• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Borkove inovacije zadivile ceo svet (FOTO)

Izvor mondo.ba

Njegovi pronalasci priznati su od Seula do Pariza, ali ne i u Republici Srpskoj gde živi na rubu egzistencije. U svojoj impozantnoj zbirci do sada je prikupio 49 međunarodnih priznanja koje je dobio za devet različitih inovacija.

Borko Babalj iz Trebinja najnagradivaniji je inovator u Republici Srpskoj. Za 15 inovacija je podneo prijave za patentnu zaštitu, a za iste je na medunarodnim sajmovima i izložbama dobio brojne nagrade.

Poslednja nagrada je srebrna medalja iz Kine koju je osvojio za modifikovanu hermeticku pepeljaru. Ona je i najtrofejniji izum u BiH u poslednje vreme, a do sada je sakupila devet nagrada na medunarodnim sajmovima inovacija.

Iz ove pepeljare izlazi procišceni dim zbog toga što opušci ostaju “zarobljeni” u hermeticki zatvorenom prostoru. Prednost ove pepeljare je i ta što se ne mora prati, kao ni gledati ružna slika neispušenih cigareta. Na “plafonu” poklopca nalazi se nalepnica sa zeolitom na sebi koji u vecem delu veže necistoce iz dima.

"Kada pušac ispuši cigaretu, opušak iz ležeceg položaja ubacuje u gornji manji otvor gde se trenutno ugasi. Tada se oslobada mnogo manje ugljen-dioksida nego dosadašnjim, nasilnim gašenjem. Potom se zarotira poklopac i tada opušak upada u hermeticki zatvoren prostor gde se apsorbuju svi neugodni mirisi", pojasnio je Babalj i dodao da bi proizvodnja ovakve pepeljare bila jako brza, a cena izrade veoma prihvatljiva.

Pogledajte fotografije:

Jedna od inovativnih tvorevina ovog Trebinjca jeste i džepna pepeljara-muštikla koja je "pobrala" brojne medalje širom sveta. Rec je o tehnickom rešenju koje ima funkciju muštikle, a istovremeno i prenosive pepeljare.

"U nju može da stane 5-6 opušaka. Kada se prikupe naprava se jednostavno rastavi, a ugašeni opušci istresu na prigodno mesto. Prednost ove inovativne sprave je i u tome što može da se stane u kutiju cigareta", rekao nam je Babalj i istakao da su ovu interesantnu stvarcicu predstavili svi regionalni casopisi koji propagiraju nauku, inovatorstvo i preduzetništvo (IRT 3000, Emiter i INFINITI).

Srpska pamet: Imamo 11.500 inovatora!

"Specificnost ove naprave je u tome što nema mogucnosti nagorevanja nameštaja niti požara u zatvorenom prostoru. Manje je zagadenje u prostoriji, opušci se ne razbacuju po ulici i nema mogucnosti požara na okolnom rastinju", rekao je inovator iz Trebinja i dodao da se korišcenjem ove naprave lakše odvikava od pušenja.

Babalj je i tvorac i montažnih stepenica koje se sastoje od šipki i cevi pomocu kojih se formiraju nosaci na koje se kasnije stavljaju gazišta, takode na inovativan nacin.

"To je konacan proizvod koji se može odmah postaviti. Fabrika bi masovno proizvodila elemente, a majstor bi ih slagao i jednostavno formirao unutrašnje stepenice", pojašnjava Babalj.

 Za mnoge koji vode bitku sa malim prostorom u ormarima Babalj ime rešenje - zbirna vešalica. Ovaj izum koristi tri puta manje skladišnog prostora u domacinstvu. Na primjer, umesto tri ormara bio bi dovoljan jedan i na taj nacin došlo bi do uštede prostora u stanu.

