• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

GOTOVO: Gambijski diktator pregovara o odlasku

Izvor MONDO/Agencije

Na izborima u decembru poraženi gambijski predsednik, Jahja Džame, prihvatio je da pod pretnjom stranom vojnom intervencijom preda vlast novoizabranom vođi.

O predaji vlasti  je saopštio danas jedan državni zvaničnik Senegala, zemlje čije su trupe ušle u Gambiju da bi "osigurale prenos demokratske vlasti".

Usaglašavaju se konačni detalji dogovora, rekao je taj zvaničnik.

Strah od nasilja

Oko 45.000 ljudi pobeglo je iz Gambije za Senegal iz straha od nasilja, prema navodima senegalske vlade i agencije UN za izbeglice (UNHCR).

Džame je posle izbora u decembru prihvatio poraz i rekao da će predati vlast, ali je zatim promenio mišljenje, kada su juče u zemlju ušle trupe Senegala, koje podržavaju afričke zemlje i UN - što je najava nove ere u afričkoj političkoj istoriji.

Uz to, danas je i komandant vojnih snaga Gambije, Usama Badži, iskazao privrženost novom predsedniku zemlje, Adami Barouu, i rekao da se neće boriti da bi predsednik koji je izgubio na izborima ostao na vlasti.

Adama Barou, koji je izabran za predsednika prošlog meseca, položio je zakletvu juče u gambijskoj ambasadi u susednom Senegalu iz bezbednosnih razloga, pošto Džame odbija da ode sa vlasti.

Savet bezbednosti UN jednoglasno je glasao da odobri regionalnu vojnu intervenciju, ako Džame ne prihvati da mirno ode s vlasti.

Predsednici Gvineje i Mauritanije stigle su u glavni grad Gambije Bandžul da ubede Džamea da preda vlast, dok su regionalne zapadnoafričke snage čekale pred prestonicom.

Vojske pet od ukupno 15 zemalja članica Ekovasa ušle su juče u Gambiju u okviru operacije "Povratak demokratije" da bi prinudile Džamea na povlačenje. U zemlju su ušle trupe Senegala, Gane, Nigerije, Togoa i Malija posle inauguracije Baroua i glasanja u UN.

Džame, koji Gambijom vlada od državnog udara 1994. godine i svrgavanja tadašnjeg predsednika Davde Džavare, tvrdi da su rezultati izbora neregularni.

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

milos

medvjed je u poređenju sa ovakvima domaća životinja!

Polidor

Podjednaki krivni za ovo "sirenje demokratije" su lideri koji nece sa vlasti i narod koji je glup. Znamo iz sopstvenog primera.

Zavera

Hahaha kakva faca 😂😂

special image