Pored deonica na putu Beograd - Požega, potpisan je i Okvirni sporazum o rekonstrukciji državnog puta M8, od Novog Pazara do Aljinovića.

Dokumente sa turskim kompanijama, u ime Vlade Srbije, potpisala je ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović, u prisustvu premijera Srbije i Turske Mirka Cvetkovića i Redžepa Tajipa Erdogana.



Kalanović je sa ministrom inostranih poslova Turske Ahmetom Davutogluom takođe potpisala i pismo o namerama između vlada Srbije i Turske.

Memorandumi o razumevanju potpisani su za izgradnju deonica autoputa Beograd - Južni Jadran, od Čačka do Požege, od Beograda do Ljiga i od Ljiga do Čačka.

Ti memorandumi predstavljaju jedan od mogućih načina realizacije projekta izgradnje autoputa Beograd - Južni Jadran, kao jednog od najznačajnijih projekata u narednom periodu u oblasti putne infrastrukture u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo za NIP:

Turskoj kompaniji "Kolin Insaat", koja je već iskazala interesovanje za uključivanje u izgradnju prve deonice autoputa, sada se prudružuju i druge turske građevinske firme, pa će memorandumi o razumevanju obezbediti osnov za njihov ozbiljan nastup pred finansijskim institucijama, koje će obezbediti povoljne zajmove.

Ministarstvo za NIP je nosilac tih projekata, čiji je cilj stvaranje opštih uslova za razvoj saradnje u oblasti putne i druge infrastrukture na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.

Sporazumi predviđaju saradnju Srbije sa turskim kompanijama kroz postupak zajedničkog obezbeđivanja finansijskih sredstava i zajedničkog sprovođenja projekata.

Izgradnjom magistralnog puta M8 dobiće se moderna saobraćajnica koja će činiti vezu sa Koridorom 11, biti deo projekta umrežavanja Srbije autoputevima i omogućiti ekonomski, privredni i turistički razvoj tog dela zemlje.

Za finansiranje tog projekta iz budžeta Srbije biće izdvojeno 15 odsto, dok se 85 odsto finansira iz zajma koji će od "Eksim banke" obezbediti Vlada Turske.

Sporazum obezbeđuje i učešće od najmanje 45 odsto domaće građevinske operative i utrošenih materijala potrebnih za realizaciju projekta.

Realizacija ovih projekata je konkretan rezultat sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Turske o saradnji u oblasti infrastrukturnih projekata, koji je potpisan 26. oktobra 2009. u Beogradu.

Slobodna trgovina sa Turskom od 1. septembra



Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske počeće da se primenjuje 1. septembra, objavilo je danas Ministarstvo finansija na svom sajtu.

Preferencijalne stope carine, koje će se primenjivati u 2010. godini pri uvozu robe poreklom iz Turske, snižavaju se po dinamici predviđenoj u sporazumu i već su unete u posebnu kolonu Uredbe o usklađivanju nomenklature carinske tarife za 2010. godinu.

Sporazum je potpisan u Istambulu, 1. juna 2009. godine, a Skupština Srbije potvrdila ga je 11. decembra 2009, navelo je Ministarstvo.

Turska je potvrdila sporazum o slobodnoj trgovini sa Srbijom 7. maja ove godine.

Izvoz Srbije u Tursku za prvih pet meseci 2010. godine iznosio je 29,7 miliona dolara, što je za 115 odsto više nego u istom periodu prošle godine, pokazali su podaci Privredne komore Srbije.

Uvoz iz Turske u Srbiju u tom periodu takođe je povećan - za 19,7 odsto i iznosio je 129,9 miliona dolara.

Dominatni izvozni proizvodi na tursko tržište za prvih pet meseci ove godine bili su gvožđe i čelik (28,3 odsto), sirove materije, osim goriva (25,5 odsto), sirovi kaučuk (15,11 odsto), hrana i žive životinje (9,9 odsto) i povrće i voće (7,1 odsto).

Na uvoznoj strani najviše su bili zastupljeni predivo, tkanine i tekstilni proizvodi (18,9 odsto), proizvodi od metala (7,5 odsto), mašine i transportni uređaji (21,7 odsto), drumska vozila (6,5 odsto) i električne mašine, aparati i uređaji (5,1 odsto).

(Tanjug/MONDO)