Već duže vreme, Kimova pojavljivanja u javnosti su vrlo retka, ali se u medijima pojavljuju fotogafije i snimci na kojima on deluje nasmejan i dobrog izgleda, prenose zapadne agencije.

Nacionalna agencija KCNA, u prigodnom tekstu, ističe Kimovo zalaganje za dijalog sa SAD, navodeći njegovo uverenje da je došlo vreme za "okončanje neprijateljstava".

Severna Koreja je apelovala na SAD da otvore dijalog o miru, postavljajući to kao uslov za vraćanje u pregovore šest nacija o njenim nuklearnim ambicijama, ali Vašington to odbija zahtevajući da se prethodno postigne saglasnost atomskom razoružanju.

Analitičari procenjuju da Kim nikada neće pristati da se odrekne nuklearnog arsenala svoje zemlje, ali će pokušavati da obećanjima osigura ekonomske kompenzacije.

Ističe se, takođe, da je Severna Koreja pod njegovim vođstvom skliznula u duboku ekonomsku krizu, obeleženu i čestim nestašicama i osnovnih životnih namirnica, ali Kim, verovatno dosta oporavljan od srčanog udara iz 2008. godine, nastavlja da snažnom propagandom jača svoj kult i stvara uslove za doživotnu vladavinu.

Strane diplomate procenjuju da bi iznenadna smrt lidera, koji od 1994. godine, kada je nasledio preminulog oca Kim IL Sunga, osnivača Severne Koreje, autoritarno vlada sa 24 miliona sunarodnika, mogla izazvati veliki potres u zemlji, sa nesagledivim negativnim posledicama.

Kim zvanično nije odredio naslednika, ali se veruje da je ulogu budućeg lidera namenio najmlađem sinu Džong Unu, školovanom u Švajcarskoj, koji je "u srednjim dvadesetim".

(Tanjug)