"Pojedinacni elementi se vežu na konopac i tako se formira zbirna vešalica. Ako hocemo da okacimo odevne predmete sa naramenicama kao što su sakoi, košulje i slicno tada se konopac provlaci kroz rupice bliže sredini, a ako želimo da stavljamo pantalone ili suknje tada konopac provlacimo kroz par rupica bliže kraju", rekao nam je Babalj.

Pogledajte fotografije:

Prednost ovakve vešalice je prakticnost jer na jednu može da stane celokupan autfit, na primer sako, dve košulje i dvoje pantalona. Osim toga jeftinija je i brža proizvodnja, a korišcenjem ovog proizvoda trgovcima treba pet puta manje izloženog prostora,  dok je roba preglednija kupcima.

Birali ste naocare i bili ste suoceni sa problemom neodgovarajuce velicine? Babaljeve naocarle bez okvira stavljaju se na gornji deo meduocnog dela nosa. Sa druge strane pricvršcene su za stakla, bilo da su odvojena ili da su u jednom delu.

"Prednost ovog rešenja u odnosu na klasicne naocare je u tome što su mnogo lakše, izbegnuti su okviri za stakla i zakacke za uši, ne zaklanjaju lice i estetski bolje izgledaju. Takode velicina svima odgovara što do sada nije bio slucaj. Cena im je niža, mogu se izraditi i u boji kože tako da se uopšte ne vide, kao da sama stakla lebde", pojašnjava Babalj i istice da je prototip za ovaj proizvod uraden u saradnji sa Fakultetom za proizvodnju i menadžment.

Pored nabrojanih inovacija vredan pomena je i izum "flaša-caša" koji istovremeno služi i kao caša i kao flaša.

"Da bi flašu koristili kao casu ona se okrene tako da grlic bude dole, a šira strana gore. Zatim se otvori poklopac na široj strani, postavi se ispod gralica i tako dobijemo cašu sa postoljem. Ovaj izum je poseban jer se flaše mogu pricvrstiti jedna za drugu, tako da gajbe nisu potrebne", istakao je Babalj.

Najnagradivaniji inovator Republike Srpske za MONDO kaže da je razocaran cinjenicom što kod nas nisu prepoznate mnoge vrednosti koje su cenjene u svetu.

"Dok neki od svojih država dobijaju podsticaje i mogu da žive od autorskih dela, ja bez obzira na najveci broj patenata i izradenih prototipova živim na ivici egzistencije. Osnovni problem naših inovatora je u tome što se ne podstice proizvodnja”, istakao je Babalj.

Prema njegovim recima,  jedan od kljucnih problema je i taj što izume ocenjuju oni koji nisu dovoljno potkovani tehnickim znanjem.

“Takode dokaz da naši inovatori nisu dovoljno stimulisani i podržavani u proizvodnji je i taj, da kada se uporedi broj medunarodnih priznanja u BiH i RS i drugim državama mi imamo mnogo više priznanja, a time i bolje inovacije, dok su inovatori u tim državama mnogo više inovacija pretvorili u proizvod”, zakljucio je Babalj u razgovoru za Mondo portal.

Borko Babalj radio je u "Famosu" u Razvoju kooperacije i jedan je od osnivaca Udruženja inovatora Istocne Hercegovine. U 2013. proglašen je za inovatora godine u Republici Srpskoj.

AUTOR, DUŠAN VOLAS

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

osorac

Tako je to u Tupsonskim banana -drzavicama,gde treba izmisliti glupometar,ali neku vrlo robustnu verziju jer bi se vrlo brzo raspao na nekim pojedincima!

lidija

ovo sa flasom i casom podsetilo me na detinjstvo i somboledov sladoled u plasticnoj casi,ciji poklopac se postavi kao postolje a casa se uglavi u otvor na poklopcu. Vesalica -odlicna.

Tommy Gavin

Prodaj ti te patente, rodijače, pa živi od tantijema! Svi bi da se nakače na grbaču naroda i lagodno da žive. Da su bitni tvoji izumi, mnoštvo uglednih svjetskih kompanija bi se otimalo da ih otkupe!

special image