S obzirom na to da je Francuska pobedila Argentinu u drugom polufinalu, postalo je jasno da će Srbija biti domaćin finala Dejvis kupa od 3. do 5. decembra ove godine. A, od ranije je poznato da će u Beogradskoj areni od 24. do 28. novembra gostovati putujuća svetska atrakcija, najpoznatija umetnička kolonija, "Cirque de Soleil" sa predstavom "Saltimbanco".

Gde je tu problem?

Pa, prema pravilima ITF, teren na kojem će biti održan finalni meč Dejvis kupa mora da bude spreman već 29. novembra ujutru, kako bi reprezentacije mogle nesmetano da treniraju i naviknu se na podlogu.

Da li je moguće za jednu noć postaviti podlogu? Teško, ali je moguće ukoliko se ne radi o šljaci.

A, upravo na šljaci Teniski savez Srbije želi da ugosti opasne Francuze, jer je javna tajna u tenisu da je Žo-Vilfred Conga jako slab na toj podlozi, a da mu ona na kojoj smo igrali protiv Češke u polufinalu, RuKortHard tvrda podloga, najviše odgovara.

Da bi se postavila šljaka, da bi ona "legla" i bila kvalitetna za tenis, kakav se očekuje u finalu Dejvis kupa, potrebno je mnogo, mnogo više vremena i rada od jedne noći. Ukoliko čelnici Saveza i stručni štab naše reprezentacije žele šljaku, jasno je da meč neće biti odigran u Beogradskoj areni.

Tu se otvara novi problem, jer prema pravilima ITF, polufinale i finale Dejvis kupa moraju da budu održani u gradu koji ima aerodrom, pa čak i ne običan aerodrom, već onaj koji ima određen broj direktnih letova sa dalekim destinacijama. Taj uslov ne ispunjava čak ni srpska prestonica, ali je Beogradu zbog svega progledano kroz prste.

Drugim rečima, nemoguće je organizovati finale u nekom drugom gradu u Srbiji, osim Beogradu, koji pored Arene ima na raspolaganju još Pionir, Halu sportova...

Ali, tu se isprečava novo pravilo, jer polufinale i finale ne može da bude održano u hali koja ima manje od 10.000 mesta, a ni Pionir, ni Hala sportova to ne ispunjavaju.

Kao alternativa Areni, jedino figurira Beogradski sajam, s tim da bi organizacija teniskog meča u najvećoj hali tog kompleksa bila đavolski težak posao.

Prvo, trebalo bi "sagraditi" montažne tribine sa više od 10.000 mesta, a interesovanje će verovatno biti takvo da bi TSS mogao da proda i 20.000 ulaznica. Drugo, potrebno je zagrejati onako veliku halu, jer će u tom periodu godine u Beogradu verovatno temperatura biti oko nule. Treće, potrebno je obezbediti i pristojne svlačionice, pres centar, kancelarije, uslove za TV prenos, itd.

Na kraju, pitanje je i kako bi se u hali u kojoj ne postoji klima, ponašala zemljana podloga, odnosno šljaka, jer je poznato da takva vrsta podloge u velikoj meri zavisi i od klimatskih uslova, vlage, temperature...

(MONDO)