambasadore, prima akreditivna i opozivna pisma stranih diplomatskih predstavnika, daje pomilovanja i odlikovanja. Predsednik Republike komanduje Vojskom i postavlja, unapređuje i razrešava oficire Vojske Srbije.

Za predsednika Republike izabran je kandidat koji je dobio većinu glasova birača koji su glasali, a broj birača se utvrđuje na osnovu broja glasačkih listića koji se nalaze u glasačkoj kutiji.

Ukoliko nijedan kandidat ne dobije većinu glasova birača koji su glasali, glasanje se ponavlja u roku od 15 dana od dana prvog glasanja, a na ponovljenom glasanju učestvuju dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova.

Više od dva kandidata učestvuju na ponovljenom glasanju ako više njih deli prvo ili drugo mesto.

Na ponovljenom glasanju za predsednika Republike izabran je kandidat koji je dobio najveći broj glasova.

Mandat predsednika Republike traje pet godina i počinje da teče od dana polaganja zakletve pred narodnim poslanicima.

Tekst zakletve glasi: "Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, kao i ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, poštovanju i odbrani Ustava i zakona, očuvanju mira i blagostanja svih građana Republike Srbije i da ću svesno i odgovorno ispunjavati sve svoje dužnosti".

Ograničeno je da niko ne može više od dva puta da bude izabran za predsednika Republike, bez obzira na to koliko su mu trajali prvi i drugi mandate.

Komentari 202

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sloboda narodu

Stamatoomvic za predsednika

LJUBICA

Ima jos jedan razlog za odrzavanje vanrednih parlamentarnih izbora,a to sastav skupstine ne odredjuje americki ambasador.

Marko

Vucic ce biti kandidat za predsednika i onda postavlja svoju marionetu za premijera i to je to.jel sme neko da se kladi u drugacije

special image