Ministarstvo pravde Srbije nije dobilo nikakav dopis o odobravanju političkog azila Bogoljubu Kariću u Rusiji, izjavio je danas državni sekretar u tom Ministarstvu Slobodan Homen.

Bivši vlasnik kompanije Mobtel i prvi čovek pokreta Snaga Srbije, koji je osumnjičen da je Republiku Srbiju oštetio za oko 40 miliona evra, dobio je politički azil u Rusiji, piše "Blic".

Kako navodi beogradski dnevnik zbog toga ne može biti izručen Srbiji na osnovu Interpolove poternice.

List navodi da je Ministarstvo pravde Srbije krajem prošle nedelje obavešteno da Karićevo izručenje nije moguće, jer mu je odobren azil.

Međutim, Homen kaže za agenciju Beta da "poslednja informacija o kretanju Bogoljuba Karića datira od pre tri i po godine, a to je informacija da se on nalazi na teritoriji Ruske Federacije".

"Ta informacija je dobijena od ruskog interpola. Nakon toga nijednu zvaničnu informaciju nismo dobili, pa tako ni o dobijanju politčkog azila", kazao je Homen agenciji Beta.

"Naravno, to ne mora da znači da politički azil nije dat iz prostog razloga jer je to čisto politička odluka koja prevazilazi pitanje prava, pravde i sudskih postupaka. Uobičajena je praksa da se o davanju takvog statusa i ne obaveštavaju zemlje koje su predale međunarodnu poternicu", kazao je Homen.

Ministarstvo pravde još nije uspelo da proveri informaciju o eventualnom davanju azila Kariću u Rusiji, objasnio je on.

"Smatram da odgovor na to pitanje treba da daju ruski državni organi", naveo je Homen.

Prema njegovim rečima, Interplova poternica za Karićem ostaje na snazi i čim se bude bude pojavio na teritoriji neke druge zemlje biće lišen slobode i verovatno isporučen Srbiji.

"Naravno za to treba sačekati da se pojavi u nekoj od zemalja za koje važi Interpolova potrenica", dodao je državni sekretar.

Istraga protiv 25 aktera afere Mobtel, među kojima su braća Bogoljub, Sreten, Dragomir i Zoran Karić i njihova sestra Olivera Nedeljković, krenula je u januaru 2006. godine i u međuvremenu je dopunjavana brojnim zahtevima i proširenjima.

Karićima je stavljano na teret da su deo prihoda kompanije Mobtel prebacivali posredstvom preduzeća Daki Internacional na lične račune, kao i da su oštetili državu za oko 40 milione evra.

Na teret im se stavlja i da su preko Astra banke na Kipru omogućili devizne kredite bez garancija kiparskim preduzećima Jusiko, u vlasništvu Bogoljuba Karića, piše "Blic".

Bogoljub Karić je iz Srbije pobegao u februaru 2006. godine, nekoliko puta od tada je preko advokata nudio sudu kauciju, a oglašavao se i preko medija i najavljivao povratak.

Prema izvorima Blica, boravak Karića u Rusiji teško se može nazvati skrivanjem jer "oni tamo uživaju svu zaštitu i nesmetano vode svoje poslove".

(agencije/MONDO)