• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vozači OPREZ - ježevi na putu

Izvor Beta

Hrvatski Centar za zaštitu životinja i prirode "Key" je upozorio vozače da povećaju oprez, posebno u sumrak i noću, kako bi se na hrvatskim putevima smanjilo stradanje ježeva, prenela je agencija Hina.


Autohtona vrsta ježa u Evropi je severni belogrudi jež (Erinaceus roumanicus) koji naseljava šume i polja, a često je u blizini naselja, kao i u gradskim parkovima, baštama, grmlju.

Taj mali sisar je aktivan u sumrak i noću, dok dan provodi u gnezdu od trave i lišća. U proseku živi pet godina, ali pojedini dožive i više od osam. U potrazi za hranom, tokom samo jedne noći jež može preći i do tri kilometra, a put obično završava tamo gde ga je i započeo - u svom gnezdu.

Bjelogrudi jež je jedini bubojed koji zimu provodi u pravom zimskom snu. S dolaskom jeseni i zime ježevi jedu više jer se pripremaju za zimski san koji obično započinju već u oktobru.

Posle buđenja iz hibernacije, krajem aprila, ježevi su spremni za parenje. Ženke nose mlade 35-42 dana, a veličina legla varira od dva do deset mladih.

Monstrum pregazio 17 kengura!

Jež ima malo prirodnih neprijatelja, a glavni uzrok njihove smrtnosti je čovek.

Najveći problem za ježeve su putevi na kojima ih strada veliki broj, naročito u doba parenja ili kada mali ježići dovoljno odrastu i počinju samostalan život, saopštio je Centar za zaštitu životinja i prirode "Key" i pozvao građane da mu se jave ako nađu ozleđenog ježa.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image