On je, međutim rekao, da treba prvo videti šta će biti sa najavom bošnjačkog člana Predsedništva Bakira Izetbegovića o podnošenju zahteva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije.

Ivanić je ponovio da bez sastanka članova Predsedništva BiH ne može biti revizije presude BiH protiv Srbije.

Podsetio je da su on i ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak pisali Međunarodnom sudu pravde u Hagu u kojem su naglasili da o ovom pitanju nema saglasnosti među članovima Predsedništva BiH, te da bi podnošenje revizije bilo suprotno Ustavu BiH.

Takođe, istakao je da je tražio sednicu Predsedništva BiH, ali nije bilo saglasnosti za njeno održavanje. Ivanić je kazao da nijedan član Predsedništva BiH nije hteo da se zakaže sednica, ali je naglasio da je Dragan Čović kazao da reviziju tužbe ne podržava te da ne želi učestvovati u bilo kakvom preglasavanju.

Sarajevo bi rado iskoristilo Hag protiv Beograda



Ponovio je i da ovakva situacija znači ulazak u novu krizu u BiH i vraća BiH unazad 15 ili 20 godina, dodajući da je to jednostavno štetno za BiH.

Izrazio je uverenje da će sve ovo "pasti" te da će najviše štete za to imati oni koji su povukli ovo pitanje, ali je mišljenja da je pametnije da je nadležni sud izneo svoj stav o tome, a ovako to je zloupotreba institucija jer je jasno da dominantan deo BiH, odnosno Predsedništva BiH, ne podržava tužbu.

Istakao je i da je agentu Sakibu Softiću istekao mandat i da zbog toga on ne može da podnese zahtev za reviziju presude protiv Srbije, odnosno on nema legitimitet da predstavlja BiH u postupku pokretanja revizije tužbe protiv Srbije.

Ivaniću je sporno što je do cele ove priče došlo mimo volje političara iz reda Srba, jer ni jedan srpski političar nije stajao iza ove tužbe, ali je preglasavanjem došlo do nje, a potom nisu povučene ni adekvatne mere u tom periodu.

"Suđenje je održano i završeno. Ne vidim razlog za reviziju posebno ako znamo da su mogućnosti za reviziju nikakve", kazao je Ivanić.

Jasno je, kazao je, da jedan član Predsedništva BiH ne može u ime BiH da podnosi zahtev za reviziju, stičući da je u ovom slučaju to evidentno kršenje Ustava BiH.

Izetbegović je ranije rekao da se razmatra mogućnost revizije postupka protiv Srbije za agresiju i genocid, a nakon osuđujuće presude bivšem vođi Srba u BiH Radovanu Karadžiću, koji je prvostepenom presudom Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju proglašen krivim za ratne zločine i osuđen na 40 godina.

Karadžićevi advokati su uložili žalbu na ovu presudu.