Čuveni francuski diplomata Šarl Moris Taleran (1754-1838) rekao je mladim diplomatama "ne budite toliko nestrpljivi".
Trampova javna nestrpljivost da se sastane sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i njegova obećanja da će se s Putinom brzo dogovoriti postavljaju Putina "na vozačko sedište", piše američki "National interest".
Povrh svega, Tramp je već učinio više na slabljenju kredibiliteta NATO, što je ključni cilj Kremlja, nego godine ruskih tajnih operacija.
Koliko god Putin pozdravljao takvo ponašanje, on će na Trampa gledati kao na početnika, drugog Berluskonija, nekoga s kim će se sprijateljiti, iskoristiti i, moguće, kasnije uceniti objavljivanjem informacija koje su prikupile njegove špijunske agencije .
Prvi korak stoga mora biti promena stava, negiranje prethodnih izjava i ponovno uspostavljanje uticaja.
U konkretnoj politici, prvi prioritet mora biti podrška NATO-u.
Čak i pre predsedničke kampanje u SAD, kredibilitet Člana 5. povelje Vašingtonskog sporazuma NATO, koja govori o tome napad na jednu članicu znači napad na celu alijansu, bio je na niskom nivou.
Od kada su zapadni zvaničnici usredsređeni na Ukrajinu, svi su shvatili da Sjedinjene Države neće iskoristiti nuklearno oružje za odbranu baltičkih država ili drugih članica NATO "na prvoj liniji", kao i da su konvencionalne odbrambene snage NATO na granici beznadežno brojčano nadjačane ruskom invazionom silom.
Trampova dvosmislenost po pitanju eventualne pomoći napadnutoj članici NATO je dodatno oslabila alijansu.
Ako Putin iskoristi priliku i naredi hibridne operacije radi destabilizovanja baltičkih vlada i ako NATO ne odgovori ozibljno na takav napad, uprkos pozivanju na Član 5. to bi moglo da označi kraj alijanse.
Koliko god Tramp pokušavao da spinuje to pitanje, on će u istoriji biti upamćen kao lično odgovoran za uništavanje posleratnog zapadnog poretka.
Da bi to izbegao, on će morati da Putinu jasno da stavi do znanja da Sjedinjene Države apsolutno ostaju posvećene odbrani baltičkih država od takvih napada i da ubrza porast broja vojnika, opreme i spremnosti NATO trupa oko ruske granice.
Tramp i Putin u Siriji imaju prostora za proglašavanje "značajnog proboja", koji bi se u svakom slučaju i dogodio.
Američka politika podrške umerenim pobunjenicima protiv Asada je "efektivno mrtva", bar za sada.
Ako Rusija, posle nekakvog rešenja u Alepu, proceni da je Asad siguran, možda će uložiti dodatni napor da bi porazila "Islamsku državu" i dvojica predsednika mogu da proglase savezništvo protiv terorizma.
Putin je poentirao nedavno, kada se zahvalio Sjedinjenim Državama za pomoć u obezbeđivanju Olimpijskih igara u Sočiju, što sugeriše da bi on cenio povećanu razmenu informacija o međunarodnom terorizmu.
Kada je reč o Ukrajini, Tramp bi mogao da ponudi ličnu posvećenost da blokira sve predloge za prijem Ukrajine i Gruzije u NATO dokle god je u Beloj kući.
Takva lična posvećenost ne zahteva formalni NATO sporazum zasnovan na konsenzusu svih članica.
Po "ružičastom scenariju", Putin bi mogao da bude ubeđen da zauzvrat podrži smirivanje i stabilizaciju prilika u istočnoj Ukrajini, piše "National interest".
"Problem je u tome što se odlazeći predsednik SAD Barak Obama najverovatnije već lično obavezao da neće podržati prijem Ukrajine i Gruzije u NATO, a to Putinu očigledno nije bilo dovoljno", navodi list.
Ipak, možda je u ovom trenutku veća želja da ublaži sakncije uvedene zbog situacije u Donbasu.
(U tekstu su sažeti zaključci američkih stručnjaka izneti na skupu koji su organizovali neokonzervativni dvomesečni magazin "National interest" i Carnegie corporation of New York)
Moćne reči Ajzeje Kenana: Došao sam u Crvenu zvezdu da osvojimo Evroligu
Partizan se hitno oglasio zbog Mirotića: Evroliga reagovala, klub podneo i krivične prijave!
"Napala me je pod dejstvom alkohola, to je istina!" Prvo oglašavanje Slobode nakon incidenta na parkingu
Ovo je sastav Zvezde za Štutgart: Šok na golu, ni Ilić ni Glazer!
Srbija dobija organizaciju Evropskog prvenstva sa Albanijom? Radujko razgovarao sa UEFA, otkrio sve!