Britanski mediji sa podsmehom komentarišu izbor predsednika i šefice diplomatije EU, ističući da je reč o neuticajnim diplomatama

"Gardijanov" uvodničar tvrdi da Evropa, posle petogodišnjeg natezanja, nije donela zadovoljavajuću odluku izborom Belgijanca Hermana van Rompija za predsednika EU i Britanke Ketrin Ešton za visoku predstavnicu za spoljnu i bezbednosnu politiku.

Prvi predsednik u istoriji EU biće belgijski premijer koji piše haiku pesme i o kojem se malo zna, ne samo u svetu, već i u njegovoj sopstvenoj zemlji. A visoki predstavnik za spoljnu politiku biće sposobna, ali nepoznata laburistička baronica koja je, kako navodi "Gardijan", potpuno opskurna.

Niko se za njima neće okrenuti u Briselu, a kamoli u Pekingu.
Evropski kontinent sinoć je napravio korak unazad i propustio značajnu šansu da zaustavi dalje kretanje ka svetu kojim će dominirati dva pola - Sjedinjene Države i Kina, smatra autor uredničkog komentara u "Gardijanu".

"Fajnenšel tajms" navodi da je taj izbor označio je vrhunac procesa modernizacije koji je trajao čitavu jednu deceniju, a koji bi trebalo da efikasnije usmeri globalni uticaj Evrope, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Njihovim izborom rešene su interne razmirice u redovima Unije, no i dalje ostaje otvoreno pitanje da li su na te funkcije izabrani najbolji kandidati, navodi uticajni list.

Evropske diplomate naglašavaju da imenovanje predsednika iz Belgije i šefa diplomatije iz Britanije odražava potrebu da se izbalansira uticaj velikih i malih članica, da se funkcije podele između dve najsnažnije političke grupacije i da se obezbedi da na jedan od najviših položaja bude izabrana žena.

"Fajnenšel tajms" u jednom od komentara ocenjuje da ni Van Rompuj ni Ešton nisu značajne političke figure i da će mnogi sasvim sigurno smatrati da je Evropa pokazala svoju nesposobnost da udari pečat na globalnu politiku.

U evroskeptičnoj Velikoj Britaniji je, inače, vođena prava kampanja protiv Van Rompuja, koga smatraju "preteranim federalistom", kad je u pitanju dalja integracija EU.

Visokotiražni britanski tabloid "Dejli ekspres" je, čak, na naslovnoj strani napisao: "Britancima rukovodi jedan Belgijanac? Dobra šala."

A u prvom obraćanju medijima po izboru za predsednika EU, Van Rompij je izjavio da Evropa mora da igra važnu ulogu u svetu i naglasio da je pristalica ulaska novih zemalja u redove dvadeset i sedam država članica Unije.

"Evropa je unija vrednosti i ima odgovornost da igra važnu ulogu u svetu", istakao je Van Rompij u prvom obraćanju medijima pošto su ga šefovi država i vlada EU izabrali za predsednika Saveta Unije, preneo je RTS. Predsednik Unije je istakao da je pristalica "daljeg proširivanja Evropske unije u cilju ugrađivanja novih zemalja u svoje redove" u narednim godinama.

Van Rompij je naglasio da nove zemlje mogu postati članice EU "pod uslovom da ispune nužne uslove".

Ova izjava je protumačena kao odgovor i na tvrdnje, posebno britanskih medija, da se dosadašnji belgijski premijer odlučno protivi ulasku Turske, kao muslimanske i neevropske zemlje u Evropi. Van Rompij je to izjavio i pre pet godina u belgijskom parlamentu, obrazlažući to stavom da su "temelji Evrope hrišćanski".

Prvi predsednik EU, kao i visoka predstavnica za spoljnu i bezbednosnu politiku Ketrin Ešton, stupiće na dužnost 1. decembra.

Prema Ugovoru iz Lisabona, predsednik EU je, u suštini, predsedavajući Saveta EU koji priprema četiri redovna susreta šefova država ili vlada Unije. Evropski savet, u kojem su lideri zemalja članica, predsednik i predsednik Evropske komisije, određuje smernice i prioritete opštih politika Unije, mada nema nikakvu zakonodavnu nadležnost. Prema Ugovoru iz Lisabona, predsednik Saveta EU treba da "pomaže u postizanju jednoglasja u Savetu", a Uniju će predstavljati i na međunarodnim skupovima na vrhu.

Visoki predstavnik za spoljnu i bezbednosnu politiku, funkcija koja takođe proizilazi iz Ugovora iz Lisabona, biće i potpredsednik Evropske komisije zadužen za "međunarodno delovanje" Unije. Šef diplomatije EU predsedavaće sastancima ministara inostranih poslova evropske dvadesetsedmorica, učestvovaće u radu Evropskog saveta, a imaće i posebnu diplomatsku mrežu u svetu i osoblje.

Sjedinjene Države pozdravile su imenovanje van Rompija za predsednika EU i Ketrin Ešton za šefa diplomatije, ističući da će to ojačati evropski blok i njegove odnose sa Vašingtonom. Američki predsednik Barak Obama je u saopštenju naveo da će ova imenovanja "ojačati EU i omogućiti joj da bude još jači partner SAD", preneo je BBC.

(FoNet/MONDO)