U oglasima objavljenim u izraelskim novinama i na vebsajtu Mosada navodi se da je to regrutacija za agente "sa posebnim karakternim osobinama" i da zainteresovane mogu da se prijave za pozicije u agenciji.

U oglasu koji je ilustrovan licem žene čije su crte poluskrivene u tami, navodi se da se traže "snažne žene".

"Ne interesuje nas šta ste uradile, brine nas ko ste!", dodaje se u oglasu.

U jednoj od Mosadovih čuvenih operacija žena je igrala centralnu ulogu u uspehu misije. Godine 1986. ženski agent u Londonu, poznat pod imenom Sidni, zaveo je Mordehaja Vanunua nuklearnog tehničara koji je jednom britanskom listu odao tajne nuklearnog reaktora u Dimoni na jugu Izraela.

Sidni je namamila Vanunua da dođe u Rim, gde je dospeo u ruke Mosada koji ga je drogirao i vratio u zemlju brodom da mu se sudi. Od tada su žene nastavile da igraju značajnu ulogu u agenciji, navodi "Džeruzalem post".

Mosad čini oko 40 posto žena, uključujući 24 procenata na najvišim pozicijama. I mada žene retko dobijaju istaknute pozicije u izraelskim obaveštajnim i bezbednosnim organizacijama, Mosad je imao tri žene koje su predvodile odeljenja, uključujući Alizu Mogen, bivšu zamenicu direktora Mosada.

Prošle nedelje su izraelski premijer Benjamin Netanjahu, predsednik Izraela Ruven Rivlin i šef Mosada Josi Koen odlikovali 12 zaposlenih u Mosadu, među njima pola žena.

Godine 2012. bivši šef Mosada Tamir Pardo pohvalio je žene u agenciji, rekavši da imaju "posebnu prednost u tajnom ratu zbog sposobnosti za multitasking" i da "potiskuju svoj ego da postignu ciljeve".

"Suprotno stereotipima vidi se da su po sposobnosti žene superiornije od muškaraca u odnosu na razumevanje teritorije, čitanje situacije i svesnosti o prostoru. Kada su dobre, vrlo su dobre", rekao je Pardo.