Rezultati s nekoliko birališta u Flandriji pokazuju da bi Nova flamanska alijansa (NVA), koja zagovara nezavisnost severnog, bogatijeg dela Belgije, mogla da osvoji između 23 i 32 odsto glasova.

Ako ti rezultati budu potvrđeni širom Flandrije, separatisti će postati najveća partija u tom regionu, što će otežati obrazovanje koalicione vlade, ali i pojačati bojazan frankofonog stanovništva o podeli zemlje.

Bivši lider flamanskih socijalista rekao je da bi takvim rezultatom NVA osvojila dvostruko više glasova nego 2007. godine.

U frankofonoj Valoniji i dvojezičnoj oblasti glavnog grada Brisela, socijalisti imaju prednost, objavila je belgijska televizija.

Prevremeni izbori su raspisani pošto je proletos pala koaliciona vlada pet stranka, posle izlaska flamanskih liberala iz saveznog kabineta.

Povod je bio njihov zahtev da se podeli izborna jedinica Brisel-Hale-Vilvorde, u kojoj živi većinsko francuski govoreće stanovništvo, ali i gradovi i opštine Hale i Vilvorde koji pripadaju Flandriji.

(Beta)