Kako se navodi u izveštaju, koji analizira period od 2011. do 2015. godine, svake sedmice u zatvoru, severno od Damaska, organizovana su ubistva vešanjem za grupe od 20 do 50 osoba, uz odobrenje sirijskih zvaničnika, među kojima su bili i zamenici predsednika Bašara Al-Asada.
Ubistva su, kako se tvrdi, vršili pripadnici vojne policije, preneo je AP.
Prema rečima Line Malufe, zamenice direktora za istraživanje u regionalnoj kancelariji Amnesti Internešnala u Bejrutu, ta organizacija za zaštitu ljudskih prava zabeležila je najmanje 35 različitih metoda mučenja u Siriji od kraja osamdesetih godina prošlog veka, a te prakse su se samo povećale od 2011. godine.
"Užasi prikazani u ovoj izveštaju otkrivaju skrivenu, monstrouznu kampanju, koja je odobrena na najvišim nivoima sirijske vlade, u cilju slamanja bilo kakvog oblika nelaganja među sirijskim narodom", tvrdi Malauf.
Iako je većina podataka iz 2015. godine, ona ne smatra da postiji razlog da su te prakse prestale od tada, navodeći da je verovatno još više hiljada ljudi ubijeno.
"Pogubljenja su vršena nakon lažnog suđenja, koje je trajalo oko minut ili dva, ali su ih odobrili najviši nivoi vlasti, među kojima je i veliki muftija, kao i ministar odbrane", navela je ona.
Amnesti je svoje podatke u izveštaju objavio na na osnovu intervjua sa 31. bivšim zatvorenikom i više od 50 zvanicnika i stručnjaka, među kojima su bili i nekadašnji čuvari u zatvoru i sudije.
Prema nalazima te organizacije, zatvorenicima u Sajdnaji bi bilo rečeno da će biti prebačeni u centre za pritvor civila, ali su odvođeni u drugu zgradu u okviru objekata, gde su vršena ubistva vešanjem.
"Ulazili su u 'voz', tako da su im glave nile spuštene i pokušavali su da se uhvate za majicu osobe ispred sebe. Prvi put kad sam ih video, bio sam prestravljen. Vodili su ih u klanicu", rekao je jedan od bivših zatvorenika Hamid za Amnesti Internešnal.
Drugi bivši zatvorenik Omar Alšogre, koji je proveo devet meseci u Sajdnaji, rekao je za AP da su čuvari dolazili u njegovu ćeliju, ponekad i tri puta nedeljno, i prozivali zatvorenike po imenu.
Prema njegovim rečima, mogao je da čuje "sesiju torture", koja je počinjala je pre ponoći u obližnjim prostorijama.
"Zvuk bi prestao, i čuli bismo da dolazi veliko vozilo i odvodi ih", rekao je Alšogre, koji sada živi u Švedskoj.
On je opisao da je bio primoran da drži zatvorene oči i okrene leđa stražarima, dok bi oni zlostavljali ili gušili zatvorenika s kojim je delio ćeliju.
U jednom trenutku, kako je naveo, prozvali su ga čuvari, a kada je izveden na vojni sud, sudija ga je poštedeo nakon što je rekao da nije ubio nijednog vojnika.
AP ističe da su i druge grupe za zaštitu ljudskih prava pronašle dokaze masivnog mučenja, koje je dovelo do smrti u sirijskim centrima za pritvor.
U izveštaju iz prošle godine, Amnesti je utvrdio da je više od 17.000 osoba umrlo u pritvoru od posledica mučenja i lošeg tretmana širom Sirije od 2011. godine, što je, kako se navodi, oko 300 zabeležnih smrtnih slučajeva mesečno.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Odložen meč Crvene zvezde zbog snega: 17 dana bez fudbala do Lige šampiona