Objekat, koji je nazvan "2016 VF9", uočen je u novembru prošle godine. Naučnici veruju da je širok kilometar, a najbliže Zemlji, na udaljenosti od 51 milion kilometara, biće 25. februara.

Objekat se trenutno približava orbiti Jupitera, a pre nego što se okrene oko Zemlje i vrati u spoljni deo Sunčevog sistema proći će ispod Asteroidnog pojasa i Marsa.

"Ne znamo da li je taj objekat možda nekada bio kometa, ali znamo da je `granica` između kometa i asteroida vrlo nejasna.

NASA upozorava: Misteriozni objekat ide ka Zemlji

Možda je vremenom izgubio svoje prave karakteristike koje se sada možda nalaze ispod njegove površine", navodi Džejms Bauer, zamenik direktora NASA Laboratorije za raketnu propulziju.

Kako se navodi, misteriozni objekat je taman i nema refleksiju, što je odlika komete, ali nema ni karakterističnu prašinu niti gasovit rep koji karakteriše komete.

"Reč je o vrlo tamnom objektu", navodi naučnik DŽozef Masiero.

 "Možemo ga uporediti sa novim slojem asfalta na putu. To bi izgledalo tamno poput uglja", objašnjava on.

NASA tvrdi da, uprkos tome što se još ne zna o čemu je tačno reč, nema nikakve opasnosti za Zemlju.

Prošle jeseni na konferenciju Američke geofizičke unije u San Francisku, naučnici su upozorili da su ljudi potpuno nespremni za iznenadni udar asteroida.

"Najveći problem je to što ne znamo mnogo o tome šta možemo uraditi da bismo sprečili udar komete u Zemlju", rekao je dr Džozef Nat iz NASA centra "Godar".

Svemirski objekat nepoznat naučnicima leti ka Zemlji
MONDO/giphy 



On je tada objasnio da su velike i potencijalno opasne komete i asteroidi vrlo retka pojava.

"One mogu da udare u zemlju svakih 50 do 60 miliona godina, a, s obzirom na to da je kometa koja je izazvala izumiranje dinosaurusa udarila pre 65 miliona godina, možda smo malo i probili taj rok", upozorio je Nat.

Naučnici napominju da su se posljednja dva bliska susreta komete i Zemlje dogodila 1996. i 2014. godine.

Poslednja kometa je otkrivena samo 22 meseca pre prolaska pored Zemlje, a da se kretala drugačijom putanjom, bilo bi prekasno za lansiranje misije za njeno skretanje, tvrde naučnici.