Panel "Uticaj LGBT prava na razvoj turizma i strana ulaganja" deo je konferencije "Ekonomist - svet u 2017", i na njemu je prvi srpski političar koji se otvoreno izjašnjava kao gej, Boris Milićević iz SPS-a, istakao da LGBT populacija kada dolazi u Beograd ne želi da poseti najveći gej klub na Balkanu, već znamenja, kao i strejt publika.
"Naravno da će oni da posete neki gej kafić, ali akcenat nije na tome, pogotovo što u svojim zemljama imaju veću ponudu", rekao je on.
Prema njegovim rečima u našoj zemlji smo imali dva događaja - Pesmu Evrovizije i koncert Madone, koji su bili važni za postavljanje LGBT zajednice u Srbiji.
Turistička organizacija Srbije (TOS) trebalo bi, kako smatra Milićević, da napravi kampanju za neki događaj u našoj zemlji kako bi privukao LGBT populaciju, kao što je na primer festival "Merlinka".
Istovremeno je kritikovao LGBT populaciju u Srbiji, naglasivši da se one samo žale kako teško žive a da im država ne pomaže, te poručio da ako neko želi da mu se pomogne mora najpre sebi da pomogne.
"Kao pripadnici te zajednice moramo da se više angažujemo u svim oblastima", podvukao je Milićević.
Ambasadorka Izraela u Srbiji Alona Fišer Kam ukazala je na Prajd u Tel Avivu koji dovodi veliki broj turista LGBT zajednica iz celog sveta.
Prema njenim rečima grad Tel Aviv sam finansira ovaj festival, koji je postao duh ovog grada.
Taj festival, kako ističe, šalje poruku da građani žele da vdie svoju zemlju kao liberalnu.
Istovremeno ukazuje da drugi gradovi, posebno Jerusalim, još nisu otvoreni za ovaj festival.
Jasmina Blagojević nekadašnja vlasnica turističke organizacije specijalizovane na LGBT populaciju Spartakus, prenela je da je problem pripadnika ove populacije u Srbiji što su uplašeni i ne žele da se jasno deklarišu, pa je to ometalo poslovanje.
Istovremeno je ukazala da gej turizma ima najveću stopu rasta, i da se gej turista razlikuje u tome što češće putuje od strejt turiste, troši više novca i boravi više dana.