Najmanje 195 osoba je poginulo, a 295 povređeno u napadima islamskih ekstremista u Mumbaju, poslednji je bilans koji je saopštila lokalna služba za vanredne situacije. Američke antiterorističke službe osumnjičile su jednu kašmirsku islamističku grupu za ove krvave napade, saopštio je izvor koji je želeo da ostane anoniman.

"Broj mrtvih jutros se popeo na 195, a 295 je poveđenih", rekao je zvaničnike lokalne službe za vanredne situacije, R. Džadhav.

Policija je saopštila da je troje terorista ubijeno i da je okončana operacija oslobađanja hotela "Tadž Mahal", poslednjeg njihovog utočišta.

"Sve operacije su završene. Svi teroristi su ubijeni", rekao je načelnik policije u Mumbaju, Hasan Gafor.

Posle žestoke pucnjave i ekspolozija unutar hotela "Tadž Mahal" deo zgrade je zahvatio veliki požar. Vatrogasci su jutros došli na lice mesta i da su ugasili požar.

Gotovo svi gosti hotela "Tadž Mahal" evakuisani su juče ali su se i posle toga čuli pucnji iz hotela.

"Pojedine sakupljene informacije ukazuju u pravcu jedne kašmirske veze", izjavio je zvaničnik američke antiteroristčke službe, dodajući da je prerano za donošenje definitivnih zaključaka.

Prema njegovim rečima, napadi izvedeni prethodnih dana u Mumbaju imali su odlike napada koje su kašmirske grupe ranije izvodile.

On je rekao da analize ukazuju da bi iza napada mogla da stoji mulimanska fundamentalistička grupa Laškar-e-Taiba, sa bazom u Pakistanu, ali koja je aktivna i na zapadu Indije.

Američki zvaničnik rekao je da je ta grupa dobijala pakistanske obaveštajne podatke i da je "povremeno vežbala sa Al Kaidom", potvrdujući informaciju koju je objavio Njujork tajms.

Do sada je potvrđeno da su 22 stranaca poginula u napadima, među kojima ima Amerikanaca, Izraelaca, Francuza, Australijanaca, Kanađana, jedan Britanac, Japanac, Nemac, Italijan, Tajlanđanin.

U koordiniranoj akciji islamski ekstremisti napali su u sredu uveče nekoliko ciljeva u Mumbaju (bivšem Bombaju). Meta napada bili su luksuzni hoteli, jevrejski centar i popularni restorani u tom gradu.

Među deset terorista koje su specijalne indijske snage uhapsile u jevrejskom centru Mumbaija su dva Britanca poreklom iz Pakistana, objavio je londonski list "Evening Standard" u subotu.

"Standard" navodi izvore indijskih bezbednosnih snaga, ali specijalna antiteroristička jedinica britanskog Skotland Jarda, koja je otišla u Mumbaj da pomogne indijskim kolegama, tvrdi da nema takve informacije, prenela je italijanska novinska agencija ANSA.

Britanski premijer Gordon Braun i drugi zvaničnici u Londonu, takođe su izjavili da trenutno nema dovoljno elemenata koji bi potkrepili takve tvrdnje.

Kako piše ANSA, tokom poslednjih godina se više Britanaca pakistanskog porekla vratilo u matičnu državu da bi se obučavali u logorima ekstremističkih grupa bliskih međunarodnoj terorističkoj mreži al-Kaidi, a neki od njih su bili kamikaze-samoubice koji su učestvovali u atentatu 7. jula 2005. u Londonu.

U Velikoj Britaniji, kako prenosi italijanska agencija Ansa, živi 750.000 osoba pakistanskog porekla, što je druga po veličini emigrantska zajednica, posle indijske.

Ceo slučaj je dobio i jaku političku dimenziju jer je šef indijske diplomatije Pranaba Mukherdži optužio za napade "elemente povezane sa Pakistanom".

Iz Pakistana je, pak, saopšteno da je premijer Jusuf Raza Gilani pristao da uputi u Indiju šefa nacionalne obaveštajne službe kako bi pomogao u istrazi o napadima u Mumbaiju.

Pakistan je negirao bilo kakvu umešanost i predočio da bi dve zemlje trebalo da udruže snage kako bi porazile zajedničkog neprijatelja.

Indija i Pakistan zamalo nisu zaratili pre 7 godina kada je u indijskom parlamentu izvršen napad u kojem je stradalo devet osoba.

Indija i Pakistan su bili u okviru zajedničke države dok kolonijalna sila Velika Britanija nije 1947. podelila podkontinent.

Od tada su ove dve zemlje sa velikom populacijom koje imaju nuklearno oružje četiri puta međusobno ratovale.

Otuda je uobičajeno da između njih postoji sumnjičavost posle svake akcije ekstremista kojih je bilo nekoliko poslednjih godina.

Za neke od ranijih napada odgovornost su preuzeli Pokret islamskih studenta u Indiji i Indijski mudžahedin koji su navodno, ovog septembra zapretili da će napasti Mumbaj.

Poznato je i da je iza nekih ranijih ekstremističkih napada stajala organizacija Laškar E Tojba, za koju Indija tvrdi da uživa podršku pakistanske obaveštajne službe i koja se zalaže za okončanje indijske vladavine u Kašmiru.

Profesor Dživan Diol, stručnjak za južnu Aziju na Oksfordskom univerzitetu, nije odbacio mogućnost da su u napade umešani i ekstremistički elementi poreklom iz same Indije, ali ukazuje na izbor britanskih, američkih i izraelskih državljana za mete.

To bi moglo da ukazuje i na uticaj nekih većih međunacionalnih organizacija poput Al Kaide, kazao je Diol za britansku medijsku kuću Bi-Bi-Si (BBC).

Pojedini analitičari i komentatori u štampi ove napade u Mumbaju nazivaju indijskim 11. septembrom.

Čuvena indijska književnica i dobitnica Bukerove nagrade Aranduti Roj kazala je za BBC da su napadi samo pokazali koliko je jedna država kao Indija ranjiva, uprkos svim antiterorističkim zakonima i doktrinama rata protiv terorizma.

(agencije/MONDO)