Salata

List ili dva zelene salate mogu znatno da poprave utisak koji će sendvič da ostavi. Herv Tis, otac molekularne gastronomije, objašnjava da utoljavanje gladi ne zavisi samo od količine hrane, već i od vremena koje se provede jedući je.

Što duže morate da žvaćete svaki zalogaj i što više ukusa osetite u ustima, biće vam potrebno manje hrane da se osećate sito i zadovoljno. Tu nastupa zeleniš: dodavanjem svežeg začinskog bilja ili salate produžava se vreme potrebno za žvakanje zalogaja, čime se upotpunjuje doživljaj koji sendvič pruža, piše "Zabavnik".

Nadev

Možda vaš lični ukus utiče na to šta ćete staviti u sendvič, ali raspored sastojaka u sendviču važan je koliko i sami sastojci. Sudeći prema nalazima stručnjaka francuskog Državnog instituta za poljoprivredna istraživanja, degustatori sendviča jednoglasno su dali prednost sendvičima kod kojih su sastojci jakih mirisa, kao što su dimljeni losos ili jak sir, bili smešteni na dno sendviča, pre salata i ostalih sastojaka kojima se sendvič nadeva.

Ti slojevi iznad sastojaka jakih mirisa sprečavali su mirise da ulaze u nosne prolaze - orificijume - na gornjem delu usne duplje, koji vode ka sinusima, i time pokvare ukus sendviča.

Premaz

Tanak sloj margarina ili butera koji se nanosi na hleb stvoriće vodonepropusnu prepreku koja će sprečiti da hleb upije svu vlagu iz sastojaka nadeva sendviča. To je zahvat kojim se sprečava da gotovi sendviči koji stoje zapakovani na policama prodavnica postanu raskvašeni.

Vlažnost sosa, namaza ili začina veoma je važna zato što pomaže da se jedinjenja koja stvaraju ukus, putem pljuvačke, prenesu do papila - kvržica na jeziku među kojima se nalaze receptori za ukus .

Hleb

Svež hleb hrskave ali meke kore - kao, na primer, baget - savršena je osnova za savršen sendvič. Mozak je stvoren tako da prepoznaje suprotnosti. Najbolji recepti iskorišćavaju način na koji naš mozak opaža ukuse. Kao dobar primer može da se navede miris duvana. Posle izvesnog vremena, mozak se zamori od tog nadražaja i mi prestajemo da osećamo miris. Isto važi i za ukus .

Toplota

Malo zagrevanja može da pomogne običnom sendviču da postane sjajan. Toplota pobuđuje eterična ulja u sastojcima i na taj način većinu mirisa odnosi u vazduh, što znači da ćete imati jači osećaj putem nosnih kanala.

Slanina

Na odseku za nauku o hrani na Univerzitetu Lids, u Engleskoj, stručnjaci su utvrdili da za sjajan sendvič sa slaninom nije najvažniji njen miris. Stručnjaci s ovog univerziteta predlažu da se kriške mesnate slanine pre stavljanja u sendvič peku sedam minuta u rerni, na "gril" režimu rada i na 240 Celzijusovih stepeni .

(MONDO)