Donald Tramp je i zvanično predsednik SAD jer je dobio 270 elektorskih glasova.
Izbori su odavno završeni ali predsednika ne biraju direktno građani, već "kontrolno telo" od 538 elektora iz svih saveznih država.
Prvi su glasali elektori iz Vermonta i sva svoja tri glasa dali kandidatkinji demokrata Hilari Klinton, za koju se većina građana u toj državi i izjasnila, prenosi AP.
Istovremeno, na stotine demonstranata se okupilo se na stepenicama Kapitola u Harisburgu, glavnom gradu Pensilvanije, u nadi da će ubediti svoje elektore da ne glasaju za Trampa, koji je u toj državi dobio najviše glasova.
Pozivajući se na "insajdere", Politiko je još ranije danas objavio da nema nikakvih izgleda da Elektorski kolegijum Donaldu Trampu uskrati funkciju predsednika SAD.
Među više od 160 republikanskih i demokratskih insajdera koji su anketirani prošle nedelje, samo jedan je smatrao mogućim da 37 ili više elektora Republikanske partije Trampu okrenu leđa ne glasajući za njega.
Elektori su pre današnjeg glasanja tvrdili da su primili gomile uznemirujućih telefonskih poziva i mejlova punih mržnje, a mnogi od njih su saopštili da su primali i pretnje smrću.
"Politiko" piše da su oni do trenutka glasanja "pod opsadom" i navodi da je 538 elektora bačeno u prvi plan nacionalne političke scene kao nikada do sada u američkoj istoriji.
Navodi se da mnoge pristalice Demokratske partije očajnički pokušavale da blokiraju ulazak Trampa u Belu kuću. Pokrenute su kampanje protiv elektora i njihovu ulogu su napadali u novinskim kolumnama.
Američki sajt podseća da je jedan od demokratskih kongresmena zatražio odlaganje elektorskog glasanja dokle god traje istraga o ruskom mešanju u predsedničke izbore u SAD, dok se drugo dvoje kongresmena založilo da elektori razmisle o ulozi Rusije u ovom procesu pre nego što daju svoj glas.
Navodi se da su javno objavljeni lični podaci mnogih elektora zbog čega su oni zatrpavani gomilama mejlova.
Najteži pritisak trpi 306 republikanskih elektora. Nekoliko njih, poput Republikanskog elektora iz savezne države Mičigen Džima Roudsa, tvrde da su primali na hiljade mejlova dnevno od protivnika izbora Trampa.
Drugi su izjavili da trpe pritiske od republikanskih zvaničnika i Trampove kampanje koji žele da budu sigurni da će elektori ostati lojalni stranci. Republikanski elektor iz Teksasa Aleksander Kim procenjuje da je primio najmanje 30 takvih poziva, a tvrdi da ga je jedan insajder iz Republikanskog nacionalnog komiteta zvao tri puta u roku od sat vremena.
ELEKTORSKA DEMOKRATIJA
Na izborima 8. novembra, Hilari Klinton iz tabora Demokratske stranke je nadmašila republikanskog protivnika u ukupnom broju glasova birača za dva procentna poena, ali je odlučujuće to što je Tramp pobedio u više država i tako osvojio glas 306 elektora, nasuprot 232 koliko je osvojila njegova protivkandidatkinja.
Nijedan elektor nema ustavnu obavezu da sledi volju naroda koji "predstavlja", ali u polovini država postoji propis koji im nalaže da glasaju kao i građani te dražave. Doduše, kazne za nepridržavanje ili ne postoje, ili su simbolične i nikada se nisu primenjivale.
U takvim uslovima bi na današnjim izborima takozvani "prevrtljivi elektori" mogli da glasaju po sopstvenom nahođenju i Trampu uskrate predsednički mandat, mada su šanse za to veoma male, ali je takav ishod po zakonu moguć, navodi Si-En-En.
Elektorske glasove prebrojaće i potvrdiće Kongres na zajedničkom zasedanju 3. januara, a bilo koji drugi rezultat osim pobede Trampa uveo bi SAD u haos kakav nije viđen u poslednjih barem 140 godina, zaključuje Si-En-En.
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Velika pobeda Partizana u Areni: "Zapalio" se Vašington i srušio Fenerbahče!
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime