
Prema nezvaničnim podacima, dvojica teško povređenih radnika na 50 odsto tela ima opekotine između drugoga i trećeg stepena, opasnim po život, rečeno je agenciji Hina u splitskom Kliničko-bolničkom centru.
Kako se navodi, teško povređeni pacijenti smešteni su na odeljenje intenzivne nege i podvrgnuti operacijama.
"Trojica ostalih pacijenata isto imaju opekotine, ali reč je o lakšim povredama, pa će nakon lekarske pomoći biti pušteni na kućnu negu. Kod svih radnika uglavnom je reč o povredama glave, tela i udova. Hitna je brzo reagovala i pacijente dovela u bolnicu gde su 15 minuta nakon prijema obrađeni i završili su na operacijskom stolu", rekao je doktor Joško Juričić.
U eksploziji ispod kupole silosa na visini oko 30 metara načinjena je velika šteta na silosu firme Ameropa Žitni terminal.
Oštećeni su i mnogi parkirani automobili, na okolnim firmama su većinom popucala stakla, a betonski delovi silosa i kamenje leteli su u krugu od nekoliko stotina metara.
Policija je odmah nakon eksplozije blokirala šire područje oko mesta eksplozije, zbog čega je nastala velika gužva.
Komandir Dobrovoljnog vatrogasnog društva Vranjica, Nikola Perajica, je rekao da ih je kad su ušli u silos, dočekao veliki dim i unesrećeni radnici kojima su pružili pomoć.
"Eksplozija je bila toliko jaka da je više od metra debele betonske blokove izbacila na udaljenost od deset metara. Radnike smo po silosu tražili po popisu koji smo dobili od njihova poslodavca. Detalje uzroka eksplozije u silosu utvrdiće uviđaj koji obavlja policija", rekao je Perajica, prenosi Hina.
Za eksploziju u silosima sa žitom ili kukuruzom nije potreban eksploziv, jer je samo žito samozapaljivo kada je vlažno i u velikoj koncentraciji. U ovom slučaju možda je bilo i malo pomoći "spolja", jer su se na silosu izvodili građevinski radovi, pa je kao uzrok eksplozije moguća i neka hemijska reakcija, spekulišu hrvatski mediji.