• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi namerno menjaju klimu, kiše u pustinji

Izvor mondo.rs

Kineska agencija za planiranje odobrila je projekat vredan 168 miliona dolara kojim bi se promenilo vreme u sušnim delovima severozapadne Kine i izazvala kiša na području 1,5 puta većem od Francuske.

Projekat je deo vladinog programa za promenu vremenskih prilika i trajaće tri godine, javlja ruski državni medij RT, pozivajući se na kineske medije.

Kineski meteorolozi smatraju da bi tom investicijom moglo da se podstakne padanje snega i kiše na području od 960.000 kvadratnih kilometara, što je 10 odsto površine Kine, odnosno 1,5 puta veća površina od Francuske.

Novac će pokriti kupovinu četiri nova aviona, unapređivanje karakteristika osam postojećih aviona i razvoj 897 lansirnih rampi za rakete, kao i povezivanje 1.856 uređaja sa digitalnim kontrolnim sistemom.

Projekat izazivanja kiše bi trebalo da pomogne "ekološkoj bezbednosti, alokaciju vodnih resursa, borbu protiv suše i sprečavanje izbijanja šumskih požara" u provincijama pogođenim nedostatkom vode, rekao je He Šengcun iz kancelarije za "uticaj na vremenske prilike" provincije Kinghaj.

Kineske severozapadne provincije - Gansu, Kinghaj, Šansi, Ningsija i Sinđijang - jesu veliki pustinjski predeli u kojima retko pada kiša.

U tim delovima Kine leta su vrela i suva, a zime veoma hladne i oštre.

Šengcun je rekao da je veštačkim izazivanjem kiše količina padavina porasla za 55 milijardi kubnih metara od 2006. godine do 2016. godine, što je oko 150 odsto više vode od one u akumulacionom jezeru najveće hidroelektrane na svetu "Tri klisure", koja ima kapacitet od 22.500 megavata.

Kiša se izaziva "sejanjem u oblacima", odnosno lansiranjem u oblake raketa napunjenih hemikalijama koje ubrzavaju stvaranje kristala leda koji se zatim pretvaraju u kišu.

Kina za te svrhe koristi vojne avione.

Stvaranje kiše se koristi i za "čišćenje" vazduha u Kini, gde je smog veliki problem u mnogo gradova.

Uticanje na vremenske prilike je učestalo u Kini u poslednjih nekoliko godina.

Tokom 2008. godine lansirano je više od 1.000 raketa sa srebro-jodidom u nebo iznad Pekinga pre ceremonije otvaranja Olimpijskih igara, kako bi se rasterali oblaci i oterala kiša.

Peking ima i "razvojni plan" za promenu vremena do 2020. godine.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nik

Do ja.a, otisli smo u pm

PETAR .

Emirati su vec napravili , poljoprivredno zemljiste od pustinje , sada ce i kinezi .

Peja

Ovi kinezi kao zombiji unistice svet.

special image