• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi - najhrabriji generali carske Rusije

Izvor mondo.rs

Srpsko-rusko prijateljstvo često se prihvata više emotivno nego na osnovu dokaza. Da li znate da je u ruskoj carskoj vojsci bilo više od 60 Srba generala i admirala i da je Srbin osnovao rusku crnomorsku flotu?

U Domu Vojske Srbije predstavljena je knjiga "Srbi - ruski vojni zapovednici od vremena Petra Velikog do Oktobarske revolucije", čiji je autor Dušan M. Babac.

U knjizi su obrađene biografije 65 Srba generala i admirala u carskoj vojsci Rusije.

Babac je istakao da veze i bliskost srpskog i ruskog naroda potiču još iz vremena u kojem Srbi nisu imali državu.

"Veze i bliskost Srba i Rusa danas uglavnom bazira na intuitivnom osećanju i veoma često bez dokaza. Ova knjiga je upravo dokaz o istorijskim vezama i predstavlja priču ispričanu kroz biografije Srba koji su služili u carskoj Rusiji. Srbi su se iz svih srpskih zemalja najmasovnije iseljavali u Rusiju početkom 18. veka", rekao je Babac i dodao da su neki od njih postali značajni oficiri u ruskoj vojsci.

Babac je naveo da se u Rusiju nije iselilo najviše Srba iz današnje centralne Srbije, koja je tada bila pod turskom okupacijom, nego se najmasovnija seoba Srba dogodila iz krajina u Austriji i Ugarskoj, a značajan broj Srba je otišao u Rusiju i iz Crne Gore, Hercegovine, Like i Dalmacije.

"Srbi su se pokazali kao hrabri vojnici u ruskoj imperijalnoj vojsci. Srbi kao stranci nisu predstavljali izuzetak ratnim naporima ruske vojske, jer je u njoj bilo i Francuza, Nemaca, Šveđana... Srbe ističe njihovo procentualno učešće u ruskoj vojsci u odnosu na ukupan broj pripadnika etničke zajednice. Tako smo stigli do impozantnog broja od 65 Srba generala i admirala u ruskoj vojsci", rekao je Babac, i dodao da to nije konačan broj, jer za mnoge druge nema podataka.

Babac je istakao da su mnogi od njih zadužili rusku vojsku i carsku Rusiju.

"Admiral grof Marko Ivanovič Vojnovič, Srbin, formirao je rusku crnomorsku flotu. Srbi generali su odigrali značajnu ulogu i u Borodinskoj bici. Ruski general Kutuzov piše svojoj ženi da će Srbin Mihailo Andrejevič Miloradovič komandovati centralnom formacijom. Miloradovič se našao i na ruskoj kovanici", rekao je Babac.

Babac je naveo da u srpskoj i ruskoj javnosti, kao i ni kod ruskih istoričara, ne postoji baš sasvim jasna predstava o srpskom etničkom poreklu nekih značajnih generala ruske vojske.

"Ruski istoričari znaju za Ševiće, Miloradoviće, Preradoviće, Jankoviće od Mirijeva... ali nema jasne svesti o njihovom etničkom poreklu", rekao je Babac.

Babac je istakao da se u Borodinskoj bici borilo sedam Srba koji su bili generali ruske vojske.

"Tu je i Dmitrij Leonidovič Horvat, koji je gradio transibirsku železnicu", rekao je Babac.

Babac je naveo da je kontinuitet službovanja Srba u ruskoj vojsci trajao sve do komunističke Oktobarske revolucije, koja je duboko podelila čitavo rusko društvo, pa i Srbe koji su se tada zatekli u Rusiji.

"Na strani belih bili su Dmitrij Horvat, Šević, Jovan Popović Lipovac i drugi, dok je na strani revolucionara, između ostalih bio i Aleksa Dugić, nosilac Ordena crvene zastave i jedan od najhrabrijih konjanika Crvene armije čuvenog generala Buđonija", rekao je Babac.

Sudbina Srba vojnika kojima su seobe sastavni deo života najbolje se vidi na primeru porodice Šević, počevši od rodonačelnika, generala Jovana Dimitrijevića Ševića, koji se u Rusiju preselio iz austrijske carevine, pa do njegovog prapotomka koji je bio jedan od poslednjih komandanata elitnog Gardijskog husarskog puka, koji je posle revolucije emigrirao u Francusku i tamo umro 1950-tih godina, naveo je Babac.

"Tu se najbolje vidi ceo tok tragičnih seoba čiji su Srbi bili sastavni deo", rekao je Babac.

Recenzent knjige, istoričar Aleksej Timofejev, rekao je da knjiga daje lep prikaz vojnika koji su služili u tuđoj vojsci.

"Sa jedne strane, to bi moglo da probudi niz pozitivnih razmišljanja o srpsko-ruskom bratstvu, velikim srpsko-ruskim istorijskim vezama i srpsko-ruskom zajedništvu, ali, sa druge strane, to je jedna tužna slika naroda bez države i snažne okosnice", rekao je Timofejev.

Timofejev je naveo da knjiga Dušana M. Bapca daje živu sliku prošlosti i čitalac može da oseti duh tog vremena.

"Knjiga pruža slikovit susret sa prošlošću, bitan za istoriju. Čitajući o prošlosti, često gubimo iz vida da su to bili živi ljudi, koji su šetali, nosili epoletuške i bili stasiti muškarci i vatreni ljubavnici", rekao je Timofejev.

Pukovnik Stevica Karapandžin, direktor Medija centra "Odbrana, u čijem je izdanju knjiga objavljena, rekao je da se veliki broj Srba iselio u Rusiju i Ukrajinu, gde i danas postoje sela Pančevo, Zemun, Vukovar...

Komentari 42

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Karadjordje

Bilo bi interesantno ,citati kolumnu o srpskim generalima u vojsci SAD-a,nakon egzodusa 1945,srpski oficiri zavrsavali su u Americi,rojalisticka elita prikljucila se antikomunistickoj vojsci...bila je to cetvrta seoba...peta 1995..bio bi to divan prilog,kao i saznanje da je Pupin 1915 formirao Nasu, Nikola Kibalcic u Rusiji konstruisao i testirao raketni motor 1879.

Karadjordje

Nakon ukidanja vojne krajine,od strane Marije Terezije,kulminiralo je nezadovoljstvo srpskih oficira,koji prihvataju ponudu Ekatarine Velike,ruske carice,i krece Treca seoba Srba,u Novu Srbiju,30000 nasih zemljaka ...Rusija je projektovala rat sa Turcima,a nasi oficiri imali su AUM 200-g,iskustvo ratovanja sa njima,i tako nastase djenerali..Sa prostora Backe,Banata..Bordosko-timiske zupanije..otud prica da je Putin..Sava Vukoslavcic po meni je najjaci epski lik...za film.

Bla bla

"Babac je istakao da veze i bliskost srpskog i ruskog naroda potiču još iz vremena u kojem Srbi nisu imali državu" - a kada to Srbi nisu imali državu? Srbi su uvek imali državu, nekada je bila pod okupacijom ili sa izmenjenim granicama, ali smo uvek imali državu.

special image