Alergija je prekomerna reakcija odbrambenog sistema organizma na neškodljive materije, a u kontaku sa njima imuni sistem nepotrebno i prekomerno stvara antitela.

Alergija je bolest koja se leči dugotrajno i kontinuirano, a osnovno je da se osoba podvrgne alergološkom testiranju.

Najčešći uzročnici alergije su grinje iz kućne prašine, životinjske dlake, polen i različite prehrambene supstance, a sve to se nalazi svuda oko nas.

Simptomi alergije su različiti i zavise od uzročnika alergije, individualnih karakteristika i životne dobi svake osobe.

Lekari upozoravaju da kao odgovor na alergen može da se pojavi ekcem, urtikarija, crvenilo, svrab ili perutanje i ljuštenje kože, suzenje i svrab očiju, začepljen nos, kašalj, konstantno kijanje, ali i teže komplikacije kao što su astma ili anafilaktički šok.

Stručnjaci ističu da postoji značajna genetska sklonost ka alergijama i atopiji.

Ako jedan od roditelja pati od neke vrste alergije, rizik da i dete oboli je 30 odsto, a u slučaju da kod oba roditelja postoji alergija, rizik za dete je čak 80 odsto.

Tokom maja je najveća koncentracija polena cveća, a poslednjih godina tokom leta problem stvara ambrozija, tako da u vreme cvetanja i raspršivanja polena treba izbegavati otvorene prostore, naročito tokom prepodneva kada je najveća koncentracija.

Zato lekari savetuju da prozore treba držati zatvorene kada duva vetar i treba ostati u kući, ne sušiti veš na otvorenom, a bavljenje sportom se savetuje posle kiše, kada je najmanja koncentracija polena u vazduhu.

Stručnjaci ocenjuju da je alergijski rinitis vodeća alergijska bolest današnjice koja "zahvata" između 20 i 30 odsto opšte populacije i to uglavnom adolescenata i radno najsposobnijeg stanovništva.

Alergolog Klinike za alergologiju i imunologiju Kliničkog centra Srbije dr Rajica Stošović rekao je Tanjugu da se za lečenje te bolesti u svetu izdvaja veliki novac i kao primer naveo je Francusku koja, kako je rekao, više para troši za alergijski rinitis nego za lečenje kolorektalnog karcinoma.

"Simptomi, koji se javljaju kod alergijskog rinitisa su sve učestalije kijanje, više puta za redom, praćeno izrazitim curenjem iz nosa, svrabom nozdrva, a na kraju i zapušenošću nozdrva", kazao je Stošović.

Ti bolesnici, prema njegovim rečima, vrlo često imaju i problem sa svrabom u grlu, peckanjem, suzenjem i crvenilom očnih kapaka.

On je napomenuo da oni koji imaju takve probleme treba da se jave lekaru opšte prakse ili odu kog alergologa na pregled, gde će im biti ukazana pomoć i gde će ti simptomi biti prepoznati, a potom i određena terapija.

Stošović je istakao da je, pored lekova koji se primenjuju za otklanjanje tegoba, potrebno koristiti i morsku vodu za ispiranje nosa, tableta iz vrste antihistaminika i poželjno je uvesti i vakcine protiv alergija koje će kod tih osoba stvoriti toleranciju na uzročnik alergije, odnosno prema polenu ili nekom drugom faktoru koji ju je izazvao.

Stošović je objasnio da vakcina protiv alergije može u potpunosti da izleči obolelog od alergije, posle koje pacijent obično više nema potrebu za korišćenjem lekova koji samo trenutno otklanjaju tegobe.

(Tanjug)